Piotr Kołodyński

Piotr Kołodyński wynalazca,
racjonalizator (5
patentów)

Temat: Mity fotowoltaiki

http://www.heliosin.pl/szczegoly_produktu,004-001-000,...
Panel Słoneczny produkowany w Niemczech w nowoczesnej technologii cienkowarstwowej CdTe o mocy 75 W.

Seria FS 275 prezentuje najnowsze osiągnięcie w technologii cienkowarstwowej. Panel zachowuje wysokie parametry produkcji energii niezależnie od warunków klimatycznych. W pełni zautomatyzowany system produkcji pozwala na spełnienie szeregu norm i certyfikatów:
- IEC 61646
- Safety Class II (SK II)
- Znak CE
- ISO9001:2000
- ISO14001:2004

Gwarancja:
- gwarancja na materiał oraz wykonanie 5 lat
- gwarancja na moc wyjściową: 90% mocy wyjściowej po 10 latach oraz 80% mocy wyjściowej po 25 latach

Ochrona środowiska:
- Panele firmy First Solar podlegają specjalnemu programowi recyklingu dzięki któremu po zakończeniu swojej żywotności panele są poddawane pełnemu recyklingowi i zostają użyte do wytworzenia nowych modułów

CENA:
480,00 zł netto
590,40 zł brutto
Janusz P.

Janusz P. analityk systemow
biznesowych

Temat: Mity fotowoltaiki

Sławomir Duran:
temat rzeka - czy bankructwo dużych podmiotów gosp. jest zawsze najlepszym rozwiązaniem w skali makroekonomii ? - część banków powinna była upaść, tu się zgodzę... jednak koncerny samochodowe - otrzymały wsparcie, przeszły restrukturyzację, zwróciły dotacje, dramatu tysięcy ludzi udało się uniknąć.. więc tutaj powiedziałbym że pozwolenie na bankructwo to byłaby głupota.
całość zależy od sprawności dotacji - .. W SKALI MAKRO :)

Nie wiem co ma Pan na myśli mówiąć "sprawność dotacji' ?

co się tyczy pomocy firmom samochodowym w USA. Pod koniec lat 70-tych koncern Chrysler przechodził załamanie podobne do tego z 2009, wtedy otrzymał również pomoc rządu w wysokości coś ok 1,5 mld dolarów. Oczywiście 'odrobił' pożyczkę przeszedł restrukturyzację choć wielu twierdziło, że to tylko przedłuży agonię tej firmy o parę lat, bo problemem tej firmy było złe zarządzanie. W 2008, 2009 problem wrócił na nowo z tym, że miał go już nie tylko wspomniany Chrysler ale też i GM a rząd udzielił im ponownie subwencji tym razem w wysokości 17,4 mld dolarów choć firmy domagały się potem jeszcze o dodatkowe 22 mld. Dla GM sam fakt udania się na "klęczkach" do rządu po pomoc był wielce upokarzający. Dlaczego firmy te powinny były jednak upaść?, ponieważ to zarządy tych firm były odpowiedzialne za długi. Fakt, że rząd pomaga takiej firmie niczego nie zmienia,bo ich problemem jest złe zarzadzanie. GM stracił o ile pamiętam 70 mld dolarów a pomimo to wyciągał rękę po publiczne pieniądze. Dlaczego amerykańscy podatnicy mieliby sfinansować długi tej firmy? W opinii społeczeństwa firmy te nie powinny były upaść bo dają pracę, ale czy jest to wystarczającym argumentem? czy sensem istnienia firmy jest wyłącznie dawanie pracy, nawet jeśli firma przynosi straty? To, że te firmy by upadły nie znaczy, że ludzie stracili by pracę. Z pewnością znalazłby się ktoś kto wykorzystał by ich aktywa, kto zatrudnił by tych ludzi z powrotem, wprowadził efektywne zarządzanie, renegocjował "nadmuchane" pakiety socjalne itd. Dotacje dla GM i Chryslera były sygnałem, że rząd "rozgrzesza" zarządy tych firm, gdy tymczasem to właśnie oni przyczynili się do ich upadku. Reasumując, pojawia się pytanie czy rząd za pieniądze podatników powinien ratować jakąkolwiek firmę?


przez chwilę wyłączyłem się z dyskusji - ale widzę że niewiele straciłem, nadal nie napisał Pan nic na temat fotovoltaiki. napisał Pan dużo ale nie w temacie.

gdyby poświęcił Pan chwilę na sprawdzenie podstawowych informacji, potencjalnych symulacji dalszego rozwoju tej dziedziny - uznałbym to za mój osobisty sukces w dyskusji :)

dodam może, żebym nie był postrzegany jako agitator - osobiście nie sądzę, żeby panele nawet przy maksymalnym docelowym rozwoju miały swój boom w Polsce. Są miejsca na świecie gdzie takie rozwiązania będą o wiele bardziej wydajne, to tam zostanie wyznaczone optimum kosztów -><- zysków , tam zatrzyma się krzywa rozwoju branży. co nie zmienia faktu że branża jest ciekawa.
nie zmienia to też podstawy dyskusji (w moim rozumieniu), że bez zrozumienia szczegółów branży często podlega ona ogólnym mitom. Niektórzy w skrótach myślowych aplikują swoje własne rozumienie - lub jego brak :)

pozwolę sobie nie odpowiedzieć na pytanie o skalę makro - załóżmy inny wątek, tam chętnie podejmę dyskusję na temat ogólnogospodarczych mechanizmów makroekonomii czy też problemów gospodarek które teraz obserwujemy (a przynajmniej wyrażę tam z chęcią swoje zdanie, raz lub dwa :) )

pozdrawiam,
Paweł Kamiński

Paweł Kamiński
www.inwestowanie.org
.pl

Temat: Mity fotowoltaiki

Widzę iz niektórzy ciągle nie pojmuje iż SUKCES fotowoltaiki nie wyniknie z tego iż wyprodukuje ona tyle samo enegii ile potrzeba dziś. Sukcesem będzie ograniczenie ZUŻYCIA pradu w energooszczednym domu. I tak

panel 100Wp produkuje rocznie 90kWh

Zarówka LED potrzebuje ledwie 1W do wygenerowania 100lumenów. Zakładajac wiec iz w gospodarstwie potrzebujemy oswietlac dwa rozne pomieszczenia przez 8h moca powiedzmy 2000lumenow potrzebujemy 160Wh czyli

ROCZNIE na oświetlenie potrzebujemy 58kWh.

A wiec na oświetlenie DOMU potrzebujemy 1m2 panelu za 900zł.

Oczywiscie potrzebujemy sporego akumulatora (albo wiekszego panelu) na miesiace zimowe gdyz produkcja dzienna w grudniu z 100Wp to marne 60Wh Paweł Kamiński edytował(a) ten post dnia 12.10.11 o godzinie 11:56

Następna dyskusja:

"Ekologiczne" mity




Wyślij zaproszenie do