Szymon
Malinowski
profesor,
Uniwersytet
Warszawski Wydział
Fizyki
Maciej W. Manpower
Temat: Ocieplenie klimatu cd
Szymon M.:czyli ile 100 lat czy 500 ? i co to ma do zwrotu z inwestycji ?
Skąd teza? Z praktyki wiadomo ile czasu trwa proces inwestycyjny, a czasu nie mamy.
Z praktyki: jedni chcą liczyć aktualne emisje, drudzy historyczne, inni jeszcze inaczej.A Pan jakie uwaza za sprawiedliwe ?
Przykład tu:a w praktyce nawet niemcy maja to w nosie obnizaja tylko koszty swojej drogiej energetyki i do ograniczania emisji nie wkładaja ani grosza,przekupstwo polskich włodarzy zeby stawiali wiatraki to tez przeciez inwestycja. Inwestycja w rynek zbytu dla własnego sprzetu.
"ponad 10% już jest ze źródeł odnawialnych a do 2020 ma być 15%(czyli w Niemczech powinno być 60% teraz i 65% do 2020r"
To właśnie przykad rozumowania z założeniem dobrym dla nas, ale nie do przyjęcia dla innych.dla jakich innych ? plemion Bantu czy Hindusów czy Papuasów a moze Meksykanow ?
oni tez wszyscy rowno zgodnie ograniczaja ?
Kompromis ma to do siebie że się nikomu w pełni nie podoba...ma tez to do siebie ze obie strony ida na ustepstwa, a tymczasem niemcy wymuszaja na nas sami nie robiac nic.
Nota bene u nas "źródła odnawialne" to współspalanie sprowadzanej z zagranicy masy roślinnej i kominki na drewno, wJak tak dalej pojdzie to dzieki waszym naciskom wegiel w polsce zostanie uznany za biomase.
Niemczech jest już ponad 30% prawdziwych renewables, w produkcji energii elektrycznej, przyrosty tej produkcji, nie tylko bezwzględne ale i względne są wielokrotnie większe niż w Polsce.i bardzo dobrze niech sobie obniżą koszty
Kolega wyjechał do Niemiec i działa tam w spółdzielni energetycznej. Zgadzam się, że dopłaty tam pozwalają na taką działalność.Wie Pan co, moze umowmy sie ze analiza to szczegolowe dane matematyczne. Bo jesli swoje tezy opiera Pan na tezach kogos innego bez podania chocby podstawowych kosztów to zmniejszamy tylko albedo bujajac w obłokach.
Biogazownia ma to do siebie że produkuje biogaz cały czas, a a spalać go (włączac turbiny) jest naljepiej kiedy prąd jest drogi. Na razie to jedyny rozsądny sposób produkcji bo to cały czas droga technologia,. Ale rzeczywiście wydłuża czas amortyzacji.
A co do kosztów amortyzacji elektrowni w najbliższej przyszłości polecam analizę:
http://ziemianarozdrozu.pl/artykul/2900/wiesci-z-niemi...
Możemy się na to zźymać, ale jesli nie weźmiemy tego pod uwagę, stracimy podwójnie.
