Szymon Piwowarski

Szymon Piwowarski Executive Manager,
GE Polska - Zawsze
zaczyna sie od ludzi

Szymon Piwowarski

Szymon Piwowarski Executive Manager,
GE Polska - Zawsze
zaczyna sie od ludzi

Temat: 10-lecie EDC

Materiał prasowy na temat EDC związany z obchodami 10lecia istnienia firmy
**********************************

GE Engineering Design Center w Warszawie

Engineering Design Center (EDC) zostało utworzone w kwietniu 2000 roku na mocy umowy między działem silników lotniczych GE (General Electric Aircraft Engines) oraz Instytutem Lotnictwa. EDC jest jedną z kilku globalnych placówek GE, która znajduje się poza granicami Stanów Zjednoczonych i współpracuje z takimi biznesami GE jak GE Aviation, GE Energy, GE Oil&Gas czy GE Rail, a także z prowadzi wspólne prace z podobnymi ośrodkami naukowo-inżynieryjnymi GE, które znajdują się w Indiach, Meksyku, Turcji i Stanach Zjednoczonych. Inżynierowie pracujący w EDC współpracują również z partnerami GE – firmami zlokalizowanymi m.in.: w Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Korei Południowej oraz Tajwanu.

Od początku swojego istnienia, centrum rozwija się niezwykle dynamicznie. Pierwszy zespół inżynierów liczył zaledwie 20 osób. 10 lat później, w czerwcu 2010 roku, liczba pracujących w EDC inżynierów przekroczyła 900 osób. Planowane zatrudnienie przekroczy w tym roku 1000 inżynierów pracujących dla wielu biznesów GE.

W pierwszym etapie działalności, inżynierowie pracujący w EDC zajmowali się głównie projektami z zakresu lotnictwa. W 2007 roku w EDC rozpoczęła pracę pierwsza grupa inżynierów zajmująca się projektami z zakresu energetyki oraz przemyslu naftowego. Aktualnie blisko polowa z zatrudnioncyh w EDC inzynierow zwiazana jest z tymi dwoma dziedzinami.

Inżynierowie pracujący w EDC zajmują się projektowaniem i udoskonalaniem części zespołów silników lotniczych, turbinowych napędów statków oraz turbin do zastosowań lądowych (wykorzystywanie tzw. lotniczopochodnych turbin gazowych jako generatorów energii elektrycznej), turbin gazowych dużej mocy, turbin parowych, jak również kotłów energetycznych oraz urządzeń ochrony środowiska, takich jak filtry i elektrofiltry. Inżynierowie z EDC uczestniczą również w pracach projektowych, analizach, obsłudze serwisowej takich maszyn jak kompresory, turboekspandery i turbiny gazowe wykorzystywane w przemyśle naftowym i chemicznym. Prowadzone są również działania związane ze wsparciem produkcji oraz testów części i komponentów.

EDC umożliwia wykorzystanie potencjału intelektualnego najlepszych absolwentów polskich uczelni technicznych. Tym samym pozwala zatrzymać w Polsce najzdolniejszych absolwentów kierunków inżynieryjnych. Dzięki temu, że EDC posiada najzdolniejszą polską kadrę inżynierską, centrum może uczestniczyć w ambitnych przedsięwzięciach typu projektowanie najnowocześniejszych silników odrzutowych na świecie.

Centrum EDC było zaangażowane w prace inżynieryjne przy tworzeniu silnika jednego z najnowocześniejszych i najbardziej innowacyjnych silników lotniczych – Genx, który powstał w ramach ekologogicznej inicjatywy GE Ecomagination. Silnik ten będzie montowany m. in. w najnowszych samolotach Boeing’a – modelach B747-8 oraz 787 Dreamliner. Inżynierowie pracujący w EDC byli odpowiedzialni za kluczowe rozwiązania wielu jego elementów i pracowali nad jego projektem od samego początku.

Centrum EDC ściśle współpracuje z najlepszymi polskimi uczelniami technicznymi poprzez organizację licznych praktyk i szkoleń technicznych, a także poprzez wsparcie konkursów dla inżynierów i uniwersyteckich kół naukowych. EDC jest również partnerem technicznych wielu konferencji edukacyjnych. Każdego roku w EDC praktyki odbywa ponad 100 przyszłych inżynierów.

„Wizja EDC nieustannie się rozwija od momentu założenia tego centrum w 2000 r. Na początku był to ośrodek zajmujący się wyłącznie projektami lotniczymi. Później nasi koledzy z innych sekcji GE dostrzegli umiejętności polskich inżynierów pracujących w EDC i stworzyli tu własne oddziały” — powiedziała Magdalena Nizik, dyrektor zarządzający centrum EDC. „Dowodzi to jasno, że gdy mowa o zaawansowanych technologiach, Polska to miejsce zdecydowanie godne uwagi”.

