Paweł Staworzyński

Paweł Staworzyński Doradztwo
Przemysłowo
Gospodarcze

Temat: Remonty w energetyce

Oferujemy kompleksowe wsparcie dla elektrowni i firm świadczących usługi remontowe dla elektrowni:
pomiary i badania konkretnych przypadków w zakresie realizacji zleceń remontowych,
poszukiwanie głównych źródeł strat i pomiary ich czasochłonności,
normowanie czasów planowanych - katalogi normatywów, tworzenie kompleksowe kalkulatorów czasochłonności czynności remontowych,
definiowanie i wdrażanie usprawnień ukierunkowanych na poprawę efektywności i wydajności brygad remontowych,
skracanie czasów realizacji zleceń remontów i prac budowlanych,
wdrażanie wskaźników efektywności,
definiowanie i wdrażanie celów dla brygad remontowych i osób kierujących brygadami,
wprowadzanie systemów motywacyjnych powiązanych z operacyjnymi działaniami ukierunkowanymi na wzrost jakości, bezpieczeństwa, ergonomii i wydajności pracy,
etatyzacja i kalkulacja zmiennego zapotrzebowania na personel remontowy,
wartościowanie pracy,
szkolenia i praktyczne warsztaty z normowania prac remontowych,
obserwacje migawkowe.

Osoby zainteresowane zapraszamy na:
http://www.staworzynski.com/?remonty-energetyka,184Paweł Staworzyński edytował(a) ten post dnia 08.12.12 o godzinie 12:20

Temat: Remonty w energetyce

Witam,

Tematyka jest bardzo głęboka...zwłaszcza jeśli to dotyczy remontów urządzeń i instalacji energetycznych.

Jestem tylko ciekaw jak Pana firma podejdzie np. do problemu optymalizacji remontu np. turbiny parowej średniej mocy. Założymy, iż ma Pan opracowany budżet, zaakceptowany harmonogram, zakres prac, przypisane zasoby i materiały.... aż tu nagle okazuje się, iż 30-40% zakresu prac nie będzie realizowana... dodatkowo tak się składa, iż większość pracowników wykonawczych ma już swoje lata w tej branży, nie wiele Pan tu zmieni....

Ciekawym może również być case... jak zoptymalizować pracę montera, spawacza przy np. walczaku kotła, lub w komorze ... a niech zapomni jakiegoś klucza i musi biegać do warsztatu...

Pracowałem w firmie wprowadzającą optymalizację pracy w strukturach remontowych w elektrowni, jakoś im to nie wychodziło...., nie wiem jak teraz - być może moje doświadczenie jest niewielkie... ale urządzenia jeszcze pracują tak więc swoje dwa zdania mogę dołożyć...

Tym nie mniej życzę powodzenia bo temat jest bardzo ciekawy.

Uważam również, iż ten dział nie jest właściwym do reklamowania swojej działalności...no chyba że ma Pan coś ciekawego do napisania.

Ps. Jakie Pan ma doświadczenie w remontach w energetyce, w jaki sposób Pan zoptymalizuje remont np. obracarki turbiny lub bloku przedniego... mam nadzieję, iż wie Pan o czym piszę... w Państwa referencjach na stronie nie widzę wykonanych prac w firmach remontowych z branży energetycznej...

PozdrawiamDamian Opłocki edytował(a) ten post dnia 24.11.12 o godzinie 23:08
Paweł Staworzyński

Paweł Staworzyński Doradztwo
Przemysłowo
Gospodarcze

Temat: Remonty w energetyce

Witam Panie Damianie,
nasza specjalizacja to badanie pracy, jej organizacja i optymalizacja wg zasad wypracowanych na całym świecie i własnego doświadczenia. W technologii się nie specjalizujemy - tą wiedzę każdorazowo pozyskujemy od specjalistów z danej firmy. Stąd też bardzo różne branże w których działamy.

Co do remontów:
Koncentrujemy się nad poszukiwaniem głównych źródeł strat i marnotrawstwa czasu pracy brygad remontowych i oddzieleniem ich od "czynności dodających wartość". Następnie definiowanie działań zaradczych i ich ostateczne wdrożenie.
Przykładowe marnotrawstwo jakie Pan podał to właśnie brak narzędzi na miejscu usuwania usterki czy remontu. Takich przykładów jest więcej.