Szymon
Malinowski
profesor,
Uniwersytet
Warszawski Wydział
Fizyki
Temat: Ocieplenie klimatu cd
Ja jestem fizykiem. I nie ma znaczenia jakie uważam za sprawiedliwe. Z mojego punktu widzenia jest tak, że emisje do tej pory rosną w takim tempie że co 25 palt podwaja się całkowita emisja (od początku epoki przemysłowej. Wyczerpaliśmy już ponad 60% limitu fizycznego, związanego z odpowiedzią systemu klimatycznego na wymuszenie po przekroczeniu którego globalna katastrofa klimatyczna jest bardzo prawdopodobna (w nauce nie ma nic pewnego, są same prawdopodobieństwa, pisze tu o prawdopodobieństwie przekraczającym 50%). Jeszcze 25 lat temu było to tylko 30% limitu). Przy obecnym tempie wzrostu emisji granice przekroczymy za jakieś 20 lat, a przy obecnym tempie emisji za jakieś 40 lat W tej sytuacji dyskusja o Papuasach e.t.c . i przekrzykiwanie się kto od czego ma zacząć i liczenie groszy gdy liczy sie wszystko jest mało konstruktywne. Potrzebne są wszystkie ręce na pokładzie, bo inaczej łajba zatonie. Razem z Niemcami, Rosjanami, Saudyjczykami i Papuasami.P.S. Nie rozumiem o jakie "Wasze" naciski chodzi. Nie naciskam nikogo, nie należę do żadnej organizacji ekologicznej. Próbuje prowadzić w miarę kulturalną dyskusję. Zawsze w pewnym momencie dochodzi do odwoływania się do mitycznych "Onych", których jakoby byłbym eksponentem. Może Pan łaskawie zdefiniuje pojecie "Wasze", bo inaczej dyskusja nie będzie miała sensu.
konto usunięte
Temat: Ocieplenie klimatu cd
Szymon M.:To śmieci też są problemem klimatycznym?
"Nikt nie wie, jak to będzie wyglądać za 100 lat; ba! za 10 lat."
Jasne śmieci mogą cudownie zniknąć a problem sam się rozwiąże.
Słyszał Pan o prawdopodobieństwie?Owszem.
Z jakim więc prawdopodobieństwem pisze się dziś o zatopieniu Londynu w 2100r?
"Naszą cywilizację skutecznie może zniszczyć katastrofa kosmiczna.."Chce Pan wyłączyć wszystkie elektrownie?
Really? Wystarczy wyłączyć prąd.
:D
Maciej W. Manpower
Temat: Ocieplenie klimatu cd
ad P.S. Chodzilo mi o mitycznych "innych" dla krotych liczenie obecnych emisji jest to nie do przyjecia. Jeśli mowil Pan o swoim punkcie widzenia to ok.Co stanie sie po przekroczeniu limitu ?
biorąc pod uwage to gorsze 50% prawdopodobienstwa
co oznacza ta katastrofa klimatyczna ?
liczenie groszy gdy liczy sie wszystko jest mało konstruktywneok powoli
jak sie Panu wydaje co rodzi najwiekszy opor przed przestawianiem sie gospodarek na OZE ?
Marek R. .
Temat: Ocieplenie klimatu cd
nie ma co się łudzić bo tu otwarty tekst z dzisiaj :"- Coraz więcej energii musi pochodzić ze źródeł odnawialnych, państwo ma cały system wsparcia dla tej technologii, ale on niestety kosztuje i podnosi ceny energii - mówi Agnieszka Głośniewska z URE"
Państwowe "wsparcie" w sensie działania niewiele się różni od opieki mafii
http://biznes.interia.pl/finanse-osobiste/news/beda-po...
Marek R. .
Temat: Ocieplenie klimatu cd
Szymon M.:
Najpierw trzeba te odpady przewieźć. W wypadku odpadów o wysokim stopniu radioaktywność to nie jest łatwe, tak naprawdę nie may do tego żadnej technologii, dlatego te odpady muszą pozostawać na miejscu tak długo aż sie same nie zdezaktywują (tzw. "schładzanie paliwa"). Potem, nawet w kopalniach, trzeba odpady o średnim i małym stopniu radioaktywności monitorować. Czy Pan uwierzy że Francuzi dopiero w ubiegłym roku zdecydowali się otworzyć pierwsze "stałe" składowisko odpadów, do tej pory co 10 lat wozili je z miejsca na miejsce? http://www.pbs.org/wgbh/pages/frontline/shows/reaction...
