konto usunięte

Temat: Precz ze złymi krzesłami i ławkami w szkołach! ;-)

Poważnie, to do szewskiej pasji doprowadzają mnie remonty na różnych uczelniach, podczas których montowane są na stałe "uchylne" blaty i siedziska - ma to ładniej wyglądać, tak "równo i pod sznurek". Ma się niby więcej osób mieścić. Niestety nie spotkałem się z ani jednym takim meblem poprawnie skonstruowanym i działającym... zgroza i współczucie dla studentów. Sam miałem przykrość kiedyś w czymś takim zasiąść i odtąd mój czarny PR dla takich rozwiązań ... jest skromny, ale stały :-)
Maciej Ż.

Maciej Ż. Meble biurowe jako
skuteczne narzędzie
pracy:
www.optymal...

Temat: Precz ze złymi krzesłami i ławkami w szkołach! ;-)

Blaty uchylne są najczęściej koniecznością wynikającą z próby pożenienia obowiązujących przepisów p.poż. (obowiązkowa szerokość przejście mierzona między STAŁYMI elementami siedzisk audytoryjnych), a maksymalizacją ilości miejsc na sali audytoryjnej (wiadomo - im więcej miejsc, tym więcej studentów można przyjąć, czyli więcej kasy dla uczelni). Osobiście byłem zaangażowany w wyposażanie paru sal audytoryjnych, m.in. na AGH, Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Śląskim... zarówno w zupełnie nowych obiektach jak i w adaptacjach starych czy wręcz zabytkowych audytoriów. I zapewniam, że da się zrobić to dobrze, pod warunkiem, że:
a) profesorzy zaufają specjalistom od foteli audytoryjnych,
b) uczelnia nie poskąpi środków na dobrej klasy wyposażenie (bo niestety często jest tak, że mnóstwo pieniędzy wydaje się np. na marmury czy inne zbytki, a potem brakuje porządnego budżetu na najbardziej funkcjonalnie i estetycznie istotny element - czyli siedziska audytoryjne).
Osoby zainteresowane konkretnymi rozwiązaniami czy też pomocą w projektowaniu tego typu sal - zapraszam do kontaktu bezpośredniego.

konto usunięte

Temat: Precz ze złymi krzesłami i ławkami w szkołach! ;-)

No więc ja chętnie zmienie swoje zdanie i zapoznam się z czymś, co jest poprawne ergonomicznie... :-)
Maciej Ż.

Maciej Ż. Meble biurowe jako
skuteczne narzędzie
pracy:
www.optymal...

Temat: Precz ze złymi krzesłami i ławkami w szkołach! ;-)

nie czas to i miejsce na promocję konkretnych modeli (o tym możemy w korespondencji firmowej lub na privie), ale generalna zasada, która odnosi się zarówno do siedzisk biurowych jak i audytoryjnych to:
KRZESŁO CZY FOTEL NIE MAJĄ BYĆ WYGODNE TYLKO ERGONOMICZNE.
Podstawowy błąd, jaki popełnia znakomita część klientów, to sprawdzanie PRZEZ PARĘ SEKUND, czy na danym fotelu "wygodnie się siedzi". A tymczasem wszystko co "wygodne" - a więc poddające się naszej sylwetce nie jest ergonomiczne (vide domowe kanapy, w których "wygodnie" się zapadamy). Krzesło ergonomiczne będzie bowiem WYMUSZAŁO na nas prawidłową postawę, co będzie łączyło się na początku z uciskiem, poczuciem niewygody. Dlatego też coraz częściej klientom, którzy chcą poważnie podejść do kwestii ergonomii stanowiska pracy wypożyczamy krzesła/fotele na tydzień lub dwa, żeby mogli sobie przez wystarczająco długi czas przetestować dane modele.
Ta sama zasada dotyczy foteli audytoryjnych. A tymczasem sam byłem świadkiem, jak rektor jednego z najważniejszych uniwerytetów w Polsce wpadł ze swoją świtą na parę minut na plac budowy, w każdym fotelu siadając na paręnaście sekund, po czym podjął arbitralną decyzję - "bierzemy ten, bo jest wygodny - ma gubszą i bardziej miękką gąbkę na siedzeniu i oparciu".

konto usunięte

Temat: Precz ze złymi krzesłami i ławkami w szkołach! ;-)

Problem przede wszystkim z producentami, którzy nie chcą wiedzieć lub nie mają pojęcia jak skonstruować (choć są zalecenia i normy) odpowiednie siedziska. Z siedziskami montowanymi na stałe są 3 zasadnicze, trudnorozwiązywalne problemy:
1. odległość blatu roboczego od siedziska często jest zbyt duża.
2. wielkość blatu roboczego jest nieproporcjonalnie mniejsza do przeciętnego stołu.
3. ograniczenie ruchów (powodujące m.in. wzrost wysiłku statycznego) jest znacznie większe niż w przypadku krzesła, na którym choćby "bujać się" można.
I w końcu te rozwiązania, które znam (kompletnie nieergonomiczne) mają zbyt śliskie blaty odbijające światło. Ustawione pod zbyt dużym kątem, co uniemożliwia położenie na nich czegokolwiek bez obawy zsunięcia się. Poprzeczkę w nogach montowaną tak, że piszczel zawsze jest obity... itd. No i wszystkie wymagają ciągłego skręcania ;-)Jerzy B. edytował(a) ten post dnia 02.07.07 o godzinie 08:18
Maciej Ż.

Maciej Ż. Meble biurowe jako
skuteczne narzędzie
pracy:
www.optymal...

Temat: Precz ze złymi krzesłami i ławkami w szkołach! ;-)

Jerzy B.:
Problem przede wszystkim z producentami, którzy nie chcą wiedzieć lub nie mają pojęcia jak skonstruować (choć są zalecenia i normy) odpowiednie siedziska.

Jak w każdej branży - są producenci bardziej lub mniej świadomi. Większość z polskich producentów foteli audytoryjnych czy teatralnych to po prostu naśladowcy rozwiązań opracowanych przez o wiele bardziej doświadczone firmy zachodnie. Póki nie będzie świadomych zamawiających, takie nieprofesjonalne, czy półprofesjonalne firmy będą na rynku funkcjonować.
Zresztą podobnie jest na rynku krzeseł i foteli biurowych - ponad 90% firm kupuje krzesła i fotele niezgodne z obowiązującym w Polsce prawem. A dlaczego ? Bo raz, że sami nie są tego świadomi, a dwa, że 80% dostawców z branży mebli biurowych nie edukuje w tym zakresie swoich klientów - idą po najmniejszej linii oporu.

konto usunięte

Temat: Precz ze złymi krzesłami i ławkami w szkołach! ;-)

Święta prawda. Z drugiej strony także uczelnie, które teoretycznie powinny przodować w przekazywaniu tychże standardów ani ich nie rozumieją ani też nie mają środków na ich promowanie... przez zakup tych najlepszych rozwiązań dla studentów.

Dziwi mnie też często niefrasobliwość ludzi, którzy potrafią latami siedzieć w niewygodnych fotelach, w złych warunkach i albo nie zdają sobie z tego sprawy albo nic nie robią... daleko szukać - mi się to zdarza mimo świadomości karygodności takiego stanu ;-)



Wyślij zaproszenie do