Marcin Godek

Marcin Godek dział energetyki

Temat: Służebność przesyłu - nietypowe sytuacje

Witam
W dziale III znalazłem wpis:
NIERUCHOMOŚĆ PODLEGA OGRANICZENIOM PRZEWIDZIANYM W USTAWIE Z DNIA 14 KWIETNIA 1937 R. O OGRANICZANIU OBROTU NIERUCHOMOŚCIAMI POWSTAŁYMI Z PARCELACJI (DZ. UST. NR 36 POZ. 272) W SZCZEGÓLNOŚCI BEZ UPRZEDNIEGO ZEZWOLENIA WŁAŚCIWEGO STAROSTY NIE MOŻE ONA BYĆ ZBYWANA W CAŁOŚCI LUB CZĘŚCI, ANI NABYWANA W PRZETARGU, DZIELENIU, WYDZIERŻAWIENIU, OBCIĄŻANA I ZASTAWIANA I NIE MOŻE NA NIEJ GOSPODAROWAĆ INNA OSOBA Z POMINIĘCIEM WŁAŚCICIELA.

Z tego co prześledziłem losy tej ustawy to została ona uchylona przez Dz. U. 1957 nr 39 poz 172 - Ustawa z dnia 13 lipca 1957 r. o obrocie nieruchomościami rolnymi. Aczkolwiek i ta ustawa w części została uchylona.
Czy ktoś miał do czynienia z podobnym wpisem, czy ten zapis o którym mowa w dziale III KW ma jeszcze rację bytu czy można go z powodzeniem wykreślić?
Ktoś coś?
pzdr
MG
Jan Wszołek

Jan Wszołek adwokat @ WKB
Wierciński,
Kwieciński, Baehr;
dr nauk praw...

Temat: Służebność przesyłu - nietypowe sytuacje

Nie spotkałem się z takim wpisem, ale moim zdaniem można to wykreślić.

w art. 2 ustawy z 1937 napisano, że

Art. 2. (1) Gospodarstwa, powstałe z parcelacji, nie mogą być zbywane w całości lub w części, dzielone, wydzierżawiane, zastawiane lub obciążane bez zezwolenia władzy. Gospodarstwa, będące własnością małoletnich, mogą być wydzierżawiane do czasu osiągnięcia pełnoletności za zgodą władzy opiekuńczej.
(2) Właściciele gospodarstw, powstałych z parcelacji, obowiązani są do osobistego gospodarowania na tych gospodarstwach. Władza może zezwolić na powierzenie gospodarowania innej osobie.

W art. 4 wskazano:

Art. 4. (1) Ograniczenia, wynikające z ustawy niniejszej, stosują się tak do pierwotnych, jak i do następnych nabywców.
(2) W aktach sprzedaży gospodarstw, powstałych z parcelacji, notariusze z urzędu zamieszczają wzmiankę o ograniczeniach, wynikających z ustawy niniejszej. W przypadkach przyznania tytułu własności w postępowaniu sądowym na podstawie przepisów, przewidzianych w ustawach o uregulowaniu prawa własności gruntów, oddanych w posiadanie nabywców w drodze parcelacji nieruchomości ziemskich, sąd na wniosek władzy zamieści w orzeczeniu wzmiankę o powyższych ograniczeniach.
(3) Brak wzmianki o ograniczeniach w umowie sprzedaży lub w wykazie hipotecznym nic zwalnia gospodarstwa od tych ograniczeń. Przepis ten nie dotyczy nieruchomości, wymienionych w art. 5 i 6.

Ustawę uchylono w całości na podstawie art. 9 ustawy z 1957 r.
(...)
Art. 9. Tracą moc wszelkie dotychczasowe przepisy ograniczające obrót nieruchomościami rolnymi, a w szczególności:
1) rozporządzenie tymczasowe Rady Ministrów z dnia 1 września 1919 r. normujące przenoszenie własności nieruchomości ziemskich (Dz. U. Nr 73, poz. 428);
2) ustawa z dnia 14 kwietnia 1937 r. o ograniczeniu obrotu nieruchomościami powstałymi z parcelacji (Dz. U. Nr 36, poz. 272);
(...)

Skoro ustawa z 1937 r. została raz uchylona, to uchylenie ustawy ją uchylającej z 1957 r. nie powoduje "odżycia" dawnych przepisów.

W takiej sytuacji spróbowałbym napisać wniosek o wykreślenie tego wpisu na formularzu z uzasadnieniem, że ustawa w oparciu o którą dokonano wpisu już nie obowiązuje, w związku z czym wpis jest bezprzedmiotowy. Być może to wystarczy - w przeciwnym wypadku tylko proces z art. 10 ustawy o księgach wieczystych, o uzgodnienie treści księgi wieczystej. Na marginesie, nie wydaje mi się, żeby taki wpis mógł stanowić przeszkodę do dokonania czynności notarialnej - przy np. sprzedaży takiej nieruchomości notariusz powinien opisać, że ustawę w oparciu o którą dokonano wpis uchylono, w związku z czym wpis jest bezprzedmiotowy. Jakkolwiek notariusze mogą różnie podchodzić do tej sprawy.

pozdrawiam
Marcin Godek

Marcin Godek dział energetyki

Temat: Służebność przesyłu - nietypowe sytuacje

Dzięki za opinię
pozdrawiam



Wyślij zaproszenie do