Ale taki system jest możliwy dzięki bezustannej kontroli ze strony państwa, co kosztuje podatki.
dawniej wozili po drogach i dopóki zieloni nie dorwali się do władzy - można było to robić. Teraz ze względu na drakońskie przepisy nie można składować tego np w nieczynnych kopalniach. Ciężko mi uwierzyć w szkodliwość odpadów 500m pod ziemią.
Statystyki przeczą temu co Pan mów o Szwecji. Fluktuują, ale maja się całkiem dobrze, podobnie jak inne kraje skandynawskie. Inna kultura. http://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Sweden
trzeba patrzeć na analizę fundamentalną - demografia ich zabije bo rozmnażają się głównie różnej maści niezbyt pracowici "przybysze". Teraz tego nie widać, bo zgromadzone bogactwa na II WŚ + pracowitość Szwedów dały im solidne zapasy. Była ostatnio gdzieś notka prasowa że za 30 lat będą krajem III świata .
Szymon
Malinowski
profesor,
Uniwersytet
Warszawski Wydział
Fizyki
Temat: Ocieplenie klimatu cd
@Czeslaw Mrall"To śmieci też są problemem klimatycznym?"
A nie są?
"Z jakim więc prawdopodobieństwem pisze się dziś o zatopieniu Londynu w 2100r?"
Tu artykuł prasowy sprzed półtora roku na ten temat.
http://www.independent.co.uk/environment/climate-chang...
Najnowsze dane pokazują że to już mocno nieaktualne:
http://thinkprogress.org/climate/2014/10/16/3580131/wo...
http://news.sciencemag.org/climate/2014/05/west-antarc...
Myślę że przekroczyliśmy już 50% prawdopodobieństwa.
"Chce Pan wyłączyć wszystkie elektrownie?"
Robię co mogę :)Ten post został edytowany przez Autora dnia 18.12.14 o godzinie 11:18
Szymon
Malinowski
profesor,
Uniwersytet
Warszawski Wydział
Fizyki
Temat: Ocieplenie klimatu cd
"Co stanie sie po przekroczeniu limitu ?biorąc pod uwage to gorsze 50% prawdopodobienstwa
co oznacza ta katastrofa klimatyczna ?"
Mniej więcej to co stało sie ponad 50 milionów lat temu, kiedy Słońce świeciło nieco słabiej:
http://en.wikipedia.org/wiki/Paleocene%E2%80%93Eocene_...
http://www.skepticalscience.com/the-perplexing-PETM.html
Marek R. .
Temat: Ocieplenie klimatu cd
Szymon M.:
"Co stanie sie po przekroczeniu limitu ?
biorąc pod uwage to gorsze 50% prawdopodobienstwa
co oznacza ta katastrofa klimatyczna ?"
najbardziej zastanawiające jest w jaki sposób naukowcy doszli do wniosku , który stan dla naszej planety jest naturalny i optymalny . W miejscu gdzie mieszkam ( blisko centrum Krakowa ) ok 500 lat temu było spore jezioro i nie wiem czy na pewno byłoby to na jego brzegu czy niestety nieco głębiej...
500 lat w historii Ziemi to nic wielkiego , ale jakie spore zmiany - ot Wisła nieco zmieniła charakter.
Nie wiemy jeszcze jaki wpływ na klimat ma zmiana ruchu Ziemi czy np "przebiegunowanie" , ale może i dobrze bo nie wiem ile by kosztowała walka z w/w :))
Szymon
Malinowski
profesor,
Uniwersytet
Warszawski Wydział
Fizyki
Temat: Ocieplenie klimatu cd
"najbardziej zastanawiające jest w jaki sposób naukowcy doszli do wniosku , który stan dla naszej planety jest naturalny i optymalny"Nikt nie mów o stanie optymalnym. To Panu wydaje się że mowa jest o jakimś stanie optymalnym. Mówimy o katastrofie: wyginięciu 98% gatunków w ciągu ~200 lat. Pan myśli że takie coś:
Złożenie różnych szeregów geologicznych zapisów temperatury z ostatnich 500 milionów lat. Skala czasowa na wykresie przebiega od lewej (dawno temu) do prawej (obecnie) i jest w przybliżeniu logarytmiczna, będąc zgrubnym złożeniem siedmiu wykresów ze skalą liniową. Na końcu wykresu dodana została prognoza scenariuszy od RCP3 do RCP 8.5 do 2300 roku
ma cokolwiek wspólnego ze stanem optymalnym?
