Sebastian Szydełko

Sebastian Szydełko Pomagajmy i
realizujmy wspólnie
nasze cele...

Temat: Solar w samochdzie

Witajcie Przyjaciele.
Proszę Was o radę, gdyż mam do zrobienia mały projekt, w który skład wchodzi panel słoneczny na dach szyberdachu samochodu.
Jednak nie zapoznałem się jeszcze na tyle dobrze z solarami by mieć pewność bezpieczeństwa urządzeń w samochodzie.

Z stąd pytanie, czy mogę bezpośrednio do akumulatora podpiąć solar o maksymalnych parametrach jak poniżej, bez konieczności wprowadzania dodatkowych regulatorów i zabezpieczeń?

Podaję wartości przybliżone, gdyż w praktyce okaże się jakich technik użyję i czy solara będę robił od podstaw czy też zakupię i nieco przerobię.

- Minimalna pojemność akumulatora w samochodzie: 50 Ah

Solar:
- Wydajność: 20 W

- Nominalne napięcie: 18 V

- Prąd znamionowy: 1,1 A

- Napięcie jałowe: 27 V

- Prąd zwarciowy: 1,2 A

konto usunięte

Temat: Solar w samochdzie

Ja bym się zastanawiał nad tym, czy przy zbytnim rozładowaniu akumulatora wartość prądu przez dłuższy czas nie osiągnęłaby prądu zwarciowego solara. Nie wiem jakiego rodzaju akumulator użyjesz, więc przyjmijmy ,że prąd ładowania to około 10% pojemności, więc z 50 Ah masz 5A prądu ładowania. To oznacza,że solary większość czasu będą pracowały przy zwarciu.

Niestety nie pracowałem z soalrami więc nie wiem jaki to ma na nie wpływ.
Robert Sławiński

Robert Sławiński Software engineer

Temat: Solar w samochdzie

Hmm.. wydaje mi się, że bez elektroniki się nie obejdzie... Teoretycznie to możesz podpiąć pod aku solar, ale efektywność takich działań będzie pozostawiała sporo do życzenia. Napięcie solara dosyć znacznie zależy od pobieranego prądu. Nie jestem pewny, czy w stanie głębokiego rozładowania będzie się dało naładować nim akumulator. Potrzebna będzie raczej przetwornica napięcia. Możesz ją zbudować sam, lub kupić gotowe. Myślę, że znajdziesz coś dla siebie.

Co do budowania solara - jeśli lubisz i potrafisz dobrze lutować, to spróbuj, ale jeśli nie, to lepiej kup gotowe ;) Przy lutowaniu ogniw ciepło z grota zostaje w znacznym stopniu odebrane przez ogniwa. Ciężko to idzie :) Już lepiej pokusić się o jakieś styki. Uważaj, bo ogniwa są bardzo kruche. Staraj się nie dotykać palcami strony pochłaniającej energię słoneczną. Jako osłonę dobrze jest wykorzystać czyste - bardzo czyste szkło - najlepiej o niskiej zawartości żelaza, ale bardzo ciężko takie dopaść.
Sebastian Szydełko

Sebastian Szydełko Pomagajmy i
realizujmy wspólnie
nasze cele...

Temat: Solar w samochdzie

Wielkie dzięki Robert za wskazówki, szczególnie o szkle.
Z ogniwami miałem do czynienia tylko przy budowie małych zabaweczek i przy testach na pracowni w technikum, także mniej więcej wiem jak się z nimi obchodzić. Gorzej z wykonaniem od podstaw, bo moja lutownica nie nadaje się do takiego przedsięwzięcia, ale sprzęt i tak by mi się udało wypożyczyć od znajomych. Na razie się trzymam opcji kupieniu panelu słonecznego, bo nie są aż tak drogie obecnie.

Mniej więcej miało by to wyglądać tak:


Obrazek


W mym przypadku panel słoneczny ma stanowić jako dodatkowe źródło ładowania akumulatora samochodowego. Lub jak mi się uda postarać dwóch akumulatorów, bo mam zainstalowałby w aucie drugi akumulator przenośny zapasowy z funkcją rozruchu i kompresorem, pod który chcę wprowadzić parę dodatkowych innowacji.

Na rynek już weszły swego czasu tanie wyroby solarów do samochodu:
http://www.szprice.com/products/Auto-Vehicle-Car-Solar...
czy:
http://solarecstasy.pl/pl/przenosny-panel-sloneczny-do...

