Dariusz Wyspiański

Dariusz Wyspiański PSYCHOLOGIST,
ACADEMIC LECTURER;
BUSINESS COACH &
TRAINER...

Temat: HASHIMACHI – symbol determinacji i woli walki

Wielu współczesnych (zwłaszcza zachodnich) Budoków, HASHIMACHI traktuje bądź to jako rodzaj japońskiej bandamy, bądź to jako rodzaj praktycznej „podkładki” pod hełm używany przez Kendoków (choć w tym wypadku właściwa nazwa brzmi TENEGUI).

W przypadku treningu KENDO oprócz walorów związanych z komfortem walki oczywistym jest skojarzenie z KABUTO (hełmem bojowym Bushich) i samurajskim zwyczajem zakładania HASHIMACHI przed walką.

I tutaj dochodzimy do sedna sprawy:

- Samurajskie HASHIMACHI odgrywało ważną rolę, często ozdobione napisami (KANJI) symbolizującymi kluczowe wartości wyznawane przez wojownika, stanowiło swoiste credo konkretnej osoby.
Tak więc częstym przypadkiem wśród Samurajów wysoko urodzonych było ozdabianie hashimachi symbolem odnoszącym się do wartości konstytuujących kod wojowników BUSHIDO. Częstą była także praktyka umieszczania MON (herbu rodowego) na hashimachi.
Wojownicy niższego szczebla (zwłaszcza piechota Ashigaru), albo nosili MON swego suzerena, albo używali gładkich, jednokolorowych hashimachi nie ozdobionych napisami odwołującymi się do wartości rycerskich.

Także kolorystyka hashimachi nie była przypadkowa. Biały kolor przepaski przywdziewali wojownicy idący na śmierć, Ci których celem w walce było „zabranie ze sobą” jak największej ilości nieprzyjaciół.
Białe hashimachi stanowiło więc konkretny sygnał dla nieprzyjaciół wskazujący na rodzaj determinacji jaki charakteryzował właściciela. Oczywiście biały kolor to także buddyjski kolor żałoby, co stanowiło dodatkowy, wyraźny sygnał.

Hashimachi było także powszechnie używane w czasie drugiej wojny światowej przez kadrę oficerską imperialnej armii.
Biały kolor i Hinomaru (znak wschodzącego słońca) to symbolika hashimachi ubieranych przez „pilotów – kamikaze” ruszających na swe ostatnie misje.

Współcześnie w hashimachi nadal zajmuje poczesne miejsce wśród symboli towarzyszących praktyce BUDO.
Hashimachi towarzyszy Budoce, który chce zamanifestować swoje zaangażowanie i determinację w treningu, stanowi sygnał : „trening traktuję serio, jestem gotowy do walki i ciężkiego wysiłku”
Jest to niezwykle ważne, zakładając hashimachi warto pamiętać iż to zobowiązuje nas do włożenia w trening największego wysiłku fizycznego i mentalnego, poświęcenia mu nie tylko pełni zaangażowania fizycznego ale i maksymalnej koncentracji z zachowaniem emocjonalnej samokontroli .....

Niech mottem uzasadniającym założenie hashimachi, będą słowa Takedy Shingena :

- „Ten kto walczy by przetrwać zginie, ten kto walczy z determinacją przetrwa !”