konto usunięte
Temat: Ocieplenie klimatu cd
Szymon M.:Szczególnie gdy są spalane, jak to się forsuje u nas. Będzie więcej CO2.
@Czeslaw Mrall
"To śmieci też są problemem klimatycznym?"
A nie są?
"Z jakim więc prawdopodobieństwem pisze się dziś o zatopieniu Londynu w 2100r?"No to się londyńska cywilizacja podtopi, ale jest nadzieja: "There is still extra uncertainty that arises because our models are not complete. There are still processes that we think are important but we haven't been able to include in our models," oraz 'unless Thames Barrier is upgraded'
Tu artykuł prasowy sprzed półtora roku na ten temat.
http://www.independent.co.uk/environment/climate-chang...
Najnowsze dane pokazują że to już mocno nieaktualne:
http://thinkprogress.org/climate/2014/10/16/3580131/wo...
http://news.sciencemag.org/climate/2014/05/west-antarc...
Myślę że przekroczyliśmy już 50% prawdopodobieństwa.
Szymon
Malinowski
profesor,
Uniwersytet
Warszawski Wydział
Fizyki
Temat: Ocieplenie klimatu cd
"Szczególnie gdy są spalane, jak to się forsuje u nas. Będzie więcej CO2."Będzie tyle samo CO2, nie będzie "po drodze" metanu a przy tym będzie trochę energii "za darmo",. Czy Pan myśli że wysypane na wysypisko czy do lasu śmieci nie rozkładają się uwalniając CO2 a tym bardziej metanie? Piszę o metanie "po drodze", bo ten ma czas życia w atmosferze kilka lat, rozkładając się do CO2, którego charakterystyczny czas zaniku to setki a nawet tysiące lat.
Och, upgrade starczy na znacznie krócej niż aktualnie wybudowana bariera. Tempo zmian narasta tak jak narastają emisje, tylko z opóźnieniem kilkudziesięciu lat. Teraz płacimy za emisje z lat ~60-tych. Od tamtego czasu tempo emisji wzrosło czterokrotnie. Całościowo rzecz biorąc gospodarka światowa tego nie wytrzyma jeśli nie przestawi się na model nisko- albo zero-emisyjny, bo koszty walki ze skutkami rosną szybciej niż emisje. Jednocześnie każdemu z z osobna, z lokalnego punktu widzenia wydaje się że może coś ugrać kosztem innych. I może ugrać na krótka metę, choć na długą straci więcej. To jeden z z aspektów " Tragedy of commons".Ten post został edytowany przez Autora dnia 19.12.14 o godzinie 11:23
konto usunięte
Temat: Ocieplenie klimatu cd
Szymon M.:Polscy 'specjaliści' od spalarni tak to robią, że trzeba będzie spalać wszystko, w tym i plastiki, gumy etc., bo kaloryczność odpadów jest niska, więc CO2 ze spalania pójdzie w komin.
"Szczególnie gdy są spalane, jak to się forsuje u nas. Będzie więcej CO2."
Będzie tyle samo CO2, nie będzie "po drodze" metanu a przy tym będzie trochę energii "za darmo",. Czy Pan myśli że wysypane na wysypisko czy do lasu śmieci nie rozkładają się uwalniając CO2 a tym bardziej metanie? Piszę o metanie "po drodze", bo ten ma czas życia w atmosferze kilka lat, rozkładając się do CO2, którego charakterystyczny czas zaniku to setki a nawet tysiące lat.
