Grzegorz Szyszka

Grzegorz Szyszka Operator obrazu

Temat: Ile może trwać przelew SEPA i czym to jest regulowane?

Witam wszystkich,
Mam pytania odnośnie przelewów SEPA, mam nadzieję, że Wasza grupa nakreśli odpowiedzi.
Mianowicie, bank odbierający przelew elektroniczny SEPA, twierdzi (dwóch pracowników) że może to trwać do 5 dni roboczych, podczas gdy SEPA Polska w dokumencie dla konsumentów (http://www.sepapolska.pl/files/SEPA_dla_konsumenta.pdf) ustala maksymalny czas oczekiwania do 3 dni roboczych.
Moje pytania brzmią: ile powinien maksymalnie trwać przelew SEPA? Oraz czym to jest regulowane? (jeden z pracowników banku odbiorcy przelewu powołał się na jakąś ustawę)
Dodatkowo, SEPA w powyższym dokumencie określa, że "Czas realizacji
transakcji to maximum 3 dni robocze od dnia złożenia zlecenia przelewu(...)". Czy dzień złożenia zlecenia przelewu w banku nadawcy, to dzień wykonania operacji elektronicznej przez właściciela rachunku (tak, jak stanowi Historia rachunku) czy dopiero pierwsza sesja wychodząca dnia następnego?
Pytam, ponieważ obecnie mamy wysoki kurs Euro i mam wrażenie że bank odbiorcy chce przetrzymać moje pieniądze na mocy dziwnych lub nieistniejących praw, aby obracać tymi pieniędzmi w czasie dobrego kursu euro.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za rzetelne odpowiedzi.
PS. Nie ma błędu w wykonanym przelewie z banku nadawcy.

konto usunięte

Temat: Ile może trwać przelew SEPA i czym to jest regulowane?

Z tego co się nie mylę, to taki przelew teoretycznie może być opóźniony jeśli dokonujesz go w piątek. W banku, z którego dokonujesz przelewu możesz nie załapać się na sesję wychodzącą w tym dniu. Następna sesja wychodząca to poniedziałek. Tutaj już tracisz trzy dni.

Przelew wychodzi dopiero w poniedziałek mimo, że zleciłeś go w piątek. Środki pojawiają się dopiero w środę. Sesje (przychodząca/wychodząca) nie zazębiają się ze względu na dni niepracujące (sobota i niedziela) i przez to przelew opóźnia się. Przynajmniej tak to mogę rozumieć..



Wyślij zaproszenie do