Rodzaje strat są do siebie bardzo podobne w wielu firmach tylko mają różną istotność.
Np:
Przeprowadzając projekt w jednej z rafinerii w Danii czynności "dodające wartość" przed optymalizacjami stanowiły raptem 35-50% czasu pracy. Po 2 latach po wdrożeniach usprawnień udział "czynności dodających wartość zwiększył się do 60-70%. Przy takiej poprawie efektywność brygad wzrosła nawet 2x.

Metodyka jaką stosujemy przetransferowaliśmy z międzynarodowej grupy doradców, która z powodzeniem jest stosowana w pracach remontowych w różnych branżach (remonty statków, utrzymanie ruchu rafinerii, elektrownie).

Co do optymalizacji przykładowego remontu obracarki turbiny... kwestia analizy obecnie stosowanej metody i opracowania optymalnej. Następnie wdrożenie optymalnej metody. W przypadku prac remontowych problem nie będzie opracowanie optymalnego rozwiązania tylko jego wdrożenie.
Przy wdrażaniu standardów w tego typu pracach problemem bardzo istotnym jest opór przed zmianami, samodyscyplina oraz nadzór, a z tymi kwestiami to spotykamy się wszędzie w każdej firmie.

pozdrawiam
Paweł Staworzyński

http://www.staworzynski.com/?remonty-energetyka,184Paweł Staworzyński edytował(a) ten post dnia 08.12.12 o godzinie 12:20

Temat: Remonty w energetyce

Witam,

Zgadzam się z Panem, iż w każdym przypadku należy w pierwszej kolejności zapoznać się z otoczeniem przedmiotu do optymalizacji, pozyskać niezbędne informacje wejściowe, opracować stosowne działania naprawcze - optymalizujące oraz wykonać stosowne wdrożenia.

Pozdrawiam
Paweł Staworzyński

Paweł Staworzyński Doradztwo
Przemysłowo
Gospodarcze

Temat: Remonty w energetyce

Generalnie podchodząc do tematu redukcji czynności klasyfikowanych jako "marnotrawstwo" opieramy się przede wszystkim na doświadczeniu pozyskanym we wszystkich branżach i zrealizowanych projektach. Jeżeli chodzi o optymalizację samych już czynności głównych "dodających wartość", np. tak jak wspomniał Pan o konkretnych przypadkach to w takiej sytuacji niezbędna jest wiedza specjalistów branżowych, np. takich jak Pan.

Z moich obserwacji i zespołów z którymi współpracowałem wynika jednak, że w remontach w energetyce znaczną część pochłaniają czynności dodatkowe nie przynoszące żadnej wartości i nad tym tak naprawdę należy najpierw się skupić.

jeżeli jest Pan zainteresowanych to mogę odwiedzić Waszą firmę i niezobowiązująco przedyskutowali byśmy ten temat w szerszym gronie.
W tym temacie proponuję przejść na prv.

pozdrawiam
Paweł Staworzyński
http://www.staworzynski.com/?remonty-energetyka,184Paweł Staworzyński edytował(a) ten post dnia 08.12.12 o godzinie 12:21
Andrzej S.

Andrzej S. Project manager

Temat: Remonty w energetyce

Ponad 8 lat pracuję w remontach energetycznych.

Wydaje mi się, że w tym całym wariactwie (bardzo słaba przewidywalność zakresu i terminów, pojawiające się zaskakujące informacje od Klienta typu "kocioł nam wybuchł i trzeba jak najszybciej zreperować"....) mimo wszystko są pewne zasady, których przestrzeganie (lub chociażby dążenie do ich przestrzegania) zapewni poprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Branża remontów energetycznych ma trochę zachwiane proporcje w odwiecznej triadzie: koszt-termin realizacji - jakość.
Jestem głęboko przekonany (mimo dążenia do obniżenia kosztów i rzekomego kryzysu) że w naszym przypadku 2 z 3 elementów są istotne, czyli: jakość - termin. Zachowanie jednocześnie tych 2 elementów (lub jakiejś wypadkowej) będzie skutkowało automatycznie satysfakcjonującym wynikiem finansowym.

Z mojego doświadczenia, podczas pracy na wielu projektach, dodaję jeszcze "szum medialny".
Skoncentrowanie się na tym negatywnym zjawisku pozwoli uniknąć wielu problemów, zwiększyć efektywność całego projektu (czyli oszczędności czasu i pieniędzy) i ogólne zadowolenie wszystkich uczestników.