Odpady trzeba segregować i odzyskiwać i wtedy CO2 nie wyjdzie do atmosfery.
Ciekawostka przyrodnicza;
'Susły zmieniają klimat na ziemi? Zdaniem amerykańskich naukowców tryb życia arktycznych susłów przyczynia się do globalnego ocieplenia.'
http://www.ekologia.pl/wiadomosci/rosliny-i-zwierzeta/...
Och, upgrade starczy na znacznie krócej niż aktualnie wybudowana bariera. Tempo zmian narasta tak jak narastają emisje, tylko z opóźnieniem kilkudziesięciu lat.Tego właśnie nie widać, jak twierdzą niektórzy specjaliści. Zawartość CO2 rośnie w swoim tempie, a ani poziom wód, ani temperatury nie rosną w korelującym tempie.
Całościowo rzecz biorąc gospodarka światowa tego nie wytrzyma jeśli nie przestawi się na model nisko- albo zero-emisyjny, bo koszty walki ze skutkami rosną szybciej niż emisje.Koszty, rzeczywiście są ogromne, bo grupa cwaniaków tworzy atmosferę histerii wokół tematu, a że mają dobre podłączenie do prominentnych polityków, to kasa płynie lekko i gładko, nawet z tak durnych pomysłów jak wiatraki-elektrownie. Płacić będą ludzie miast i wsi, bo na nich to się przerzuci. Dokładnie tak, jak było z 'pandemiami' różnych gryp, hivów czy jest z ebolą.
Szymon
Malinowski
profesor,
Uniwersytet
Warszawski Wydział
Fizyki
Temat: Ocieplenie klimatu cd
"Odpady trzeba segregować i odzyskiwać "Zgoda
"kaloryczność odpadów jest niska, więc CO2 ze spalania pójdzie w komin"
Kaloryczność spalania węgla do CO2 jest taka sama czy spala się węgiel z odpadów czy z kopalni. Na jedna kalorię użyteczną pójdzie do atmosfery dokładnie tyle samo CO2. Pytanie ile kalorii jeszcze trzeba dodatkowo żeby wydobyć i dowieźć węgiel..
Oczywiście piszœ tylko o węglu z odpadów po odpowiednim sortowaniu, tak jak robi się to w Szwecji:
tam na wysypiska nie trafia NIC. U nas Ponad 80% odpadów trafia na wysypiska.
https://sweden.se/nature/the-swedish-recycling-revolution/
"Susły zmieniają klimat na ziemi? Zdaniem amerykańskich naukowców tryb życia arktycznych susłów przyczynia się do globalnego ocieplenia."
Jakie źródło (http://www.ekologia.pl/wiadomosci/rosliny-i-zwierzeta/... taka informacja.
"Tego właśnie nie widać, jak twierdzą niektórzy specjaliści. Zawartość CO2 rośnie w swoim tempie, a ani poziom wód, ani temperatury nie rosną w korelującym tempie."
Jak wyżej. Jakie źródło taka informacja.
Dla równowagi kilka przykładów lepszych źródeł:
http://cdiac.ornl.gov/
http://ocw.mit.edu/courses/earth-atmospheric-and-plane...
http://www.harvard.edu/president/news/2014/confronting...
http://www.eci.ox.ac.uk/
https://www.ethz.ch/en/the-eth-zurich/main-focus-areas/...
"Koszty, rzeczywiście są ogromne, bo grupa cwaniaków tworzy atmosferę histerii wokół tematu, a że mają dobre podłączenie do prominentnych polityków, to kasa płynie lekko i gładko, nawet z tak durnych pomysłów jak wiatraki-elektrownie. Płacić będą ludzie miast i wsi, bo na nich to się przerzuci. Dokładnie tak, jak było z 'pandemiami' różnych gryp, hivów czy jest z ebolą. "
Wszędzie spiski przeciw dobremu ludowi i zdrowemu rozsądkowi, nieprawdaż?Ten post został edytowany przez Autora dnia 19.12.14 o godzinie 16:47
Krzysztof
F.
inż.elektryk -
elektroenergetyka
automatyka
Temat: Ocieplenie klimatu cd
Niech pan się wstrzyma z pisaniem rzeczy na których pan się nie zna. W tym proponuję nie wypowiadać się na temat spalania odpadów.Dziwne bo deklaruje pan że jest fizykiem.
