Łukasz R.

Łukasz R. Project Manager /
Project Engineer -
projekty komercyjne
...

Temat: Budowa pierwszej polskiej EJ - start w 2016 roku

Źródło: Ministerstwo Gospodarki - http://www.mg.gov.pl/

W 2016 r. rozpocznie się budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów. 11 sierpnia br. rząd przyjął Ramowy harmonogram działań na rzecz energetyki jądrowej oraz aktualizację Planu prywatyzacji na lata 2008-11.

Resort gospodarki przedstawił Radzie Ministrów informację na temat planowanych działań mających na celu wprowadzenie w Polsce energetyki jądrowej. Zostały one podzielone na cztery etapy, w których wskazano zaplanowane działania, czas ich realizacji, cele oraz oczekiwane efekty.

W I etapie - do 31 grudnia 2010 r. - rząd powinien przyjąć Program polskiej energetyki jądrowej. Będzie on stanowićkompleksową podstawę wdrożenia energetyki jądrowej w Polsce. W Programie określone zostaną m.in.:

* szczegółowy zakres działań i terminy ich realizacji,
* liczba, wielkość i możliwe lokalizacje elektrowni jądrowych,
* koszty wdrożenia energetyki jądrowej w Polsce i budowy towarzyszącej jej infrastruktury,
* skutki gospodarcze i społeczne budowy elektrowni jądrowych.

MG przewiduje, że projekt Programu zostanie przygotowany do 30 czerwca 2010 r. Dokument zostanie następnie skierowany do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych, tak aby pod koniec 2010 r. mógł być przyjęty przez Radę Ministrów. Działaniom tym towarzyszyć będzie ogólnopolska kampania informacyjna i edukacyjna.

W pierwszym etapie mają zostać przygotowane m.in.: projekty niezbędnych aktów prawnych. Na zlecenie MG powstaną także analizy finansowe wytwarzania energii elektrycznej z atomu oraz analizy lokalizacyjne składowisk odpadów. Opracowany zostanie też program szkolenia kadr dla energetyki jądrowej.

W celu zoptymalizowania prac nad Programem Prezes Rady Ministrówpowoła Zespół do spraw Polskiej Energetyki Jądrowej. Planuje się również utworzenie Społecznego Zespołu Doradców przy Pełnomocniku Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej. W jego skład wejdą eksperci z dziedziny ekonomii, energetyki jądrowej, atomistyki i ochrony środowiska.

Zgodnie z założeniami dokumentu, inwestor – PGE S.A. - powinien w tym czasie przygotować stosowne analizy przedinwestycyjne. Przewiduje się także powołanie podmiotów, które opracują warunki wdrożenia wiodących technologii energetyki jądrowej. W tym okresie zaplanowano również utworzenie konsorcjum dla budowy pierwszej elektrowni.

W II etapie - od stycznia 2011 r. do końca grudnia 2013 r. – powinien zostać zawarty kontrakt na budowę pierwszej elektrowni jądrowej. Oczekuje się, że inwestor w tym etapie wybierze ostateczną lokalizację elektrowni, określi źródła finansowania inwestycji, wybierze technologię i wyłoni jej dostawcę. Ponadto przeprowadzone zostaną badania zasobów uranu w Polsce.

Etap III - od stycznia 2014 r. do końca grudnia 2015 r. – będzie poświęcony przygotowaniu projektu technicznego elektrowni i uzyskaniu wszystkich niezbędnych uzgodnień. MG przewiduje, że w tym czasie zostanie rozpoczęta budowa składowiska nisko i średnio aktywnych odpadów promieniotwórczych. Kontynuowana będzie także kampania informacyjno-edukacyjna.

W etapie IV – od stycznia 2016 r. do 31.12.2020 r. – rozpocznie się budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.Łukasz Rembowski edytował(a) ten post dnia 16.08.09 o godzinie 12:47