Generalnie walczę z poglądem, że branża remontów energetycznych jest tak kompletnie nieprzewidywalna, że jedynym właściwym podejściem jest zaproponowanie postawy z I RP (XVII wiek) czyli pospolite ruszenie i jakoś sobie radę damy. Oczywiście trzeba też zachować jakieś rozsądne granice regulowania, organizowania naukowego itd... Pewną część należy pozostawić oczywiście do decyzji ludzkiej (w zależności od specyfiki problemu, klienta, zakładu....)

Andrzej
Paweł Staworzyński

Paweł Staworzyński Doradztwo
Przemysłowo
Gospodarcze

Temat: Remonty w energetyce

Witam Panie Damianie,
Te 3 aspekty o których Pan napisał (koszty, termin, jakość) można również zmierzyć, zdefiniować z perspektywy celów i monitorować wg zasad ZPC (MBO)...
Oczywiście będzie to trochę inna metoda liczenia wskaźników efektywności zasobów (koszty), terminowości czy poziomu jakości. Trudność przede wszystkim polega na zebraniu danych ilościowych które pozyskuje się znacznie trudniej niż np. w produkcji automotive. Jednak mimo dodatkowej trudności jest to możliwe do zmierzenia i wdrożenia z korzystnym skutkiem poprawy jakości, skrócenia terminowości i jednocześnie redukcji kosztów.

pozdrawiam
Paweł Staworzyński

http://www.staworzynski.com/?remonty-energetyka,184Paweł Staworzyński edytował(a) ten post dnia 08.12.12 o godzinie 12:21
Adam K.

Adam K. Software Engineer
Energy

Temat: Remonty w energetyce

Panie Pawle,

Czy to optymalizacja w rodzaju: " Zapasowa pompe potniemy na dwa kawalki, polowa zostanie w elektrowni, polowa bedzie przechowywana na Tajwanie. W ten sposob zoszczedzimy do 50 % kosztow magazynowania, obslugi i konserwacji. W razie awarii shipping time drugiej polowy to tylko 3 dni." Pytam, bo juz nie z takimi projektami Lean sie spotykalem :).
Paweł Staworzyński

Paweł Staworzyński Doradztwo
Przemysłowo
Gospodarcze

Temat: Remonty w energetyce

Traktuję Pana wypowiedź jako żart lub delikatną prowokację :-).
Prawda jest taka, że optymalizacje szczególnie właśnie w pracach remontowych (nie tylko w remontach elektrowni) są ukierunkowane na bardzo podstawowe czynniki:
- przede wszystkim dyscyplina i potem samodyscyplina
- lepsze planowanie ilości osób w brygadach
- porządek i systematyka
- standaryzacja pracy
- optymalizacja procedur
To są tak istotne kwestie i wielu odpowie, że doskonale o tym wiedzą i nie odkrywam Ameryki, i to się z tym zgodzę. Problem jest tylko w tym, że te istotne kwestie i potencjał, który w nich leży wiąże się z konsekwentnym podejmowaniem konkretnych działań usprawniających.
Jak wdrożenie zmian zostanie podjęte konsekwentnie i standardy będą przestrzegane to wtedy wzrost efektywności brygad remontowych nastepuje nawet na poziomie 50-80%.
Nie są to informacje wyssane z palca tylko oparte o konkretne działania jakie podejmowałem.

pozdrawiam
Paweł
http://www.staworzynski.com/?remonty-energetyka,184Paweł Staworzyński edytował(a) ten post dnia 08.12.12 o godzinie 12:21

Temat: Remonty w energetyce

Witam,

Kilka uwag dotyczących "podstawowych czynników"

ad.1 Dyscyplina i samodyscyplina - obszar realizacji projektów, remontów

- osoby odpowiedzialne za proces: specjaliści, kierownicy robót - wysoka świadomość wykonania praz zgodnie z terminem, zmieniającym się zakresem, nieustanne cięcie budżetu ze strony przełożonych, przy jednoczesnym nacisku na realizację pełnego zakresu prac - realizacji przychodów,

- osoby uczestniczące w procesie: monterzy, pracownicy remontowi - posiadają kwalifikacje, wiedzę niezbędną do wykonania prac remontowych, swoje nawyki - których nie zmienią.

ad 2. Porządek i systematyka pracy

- każdej firmie remontowej jest wyszczególniona grupa osób odpowiedzialna np. za wykonanie remontu turbiny, kotła, urządzeń pomocniczych, zaworów, napędów - podział wg instalacji, branż,