Proponuję więc proste zadanko.
Węgiel kopalny ma x kalorii i zawiera 5% mineralnych części o cieple właściwym y a
odpady mają 0,05x kalorii na tą samą jednostkę masy i zawierają 93% składu w postaci substancji poza węglowych w tym około 20% wody mającej jedno z największych ciepło właściwe.
Biorąc pod uwagę że podczas spalania nagrzewa się cały wsad, a temperatura wylotowa gazów musi być zawsze powyżej 130% proszę obliczyć ile ciepła użytkowego uda się odzyskać ze spalania węgla a ile ze spalania śmieci, oraz czemu ze śmieci będzie to znacznie mniej na kilogram zawartego w nich węgla niż ze spalania kilograma węgla zawartego w węglu kopalnym. W celu zrozumienia zadania warto zauważyć że przy pomocy spalania węgla z odpadów trzeba podgrzewać kilkaset razy większą masę balastu (części niepalnych) niż dla węgla kopalnego przy spalaniu takiego samego kilograma węgla. Wprawdzie znacznie lepiej jest ze spalaniem gumy, plastików (niektórych) oraz zużytych olejów, ale to raczej wyjątkowe bardzo wysoko kaloryczne, zawierające bardzo wiele węgla, a także wodór w swym składzie odpady.
Śmieci niesortowane spalać jest bardzo trudno.
Prościej było by je zgazowywać, i spalać otrzymany gaz.
Ta technika na dziś jednak jest dość droga i niezbyt dobrze rozwinięta.
Wymaga także dość dużej ilości kalorii zawartej w odpadach, więc także wstępnej ich segregacji aby pozbawić je dużej części wody i niepalnych składników.
Dopiero wtedy może dać to nieco zbliżone do spalania węgla parametry.Ten post został edytowany przez Autora dnia 21.12.14 o godzinie 23:28
Szymon
Malinowski
profesor,
Uniwersytet
Warszawski Wydział
Fizyki
Temat: Ocieplenie klimatu cd
@Krzysztof FałekJa jestem fizykiem doświadczalnikiem, a Pan teoretyzuje nie podając linków do źródeł tylko wstawiając zamiast liczb rzeczywistych pewne wyssane z palca parametry, w tym ta kilkaset razy większa masa.
O kaloryczności paliwa stałego świadczy w dużej mierze zawartość wody w paliwie - to tłumaczy np. znaczną różnicę kaloryczności miedzy węglem brunatnym i kamiennym energetycznym. Oczywiście ilość składników stałych - popiołu także jest istotna, ale to bynajmniej w wypadku większości śmiecie ulegających spalaniu nie kilkaset razy ani nie kilkaset procent.Może jednak warto zapoznać się z materiałami szwedzkimi. Kaloryczność śmieci po od-sortowaniu zawierającej dużo wody materii organicznej (która jest kompostowana, a część z niej służy do produkcji biogazu) to 30-50% kaloryczności średniej jakości węgla energetycznego (nie antracytu).
Szwedzi zaczęli już sprowadzać do siebie śmieci do spalania z od sąsiadów bo im wtedy ogrzewanie i kogeneracja energii elektrycznej taniej wychodzi niż węgiel :).