Niedawno pomagałem koledze zainstalować drukarkę do samochodu, bo jest przedstawicielem i musi ciągle drukować papiery :)

Dla zainteresowanych linki samochodów wspomaganych energią słoneczną:
http://www.ridebuzz.org/articles/solar-powered-cars-ph...
http://nauka.wp.pl/gid,9322019,galeria.html?T[page]=1
http://www.pvsolarchina.com/the-advantage-of-solar-ele...
http://inhabitat.com/transportation-tuesday-the-solar-...
Robert Sławiński

Robert Sławiński Software engineer

Temat: Solar w samochdzie

Swego czasu też trochę "znęcałem się" nad solarami :) Złożyłem panel chyba z 10 modułów, już teraz nie pamiętam, ale coś koło 10szt. Układałem je wtedy na laminacie. Od spodu miały biegun ujemny, więc wystarczyło trochę kleju przewodzącego (cieniutka warstewka), nastepnie trochę zabawy z lutownicą i wyszło 17.4V :D Przetwornice wykonałem według gotowego schematu z Internetu. Prąd zwraciowy też nie był mały, nie będę teraz ściamniał, bo to lata temu, ale coś koło 400mA. Bardziej jednak skupiłem się wtedy na układzie nadążnym za słońcem. Panel przytwierdzony był do silnika krokowego, a silnik do...jeszcze jedneg silnika, co dawało tzw. tilt i pan :) Rząd fotorezystorów w pionie i poziomie, przez multiplekser na przetwornik A/C + mikrokontroler ATMEGA8 i jeździł za słońcem, póki nie spadł z parapetu i po zabawie - kilka modułów pękło. Łączyłem je szeregowo-równolegle, w zasadzie nie ma jakichś wytycznych, połączenia można mieszać. Zasilał sobie stację pogodową i dawał radę z nawiązką, także polecam zabawę.

P.S. Zostało mi jeszcze chyba 5 modułów i chyba na nowo podsunął mi Pan bakcyla :)
Sebastian Szydełko

Sebastian Szydełko Pomagajmy i
realizujmy wspólnie
nasze cele...

Temat: Solar w samochdzie

Heh widzę, że lubisz się bawić z elektroniką :)
Swego czasu kiedyś z kolegą chcieliśmy zrobić reprodukcję "Rękawicę Predatora" Taką z wysuwanymi dwoma ostrzami, paralizatorem, zegarem graficznym binarnie i dźwiękami predatora, ale na szczęśćcie nie zrealizowaliśmy pomysłu. :p

Jeśli chcesz się pobawić, a w sumie zaciekawić młodsze dzieci do elektroniki to polecam zestawy edukacyjne:


Obrazek


Koszt jednego z przesyłką 20 zł
Wytłaczane są jak samoloty plastikowe z dodatkami elektroniki, a co ciekawe od podstaw się składa napęd.

Zafundowałem taki zestaw do pracowni automatyki w moim byłym technikum, to uczniowie mieli radochę przez cały dzień z tego :)

PS: Może zdradzisz czym będzie ten Twój bakcyl?Sebastian Szydełko edytował(a) ten post dnia 19.07.12 o godzinie 00:19
Roman Kasprzewski

Roman Kasprzewski Konstruktor
elektronik - Posnet
Polska S.A.

Temat: Solar w samochdzie

Robert Sławiński:
... Bardziej jednak skupiłem się wtedy na układzie nadążnym za słońcem. ... Rząd fotorezystorów w pionie i poziomie...

Biorąc pod uwagę odległość od źródła światła, taki układ nie ma prawa wykryć jego położenia. Coś kolega ściemnia :)
Robert Sławiński

Robert Sławiński Software engineer

Temat: Solar w samochdzie

Jesli stał na parapecie, za oknem, od południa to miał dosyć spory zakres ruchów. Wewnątrz to się nie sprawdzało zbytnio. Poza tym za ciemno. Na otwartym terenie byłoby lepiej, ale gdzie go postawić? Projekt ekperymentalny, jak zresztą większość. A o jaką odległóść od źródła światła chodzi? Bo raczej nie od słońca prawda? ;)
Roman Kasprzewski

Roman Kasprzewski Konstruktor
elektronik - Posnet
Polska S.A.

Temat: Solar w samochdzie

Robert Sławiński:
.... A o jaką odległóść od źródła światła chodzi? Bo raczej nie od słońca prawda? ;)

Dokładnie o to chodzi. Nie bardzo widzę, jak taki zestaw miałby określać położenie słońca.
Robert Sławiński

Robert Sławiński Software engineer

Temat: Solar w samochdzie

Fotorezystory ułożone w wachlarz, na każdym naciągnięta czarna rurka, tak aby nie zbierał światła dookoła, tylko to padające prostopadle. Tworzą wachlarz o kącie 180^. Ten, który jest aktualnie ustawiony najbardziej protopadle do słońca, w największym sotpniu zmieni rezystancję. Kwestia prównywania prądu płynącego przez poszczególne.
Ja wpadłem na to, kiedy w ręce dostała mi się zabawka z takim właśnie fotorezystorem. Gdy odwróciło się ją (małpkę konkretnie) w stronę okna, zaczęła wydawać małpie odgłosy :) Wiem, że nie jest to najlepsze rozwiązanie, jadnak przy dużej dawce cierpliwości i eksperymentów, można coś takiego zmontować.
Roman Kasprzewski

Roman Kasprzewski Konstruktor
elektronik - Posnet
Polska S.A.

Temat: Solar w samochdzie

Robert Sławiński:
Fotorezystory ułożone w wachlarz, na każdym naciągnięta czarna rurka, tak aby nie zbierał światła dookoła, tylko to padające prostopadle. ...

No teraz to się zgodzę :)

Następna dyskusja:

Solar AC Micro Inverter - f...




Wyślij zaproszenie do