GE Aviation jest wiodącym producentem silników odrzutowych dla lotnictwa cywilnego i wojskowego na świecie. GEAE produkuje 37 typów silników, które napędzają 91 typów samolotów. Firma wytwarza także pochodne silników do napędu statków i elektrowni oraz świadczy usługi (poprzez GE Engine Services) w zakresie naprawy i serwisu silnik6w lotniczych.

GE Energy jest jednym z największych na świecie dostawców technologii i sprzętu do produkcji energii elektrycznej. Oferta w zakresie wyposażenia obejmuje turbozespoły gazowe i gazowo-parowe, rozwiązania elektrociepłownicze do miejskich i przemysłowych zastosowań ciepłowniczych, systemy gazyfikacji węgla oraz technologie wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych i jądrowych. Usługi GE Energy obejmują kompleksową konserwację i naprawy wyposażenia, projektowanie, konfigurowanie i instalację systemów sterowania procesami i urządzeniami, optymalizację zasobów, zarządzanie siecią i technologie redukcji emisji.

GE Oil & Gas jest światowym liderem w zaawansowanych technologiach produkcji i serwisu we wszystkich segmentach szeroko rozumianego przemysłu nafty i gazu. Firma z centralą we Florencji oraz wieloma oddziałami w USA, Wielkiej Brytanii i Francji oferuje zintegrowane rozwiązania do transportu i wydobycia gazu ziemnego, przetwarzania i przechowywania wszelkich węglowodorów oraz usługi Asset Managment w tym obszarze.

Instytut Lotnictwa powstał w 1926 roku. Jest jedną z najstarszych w kraju placówek naukowo-badawczych. W latach 1954-1997 uzyskał 390 patent6w, 53 prawa ochronne na wzory użytkowe i jedno prawo rejestracji znaku towarowego. Instytut Lotnictwa prowadzi prace naukowe, badawcze i projektowe dotyczące zagadnień lotniczych i innych dziedzin techniki, w których występują problemy pokrewne.

Firma GE
GE (NYSE: GE) to firma kierująca się hasłem Imagination at Work, prowadząca zróżnicowaną działalność na rynkach technologii, mediów i usług finansowych, nastawiona na rozwiązywanie najtrudniejszych, światowych problemów. Obsługuje klientów w ponad 100 krajach i zatrudnia ponad 300 tys. osób na całym świecie, oferując produkty i usługi tak różnorodne jak silniki lotnicze, urządzenia do generowania prądu, technologie uzdatniania wody, zabezpieczenia, obrazowanie medyczne, finansowanie dla klientów indywidualnych i przedsiębiorstw, materiały telewizyjne i zaawansowane tworzywa sztuczne. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej firmy, pod adresem http://ge.com/pl.

GE w Polsce
Firma GE rozpoczęła działalność w Polsce w 1992 roku. Od tego czasu korporacja stała się jedną z najbardziej znaczących firm w kraju. Większość kluczowych działów GE ma swoje przedstawicielstwa w Polsce. W latach 1992-2007 inwestycje GE w Polsce przekroczyły 400 milionów USD. W 2007 roku sprzedaż GE w Polsce osiągnęła ponad 1 mld USD. GE zatrudnia w Polsce 6500 osób. GE posiada w Polsce m. in. 3 fabryki (GE Power Controls w Kłodzku, Łodzi i Bielsku-Białej), bank GE Money Bank, Centrum Projektowe Silników Lotniczych (współpraca z Instytutem Lotnictwa w Warszawie), Centrum Projektowe GE Security w Gdańsku. GE ściśle współpracuje z LOT-em (spółka joint-venture). Produkty i usługi GE są aktywnie promowane poprzez sieć dystrybutorów i liczne biura sprzedaży. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej firmy, pod adresem http://ge.com/pl.Szymon Piwowarski edytował(a) ten post dnia 01.07.10 o godzinie 14:44
T G.

T G. GE Aviation

Temat: 10-lecie EDC

nieźle nieźle :)
Jarosław Żaczek

Jarosław Żaczek Senior Engineering
Manager, GE
Aerospace Poland Sp.
z o.o.

Temat: 10-lecie EDC

mogło być więcej fotek z imprezy...

BTW Jeff nie pytał o mnie? ;)Jarosław Żaczek edytował(a) ten post dnia 02.07.10 o godzinie 13:34
Szymon Piwowarski

Szymon Piwowarski Executive Manager,
GE Polska - Zawsze
zaczyna sie od ludzi

Następna dyskusja:

Pytania do EDC




Wyślij zaproszenie do