Temat: Chciałbym sortować śmieci, ale brak mi wiedzy
Maciej Gawinecki:
Chciałbym sortować śmieci, ale przy każdym śmieciu mam mnóstwo pytań. Gdzie tego uczą?
1.Wyrzucam plastikowałe pudełko po jogurcie. Słyszałem, że mam je umyć. Dlaczego ja a nie zakład recyklingu? A może masowe mycie byłoby bardziej ekologiczne?
2.W markecie sprzedali mi owoce w plastikowym worku z naklejoną papierową nalepką z ceną. Czy worek powinienem wyrzucić do kosza na plastik?
3.Kupiłem mięso na styropianowej tacce, całość owinięta folią. Czy tackę powinienem wyrzucić do plastiku podobnie jak folię? Czy tackę też powinienem umyć?
4.Piekłem kurczaka w folii aluminiowej. Gdzie powinienem wyrzucić folię aluminiową? Zanieść do skupu złomu?
5.Kupiłem pomarańcze w plastikowej siatce zapiętej metalową skuwką. Czy powinienem oderwać skuwkę od każdej siatki? Siatkę wyrzucam do plastiku, a metalową skuwkę gdzie?
6.Kupuję wieszaki. Czy lepiej kupić drewniany (poszło na to drzewo) czy metalowo-plastikowy (będzie się dłużej rozkładał)?
7.Mój market sprzedaje siatki z materiałów biodegradowalnych, a mięso na styropianowych tackach opakowanych w folię. Czy to jest marketing, czy po prostu jeszcze nie ma biodegradowalnego styropianu?
Kilka moich rad (głównie na podstawie mojego postępowania w tym zakresie i doświadczeń zdobytych podczas współpracy z firmami z branży)
1. Ja nie myję, resztki z dokładnie opróżnionego opakowania (każdego rodzaju) rozłożą się zanim opakowanie trafi do recyklingu.
2. Można, z reguły są to małe worki i na lini sortowniczej zostaną "zakwalifikowane" do przerobienia na paliwo alternatywne (do spalenia) niż jako folia do recyklingu. Ja tego typu worki wyrzucam do zwykłego śmietnika.
3. To zależy czy firma odbierają surowce zbiera styropian, zapytaj swojego odbiorcy
4. Folię aluminiową tam gdzie puszki aluminiowe
5. Siatka do kosza na śmieci, bo raczej nie ma na niej informacji z jakiego tworzywa jest wykonana (w Polsce głównie selektywnie zbierany jest PET, PE, PS, PP), skuwka metalowa nie przebrnie przez sito bębnowe oddzielające frakcję drobną na sortowni, więc i tak trafi na składowisko, szkoda Twojej energii na tak dokładną segregację
6. Nie wiem, które lepiej kupić, ale kiedyś obliczałem analizę cyklu życia dla ołówka drewnianego i plastikowego (automatycznego) i wg obliczeń mniej obciążał środowisko ten plastikowy (głównie ze względu na możliwość dłuższego używania)
7. Nie słyszałem o biodegradowalnym styropianie, ale jeżeli przeszkadza Ci opakowanie w jakim wciska Ci produkt Twój market to zmień sklep na taki, który ogranicza ilość opakowań.
Kilka rad dot. segregacji
1. Kupujmy produkty w opakowaniach nadających się do ponownego przetworzenia
2. Segregujmy tylko surowce, które odbiera firma wywozowa (informacja na materiałach edukacyjnych lub bezpośrednio u odbiorcy)
3. Nie rozdrabniajmy się, skuwki, spinacze biurowe, bilety autobusowe, paragony ze sklepu itp. - tak są zrobione z materiałów nadających się do przetworzenia, ale nie są surowcem w sensie handlowym (nikt ze strumienia surowców trafiającego na sortownię nie będzie ich wybierał - są to po prostu drobiny, które mimo naszego poświęcenia i tak trafią na składowisko).
Oczywiście powyższemu towarzyszy nadrzędna zasada o minimalizacji liczby wytwarzanych odpadów