Dariusz Wyspiański

Dariusz Wyspiański PSYCHOLOGIST,
ACADEMIC LECTURER;
BUSINESS COACH &
TRAINER...

Temat: CHOI KWANG DO współczesna sztuka walki (niemal nieznana...

Filozofia samoobrony CHOI KWANG DO

Moi Drodzy,

Chciałbym – w kilku zdaniach – przedstawić założenia systemu samoobrony CHOI KWANG DO, systemu, który miałem okazję poznać w 2004 roku, który niezmiennie fascynuje mnie do dziś, i który ciągle praktykuję w swoim Dojo.
Znaczny odsetek współcześnie praktykowanych sztuk walk ma albo ezoteryczną formułę nawiązującą do starych tradycji (japońskie Koryu – np., Iaijutsu, Karate Shotokan), albo nosi charakter typowo sportowej rywalizacji (Judo, Taekwondo, Kendo, Karate Kyokushin).
Tymczasem dla wielu ludzi znaczącą wartość ma „sztuka samoobrony”, nie koniecznie wymagająca osiągania „wyczynowego” poziomu wytrenowania, nie koniecznie odwołująca się do standardów sportowej rywalizacji.
Ostatnie dwadzieścia lat to okres rozwoju licznych systemów combatowych, z których większość ma militarne korzenie. Systemy te bazują na ogół na technikach obrony w bliskim dystansie („close combat”). Większość systemów combatowych pozbawiona jest jakiejkolwiek filozofii, etycznego przysłania czy etykiety. Jest to zestaw mniej lub bardziej praktycznych technik możliwych do zastosowania w sytuacji zagrożenia.
CHOI KWANG DO nie jest klasycznym systemem combatowym, to raczej współczesna „sztuka walki” odwołująca się do staro-koreańskiej filozofii i tradycji oraz intelektualnej bazy, która inspirowała twórców także innych, współczesnych sztuk walk (np. TAEKWONDO)
CHOI KWANG DO podobnie jak inne systemy samoobrony stwarza możliwość fizycznego i mentalnego przygotowania się do ewentualnej konfrontacji.
Warto zaznaczyć, iż oprócz czysto technicznego treningu, sporo uwagi poświęca się budowie odpowiedniego zachowania w sytuacji zagrożenia. Bardzo ważną rolę odgrywa kształtowania „ducha gotowości” (analogicznie jak w przypadku japońskiego „Zanshin”). Podstawą zachowania w sytuacji zagrożenia jest nie poddawanie się konfrontacji. Niemal intuicyjne wyczucie sytuacji potencjalnego zagrożenia, pozostawanie w gotowości, to „filary” mentalnego treningu. Jeśli konfrontacja jest nieunikniona CHOI KWANG DO oferuje zestawy technik pogrupowane w tzw. „DEFENCE DRILLS” co należy rozumieć nie tylko jako „sumę technik” ale i jako taktykę zachowania w pokreślonej sytuacji zagrożenia. Bardzo ważną cechą CKD jest to iż oferuje on nie tylko techniki „Close combat” ale przede wszystkim zestawy technik walki dystansowej pozwalające na utrzymanie „na dystans” potencjalnego przeciwnika.
„DEFENSE DRILLS” zawierają także scenariusze walki z kilkoma przeciwnikami jednocześnie.
CHOI KWANG DO nie wymaga sprawności, siły i odporności zawodników K1. Techniki samoobrony jakie Adept wykorzysta, są najlepiej dopasowane do jego siły, ogólnej sprawności i cech psychomotorycznych. Na tym polega nowoczesność i otwarta formuła systemu. Każdy z praktykujących, trenujac DEFENCE DRILLS” nabywa umiejętności wykorzystania określonych technik, z których najefektywniej wykorzystuje te, które najlepiej dopasowane są do jego poziomu wytrenowania i parametrów psycho-fizjologicznych.

Adepci CHOI KWANG DO nie dążą do konfrontacji, ich filozofią jest unikanie konfrontacji poprzez trafne rozpoznawanie sytuacji i potencjalnych zagrożeń. Jeśli jednak konfrontacja okaże się nieunikniona CKD dobrze przygotowuje swoich Adeptów do takiej ewentualności ……

PIL SUNG !

Dariusz WyspiańskiDariusz Wyspiański edytował(a) ten post dnia 30.09.09 o godzinie 07:57