- podczas wykonywania remontu w kolejnym roku firma remontowa posiada wiedzę nt. efektywności wykonanych prac, czasochłonności, w kolejnym przetargu może (ale nie musi) złożyć korzystniejszą ofertę aniżeli w poprzednim np. dla podobnego zakresu prac (powtarzalność prac jest przewidywalna podczas remontów planowych i jest wykorzystywana)

ad.3 Optymalizacja procedur

- proces zazwyczaj kierowany przez osobę nie mającą doświadczenia branżowego, wykorzystujący wiedzę z książek, wiedzę od specjalistów, mistrzów remontowych ("optymalizator" zazwyczaj niechętny do słuchania, zadufany w sobie i swoich książkach)

- zazwyczaj proces skutkujący wprowadzaniem kolejnych procedur, które w praktyce sprawdzają się ...

Ps. Tak się dzieje w większości firm remontowych (tych lepszych), o tych gorszych nie będę pisał bo szkoda mi czasu ...

Podsumowując tyle w temacie ...

Pozdrawiam
Adam K.

Adam K. Software Engineer
Energy

Temat: Remonty w energetyce

Paweł Staworzyński:
Traktuję Pana wypowiedź jako żart lub delikatną prowokację :-).
Prawda jest taka, że optymalizacje szczególnie właśnie w pracach remontowych (nie tylko w remontach elektrowni) są ukierunkowane na bardzo podstawowe czynniki:
- przede wszystkim dyscyplina i potem samodyscyplina
- lepsze planowanie ilości osób w brygadach
- porządek i systematyka
- standaryzacja pracy
- optymalizacja procedur
To są tak istotne kwestie i wielu odpowie, że doskonale o tym wiedzą i nie odkrywam Ameryki, i to się z tym zgodzę. Problem jest tylko w tym, że te istotne kwestie i potencjał, który w nich leży wiąże się z konsekwentnym podejmowaniem konkretnych działań usprawniających.
Jak wdrożenie zmian zostanie podjęte konsekwentnie i standardy będą przestrzegane to wtedy wzrost efektywności brygad remontowych nastepuje nawet na poziomie 50-80%.
Nie są to informacje wyssane z palca tylko oparte o konkretne działania jakie podejmowałem.

Oczywisce z mojej strony to byl zart. Jak w kazdej branzy, takze w wytwarzaniu energii jest miejsce na postep i racjonalizacje pracy.

Zycze powodzenia w projektach!

konto usunięte

Temat: Remonty w energetyce

Szanowni Panstwo,

jezeli moge sie wtracic...

jesli natraficie Panstwo podczas remontow na spalona maszyne elektryczna (w energetyce raczej silnik, gdyz turbogeneratorami sie nie zajmuje), nienadajaca sie do remontu, chetnie podpowiem jak sobie poradzic z zamiennikiem. Oczwiscie mowimy o bardzo krotkich terminach dostaw mamszyn dosc sporej mocy. Powiedzmy do kilkunastu MW.

Juz najbardziej bede sie cieszyl jak bede mogl podpowiedziec cos w sprawie nowych maszyn projektowanych wg specyfikacji do danego projektu. A juz najbardziej jak takowa bede mogl Panstwu dostarczyc ;-)

Milego konca tygodnia

Rafal Stych
Paweł Staworzyński

Paweł Staworzyński Doradztwo
Przemysłowo
Gospodarcze

Temat: Remonty w energetyce

To co Pan napisał Panie Damianie to się z tym zgadzam,
kwestia tylko, że nawet w tych najlepszych firmach wiele jest do zrobienia. Niezależnie jak jest dobrze zorganizowana i zarządzana firma to w większości przypadków jej pracownicy mówią "... my to już wszystko mamy i nie potrzebujemy dodatkowego wsparcia...".
Jeżeli jednak wgłębimy się w szczegóły to się okazuje, że nie jest tak kolorowo jak wszyscy mówią.
Usprawnienia realizuję w różnych firmach o bardzo zróżnicowanym poziomie organizacji i stosowanej technologii. Wszędzie są widoczne bardzo duże efekty, nawet w tych firmach na bardzo wysokim poziomie organizacji.