P.S. Jakie takie podstawy teoretyczne mam, bo robiłem magisterium a później doktorat ze smug z elektrowni, mierzyłem z pokładu samolotu co wypuszczają wiedząc co jest na wejściu. i dosyć dobrze znam warunki spalania (może Pan obejrzeć mój życiorys http://www.igf.fuw.edu.pl/igf/?option=com_employees&It.... Do tej pory czasem konsultuję firmy w sprawie własności smug z kominów i chłodni. Inna sprawa że rzadko kiedy w Polsce....
P.S.2. Jeśli idzie o zgazowywanie i spalanie sam nie jestem ekspertem, ale mam w najbliższym otoczeniu na Wydziale i w Instytucie a nawet Zakładzie cała grupę która współpracuje z kilkoma firmami w Polsce. Proszę popatrzeć na listę publikacji na naszych stronach . W wielu wypadkach to niezła technologia, problemy są z emisja tlenków azotu.
P.S.3 Nie twierdzę że spalanie śmieci zastąpi w Polsce energetykę węglową, ale może zastąpić jej 10 - kilkanaście procent.
Krzysztof
F.
inż.elektryk -
elektroenergetyka
automatyka
Temat: Ocieplenie klimatu cd
Nie dość że nie ma pan wiedzy na temat energetyki, to usiłuje pan pouczać inżyniera energetyka z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w energetyce cieplnej.Ale jeśli już pan deklaruje że zajmuje się doświadczeniami niech no pan się zastanowi nad takim doświadczeniem.
Najpierw spala pan kilogram i 10 gram węgla z kopalni z którego zostaje panu 9 gramów popiołu i jeden gram pary wodnej.
A później 10 kg niesegregowanych śmieci w których jest - kg węgla (w różnych postaciach) 4 kg wody, i 5 kg balastu w tym np 2 kg piasku i szkła, 1 kg metalu, oraz 1 kg innych mineralnych lub chemicznych niesegregowalnych odpadów. lub 5 kg segregowanych śmieci w których jest 2kg wody 1 kg piasku i zbitego szkła 1 kg węgla w różnej postaci (w tym jako tworzywa sztuczne produkujące przy spalaniu agresywne kwasy niszczące instalacje itp) oraz 1 kg mniej szkodliwego balastu
Niech pan odpowie na pytania
A) ile odpadów uzyska pan ze spalenia kg węgla z kopalni, a ile ze spalenia śmieci zawierających kg węgla. Oraz dlaczego odpadów ze spalenia węgla będzie rzędu kilkaset razy więcej od odpadów ze spalenia węgla z kopalni. Bowiem jak by pan nie liczył to 5 g jest rzędu tysiąca (kilkuset) razy mniej niż kilka do kilkunastu kg.
B) ile kalorii uzyska pan ze spalenia węgla z kopalni, oraz ile z tego straci na ogrzanie odpadów z niego w tym pary wodnej, a ile z uzyskanej takiej samej ilości kalorii ze spalenia śmieci straci pan na podgrzanie wody doi temperatur spalin wylotowych z kotła oraz straci na reakcje chemiczne uwalniania węgla z plastików, drewna, czy innych palnych materiałów, oraz ile kalorii pochłonie przeróbka temperaturowa materiałów zawartych w śmieciach.
C) Ile kalorii zostanie panu po przeróbce śmieci, a ile po przeróbce węgla z kopalni. i dlaczego wartość kaloryczna węgla z kopalni jest większe niż wartość kaloryczna śmieci.
Jeśli pan chce sobie poczytać co to jest wartość kaloryczna to proponuję tutaj.
http://www.krzysiek.informacja.pl/wspsp/biomasa2.html
lub tutaj http://www.zm.org.pl/download/odpady/spalarNIE.pdf
Przy czym to drugie zawyża wartość kaloryczną odpadów a zaniża węgla który (z kopalni) ma od 23 do 27 i do 30 (koksy) MJ/kg. Być może w 2 źródle brano wartość dla szlamu z węgla, odpadowego. Czyli przeleżałego zwietrzałego miału z piaskiem i innymi zanieczyszczeniami.
