Joanna Lebiedzińska

Joanna Lebiedzińska Edukacja
Ekologiczna, Energia
Odnawialna i
Środowisko

Temat: Szef EDF: rezygnacja z atomu wywołałaby gigantyczne...

http://www.wnp.pl/wiadomosci/154953.html
Andrzej S.

Andrzej S. Project manager

Temat: Szef EDF: rezygnacja z atomu wywołałaby gigantyczne...

Wynika to z wyborów prezydenckich w tym roku we Francji.

Pojawia się cała masa kandydatów i skrajnych / rewolucyjnych poglądów, jak np:

- zamknąć wszystkie elektrownie jądrowe i produkować prąd z OZE,
- wyjść z UE, wprowadzić cła na granicach (a wpływy z cła pokryją deficyt budżetowy),
- wydalić wszystkich emigrantów a będzie się żyło cudownie
- itd.............

Francja ma ustabilizowany system polityczny od ok. 200 lat a takie poglądy pojawiają się przed wyborami jako folklor polityczny (w tym zakresie panuje prawie całkowite przyzwolenie...do momentu wybrania prezydenta).

Pomijając kwestie folkloru politycznego trzeba pamiętać, że Francuzi mają poukładane u siebie i nie pozbędą się energetyki jądrowej, głównie z powodu:

- najniższy koszt jednostkowy prądu z el. jądrowych (najtańszy kolejny jest chyba z gazu, ok 3 razy droższy, później węgiel, wodą i wiatraki to już ok. 7-8 razy droższe niż atom),
- W przeciwieństwie do ropy, gazu i częściowo węgla zaopatrzenie w uran można zapewnić z wielu kierunków (Kanada, Australia, Kazakhstan. Rosja, RPA...). Tak więc różne humory szejków arabskich, Putina, czy w cieśninie Ormuz nie mają większego znaczenia.
- wyraźna przewaga technologiczna francuskiego sektora jądrowego w stosunku do innych państw (to od nich wiele państw kupuje technologie jądrowe, itd.).

Obserwując francuską scenę polityczną jestem pewien, że po wyborach prezydenckich temat zostanie zapomniany, wszyscy pokochają ponownie elektrownie jądrowe a ekolodzy zabiorą się za rzeczywiste problemy (np. emisja związków siarki. azotu a nie CO2 bo ten niczemu nie jest winien).
Piotr D.

Piotr D. Tester
Oprogramowania

Temat: Szef EDF: rezygnacja z atomu wywołałaby gigantyczne...

Andrzej S.:
Francuzi mają poukładane u siebie i nie pozbędą się energetyki jądrowej, głównie z powodu

Ponadto Francuzi ogólnie radzą sobie z utrzymywaniem również wojskowej części programu jądrowego - pomijając fakt posiadania jedynego w Europie atomowego lotniskowca, sprawniej niż UK budują atomowe okręty podwodne (i dużo bardziej samodzielnie) a rok czy dwa lata temu z Wielką Brytanią podpisali umowę o współpracy w zakresie utrzymania jakości całego arsenału jądrowego, wykorzystując m.in. francuskie doświadczenia i nowe centrum badawcze.
Maciej N.

Maciej N. specjalista

Temat: Szef EDF: rezygnacja z atomu wywołałaby gigantyczne...

Ponadto decyzja Niemców o zamknięciu swoich atomówek stworzyła znakomity rynek dla taniej energii z Francji, o czym każdy polityk będzie pamiętał...



Wyślij zaproszenie do