Podam jeden ciekawy przykład:
W jednym z zakładów międzynarodowego koncernu z branży energetycznej kilka lat temu przeprowadziliśmy obserwacje migawkowe razem z analizą i definicją głównych źródeł marnotrawstwa.
Z obserwacji wynikło, że pracownicy firm remontowych pracują efektywnie (tzw. czynności dodające wartość) tylko na poziomie 40-50%.
W następnej kolejności zdefiniowaliśmy działania zaradcze (bezinwestycyjne) które zostały wdrożone.
Po 2 latach ponowiliśmy pomiary i obserwacje.
Wynik był zdecydowanie lepszy - pracownicy firm remontowych wykorzystywali swój czas efektywnie na poziomie 60-75%.
Taka poprawa zwiększyła efektywność brygad remontowych o 50-80% (SIC!!!).
A to wszystko osiągnięto tylko i wyłącznie przez konsekwentne wdrażanie i stosowanie optymalnych standardów i dyscypliny. Nie przełożyło się na to, że ci pracownicy musieli pracować o tyle procent szybciej czy więcej tylko mieli lepiej zorganizowaną pracę.

pozdrawiam
Paweł Staworzyński
http://www.staworzynski.com/?remonty-energetyka,184
http://www.staworzynski.com/?o-nas,1
http://www.staworzynski.com/?opinie,199

Damian Opłocki:
Witam,

Kilka uwag dotyczących "podstawowych czynników"

ad.1 Dyscyplina i samodyscyplina - obszar realizacji projektów, remontów

- osoby odpowiedzialne za proces: specjaliści, kierownicy robót - wysoka świadomość wykonania praz zgodnie z terminem, zmieniającym się zakresem, nieustanne cięcie budżetu ze strony przełożonych, przy jednoczesnym nacisku na realizację pełnego zakresu prac - realizacji przychodów,

- osoby uczestniczące w procesie: monterzy, pracownicy remontowi - posiadają kwalifikacje, wiedzę niezbędną do wykonania prac remontowych, swoje nawyki - których nie zmienią.

ad 2. Porządek i systematyka pracy

- każdej firmie remontowej jest wyszczególniona grupa osób odpowiedzialna np. za wykonanie remontu turbiny, kotła, urządzeń pomocniczych, zaworów, napędów - podział wg instalacji, branż,

- podczas wykonywania remontu w kolejnym roku firma remontowa posiada wiedzę nt. efektywności wykonanych prac, czasochłonności, w kolejnym przetargu może (ale nie musi) złożyć korzystniejszą ofertę aniżeli w poprzednim np. dla podobnego zakresu prac (powtarzalność prac jest przewidywalna podczas remontów planowych i jest wykorzystywana)

ad.3 Optymalizacja procedur

- proces zazwyczaj kierowany przez osobę nie mającą doświadczenia branżowego, wykorzystujący wiedzę z książek, wiedzę od specjalistów, mistrzów remontowych ("optymalizator" zazwyczaj niechętny do słuchania, zadufany w sobie i swoich książkach)

- zazwyczaj proces skutkujący wprowadzaniem kolejnych procedur, które w praktyce sprawdzają się ...

Ps. Tak się dzieje w większości firm remontowych (tych lepszych), o tych gorszych nie będę pisał bo szkoda mi czasu ...

Podsumowując tyle w temacie ...

PozdrawiamPaweł Staworzyński edytował(a) ten post dnia 08.12.12 o godzinie 12:22
Paweł Staworzyński

Paweł Staworzyński Doradztwo
Przemysłowo
Gospodarcze

Temat: Remonty w energetyce

Dla osób, które poddają wątpliwości tego co pisałem wcześniej, czyli zasadności wprowadzania działań usprawniających wśród brygad remontowych, których efektem jest poprawa efektywnego wykorzystania czasu pracy polecam poczytanie referencji od moich klientów, również z branży energetycznej:
http://www.staworzynski.com/?pl_referencje,18

konto usunięte

Temat: Remonty w energetyce

Przy tego typu remontach to potrzebne są produkty wysokiej jakości. Takie dostaniesz w firmie Penny Dobroszyce. http://www.penny.pl/folie-termokurczliwe.html
Piotr Wolff

Piotr Wolff Organizacja i
zarządzanie remontem
i montażem urządzeń
ma...

Temat: Remonty w energetyce

Monika N.:
Przy tego typu remontach to potrzebne są produkty wysokiej jakości. Takie dostaniesz w firmie Penny Dobroszyce. http://www.penny.pl/folie-termokurczliwe.html
Oczywiście by poowijac teoretyków i wysłać ich poza elektrownie

Następna dyskusja:

zasoby ludzkie w polskiej e...




Wyślij zaproszenie do