Karol Z.

Karol Z. Programista,
elektronik

Temat: STM32 Discovery vs. STM32 Nucleo

Drodzy Grupowicze,

Przeglądając zestawy uruchomieniowe dla procesorów STM32 natknąłem się na dwie interesujące mnie linie produktów: Discovery i Nucleo. Na podstawie wstępnego przeglądu internetu dowiedziałem się że linia Nucleo jest hardware'owo kompatybilna z Arduino. Przed ewentualnym zdobyciem nurtują mnie następujące kwestie:
1. Czy dobrze się domyślam że chodzi o możliwość stosowania shield'ów z Arduino? Czy mam możliwość sterowania zewnętrznymi urdządzeniami prototypowymi (tzn. wyprowadzam sygnały z goldpinów na płytkę stykową do własnego układu sterowania)?

2. W serii Discovery znalazłem takie peryferia jak LED'y, akcelerometry, wyświetlacze... Czy mam rozumieć, że to jest właśnie ta przewaga nad Nucleo?

3. I trzecie pytanie: czy kupując taką płytkę staję się posiadaczem wbudowanego programatora (JTAG/SWD) do programowania innych, zewnętrznych układów, czy jestem ograniczony jedynie do programowania wbudowanych w płytki Discovery/Nucleo procesorów? Same sygnały są wyprowadzone na goldpiny, więc domyślam się że hardware'owo wystarczy tylko połączyć z odpowiednimi pinami zewnętrznego procesora i programować. Czy ktoś próbował w ten sposób zaprogramować układy innych serii (STM8) lub nawet innych firm z interfejsem JTAG/SWD (Freescale, NXP, Atmel...).

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Piotr Królak

Piotr Królak Test Engineer for
Electric Vehicle
Battery

Temat: STM32 Discovery vs. STM32 Nucleo

1. Tak, do nucleo można zastosować shieldy z arduino. Oczywiście że możliwość wyprowadzenia sygnału istnieje.

2. Nie. Przewaga Discavery nad Nucleo jest ogromna ze względu na rodzaj mikrokontrolera zastosowanego na płytkach na Nucleo to F0 a na Disvavery F1 - procesor sygnałowy.

3. Nie wiem jak z Discavery ale w Nucleo dostajesz programatorr wbudowany który potem można sobie odłamać.

Generalnie polecam kurs STM23 na stronie Forbot.pl.



Wyślij zaproszenie do