Kamil Dura

Kamil Dura Graphic Design,
Photography and Art
Direction

Temat: CMYK -> Spot color

Jak poprawnie zamienić obrazek w cmyk na obrazek zbudowany z określonej liczby kolorów punktowo?

Nie wiem czy jasno to opisałem, ale chodzi mi konkretnie o to, czy jest możliwość przerobić np zdjęcie, tak aby można było wydrukować je na sicie w np. 4 kolorach. Jakimś rozwiązaniem była by wektoryzacja, ale może jest lepsze rozwiązanie.

O jakości efektu końcowego na razie nie dyskutujemy :)

konto usunięte

Temat: CMYK -> Spot color

Najprościej dokonać konwersji fotografii z przestrzeni CMYK do kanałów spotowych w Photoshopie. Można to zrobić ręcznie ale wymaga to nieco ćwiczeń i wprawy lub użyć wyspecjalizowanych rozszerzeń które są dość kosztowne.
Jeśli jednorazowo to Photoshop, jak spodziewasz się częstych zleceń tego typu to możesz pomyśleć o pluginach.
Michał Borkowski

Michał Borkowski
Grafik/layouter/wykł
adowca/trener

Temat: CMYK -> Spot color

Hmm, wydaje mi się, że o ile masz Illustratora, to spokojnie po użyciu narzędzia Live Trace możesz u góry na palecie kontrolnej w menu tego narzędzia (Tracing options dialog) zmienić Max Colors na 4, i pewnie będzie OK, co krzywe to krzywe :-) Poza tym za pomocą Threshold i Min Area można sobie ładnie taką bitmapę dostosować do potrzeb.

Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: CMYK -> Spot color

Michale to będą 4 płaskie kolory. Z PS będą tonalne. Poza tym jednym z tych 4 kolorów może być biały poddruk. W końcu nie wiemy na czym to ma być drukowane.
Michał Borkowski

Michał Borkowski
Grafik/layouter/wykł
adowca/trener

Temat: CMYK -> Spot color

Najpierw wypada rozbić to na 4 kolory, można je później o ile będzie potrzeba zrastrować, na początek tracing wydaje mi się dobrym pomysłem, poza tym można to przenieść do PS po wstępnej obróbce w AI, ale rzeczywiście nie wiemy jak to ma w efekcie końcowym wyglądać i na co pójdzie.

Kamilu, po ewentualnej wektoryzacji w AI zostanie Ci pewnie sporo wiszących punktów węzłowych (stray points), możesz je usunąć za pomocą głównego menu....
Object/Path/Clean Up.

Pozdrawiam

EDIT: Przy konkretnym efekcie końcowym jaki mi do głowy przyszedł to niezła metoda na dobry początek, ale jeżeli Kamil chce wykorzystać to co daje bitmapa sama w sobie (światła, tony średnie i cienie) to faktycznie lepiej kombinować w PS.Michał Borkowski edytował(a) ten post dnia 15.09.10 o godzinie 18:06
Kamil Dura

Kamil Dura Graphic Design,
Photography and Art
Direction

Temat: CMYK -> Spot color

Jeszcze raz powtórzę zdanie z pierwszego postu:
"chodzi mi konkretnie o to, czy jest możliwość przerobić np zdjęcie, tak aby można było wydrukować je na sicie w np. 4 kolorach."

Nie jestem jakimś fachurą od sitodruku, ale wydaje mi się, że 1 sito = 1 kolor. Mieszanie kolorów na wzór występujący w płytach offsetowych nie wchodzi raczej w grę. Jest zapewne możliwość położenia kilku kolorów, przejechania raklą i uzyskania na ich stykach przejść, ale jest to mocno losowe i z precyzją ma niewiele wspólnego. Dlatego chodzi mi bardziej o efekt uzyskany za pomocą rasteryzacji z określeniem ilości barw.

Zamiana cmyk na pantony/spot colors to żaden problem - jest opisana np tutaj
Rasteryzacja - tak jak pisałem, wiem, że można, ale zastanawiam się czy można to zrobić inaczej.

A teraz niech mnie ktoś sprostuje jeżeli technologia poszła do przodu i można w sitodruku stosować przejścia tonalne i mieszanie kolorów składowych. Z tym, że wówczas zamiana kolorów z 4 cmyk na 4 nie cmyk jest bez sensu :)
Michał Borkowski

Michał Borkowski
Grafik/layouter/wykł
adowca/trener

Temat: CMYK -> Spot color

Wybacz zatem gadkę nie na temat.
Od lat nie robiłem nic na sito, nie umiem dać jasnej i konkretnej odpowiedzi na Twoje pytanie, ale mam nadzieję, że ktoś, kto robi to na bieżąco będzie w stanie Ci pomóc.

Pozdrawiam
Mariusz Dydycz

Mariusz Dydycz Dyrektor Działu
Handlowego, Seris
Konsalnet Holding SA

Temat: CMYK -> Spot color

Jeśli chodzi o mieszanie kolorów i druk triadowy w sicie to jak najbardziej jest to wykonywane. Jednak temat jest bardzo złozony i dosyć cięzki do zaprezentowania w jednym poście. O efekcie wydruku sitowego decyduje wiele parametrów. Dane potrzebne do prawidłowego wydruku na sicie motywu czterema kolorami:

1. Raster – liniatura/cm
2. Raster – rodzaj punktu
3. Prawidłowo wykonany diapozytyw
4. Siatka – typ, gęstość, napięcie w N/cm
5. Typ szablonu – emulsja, film kapilarny
6. Grubość szablonu – dane w mikronach
7. Gładkość szablonu – Wartość RZ w mikronach
8. Farba – typ, producent, skład, lepkość
9. Drukarka – typ, producent
10. Rakiel – twardość, rodzaj, kąt, nacisk
11. Rodzaj podłoża – porowatość

Zmiana jednego parametru może mieć wpływ (raczej pytanie jaki?) na wydruk końcowy.Także żeby przygotować właściwie zdjęcie do wydruku musisz ustalić powyższe dane. Potem można działać.

Generalnie polecam Ci kontakt z ludźmi z firmy K PLUS L (siedziba na Manewrowej 7 w Łodzi - masz blisko) mają wszystko do tej techniki druku - kompletny program do sitodruku - zresztą to chyba było nawet ich hasło. Kiedyś byłem na szkoleniu u nich i pokazywali jak obrobić zdjęcia, jakie kąty rastra dobrać i wiem, że bardzo fajnie doradzają - pokażesz im co chcesz uzyskać a oni Ci powiedzą jak przygotować grafikę, jak dobrać rastry i liniaturę i jakie siatki oraz oczywiście których farb najlepiej użyć.

Ich strona to http://kplusl.com.pl
Aneta J.

Aneta J. grafik komputerowy

Temat: CMYK -> Spot color

Wszystko zależy od zdjęcia, fachura od sitodruku po obejrzeniu materiału potrafi oszacować czy się da czy nie i ile kolorów jest potrzebne aby wydruk wyszedł maksymalnie zgodny z pierwowzorem. Generalnie jest to możliwe. Ja robię takie separacje w photoshopie. Tracowanie polecam tylko do nieskomplikowanych grafik.

Następna dyskusja:

wzornik Pantone color bridg...




Wyślij zaproszenie do