Jeśli ma pan wątpliwości co do węgla to można sprawdzić u źródeł czyli w kopalni.
A na koniec jak pan przeczyta to [/url]http://www.zb.eco.pl/inne/spalarni/spala.htm[/url] to pan będzie wiedział jakie problemy niesie ze sobą spalanie śmieci. Oraz jakie są jego rzeczywiste koszty.
Na temat wody której także trzeba znacznie więcej na kg odpadów komunalnych w postaci żużla z powodu ich niestabilnej postaci niż na kg odpadów ze spalania węgla z kopalni już nawet szkoda pisać aby pana nie pogrążać do reszty.
Na przyszłość proponuję się nie ośmieszać.
Pana tytuł zobowiązuje bardziej niż mój :)
Pozdrawiam.Ten post został edytowany przez Autora dnia 22.12.14 o godzinie 16:36
Adam
B.
"Never attribute to
malice that which is
adequately expla...
Temat: Ocieplenie klimatu cd
Wychodzi na to że Szwedzi nie wiedzą co robią.
Szymon
Malinowski
profesor,
Uniwersytet
Warszawski Wydział
Fizyki
Temat: Ocieplenie klimatu cd
Odwraca Pan kota ogonem i pisze o swoim doświadczeniu rodem z PRL albo z PRL typu przemysłem, a ja piszę o nowoczesnych rozwiązaniach jakich 20 lat temu jeszcze nie było. Pan pisze o niesegregowanych śmieciach i odpadach z wydobycia węgla, ja piszę o świetnie segregowanych śmieciach komunalnych. Pan pisze o technologii współspalania biomasy stosowanej u nas w kraju przez koncerny energetyczne żeby wyłudzić "zielone certyfikaty", ja piszę o instalacjach specjalnie projektowanych i budowanych do spalania śmieci. I niech Pan powie mi: dlaczego akurat Szwedom się opłaca a nam nie? Jak to się dzieje że u nich na wysypiskach ląduje 1% masy odpadów a u nas 80%? jacyś jesteśmy inni? Mądrzejsi?Zalinkowane przez Pana materiały zakładają spalanie wszystkiego "jak leci". Tego, przy dobrym systemie segregacji odpadów się nie robi. Dlatego -słusznie - nie wpuszczono do utylizacji u nas na Śląsku odpadów z Hondurasu czy skadśtam.
Szwedzkie spalarnie odpadów stoją w miastach, a jakość powietrza i środowiska jest tam znacznie lepsza niż w naszych miastach. Pytanie dlaczego?
P.S. Częściowa specyfikę, uwzgledniającą np. Pański tok myślenia można znaleźć analizując jak działa nowa, zbudowana przez Fortnum elektrociepłownia w Częstochowie. Co spala i dlaczego inaczej niż w Szwecji? Jakie były założenia przyjęte do jej budowy np w porównaniu z odpowiednia elektrociepłownia tego samego koncernu w Sztokholmie otwarta w tym samym czasie....Ten post został edytowany przez Autora dnia 22.12.14 o godzinie 17:14
Podobne tematy
-
Ekologia a Ekonomia » Przewodnik dla firm o zmianie klimatu -
-
Ekologia a Ekonomia » Co Polacy wiedzą o zmianie klimatu? -
-
Ekologia a Ekonomia » Podpis dla klimatu -
-
Ekologia a Ekonomia » Technologie dla ochrony klimatu -
-
Ekologia a Ekonomia » Ważne porozumienie USA i Chin w sprawie klimatu -
-
Ekologia a Ekonomia » GLOBALNE OCIEPLENIE Z POWODU CO2 = GLOBALNA SCIEMA -
-
Ekologia a Ekonomia » Ocieplenie klimtu? -
-
Ekologia a Ekonomia » Wykład prof Szymona Malinowskiego (UW) - Globalne Ocieplenie -
Następna dyskusja: