Klaudyna Mortka

Klaudyna Mortka Specjalista ds. PR

Temat: Jak nie odpowiadać na pytania rekrutera

Rozmowie rekrutacyjnej towarzyszy wiele emocji, które mogą często zaważyć na jej wyniku. Pracodawcy zadają kandydatowi pytania, których zadawać nie powinni, a ten zakłopotany i "zbity z tropu" odpowiada jak na egzaminie. Niestety, w takiej sytuacji górę bierze często zakłopotanie, strach, brak opanowania. Wynika to z nieznajomości własnych praw czy po prostu pragnienia dostania pracy za wszelką cenę.Najważniejsze to mieć głowę na karku. Zdarzyło Wam się usłyszeć na rozmowie kwalifikacyjnej pytanie: czy planuje/ma Pani dzieci? Czy planuje Pan dalszą edukację? Czy jest Pani zamężna? Jakiego jest Pan wyznania?
Pracodawca nie ma prawa o to pytać, a my nie musimy odpowiadać na takie pytania.
Jak wybrnąć z takiej sytuacji?
Możemy powiedzieć, że jesteśmy nastawieni na samorozwój i obecnie na tym się skupiamy. Grzecznie możemy także odpowiedzieć, że oddzielamy życie prywatne od zawodowego i jedno na drugie nie ma wpływu i że te kwestie nie stanowią o kompetencjach pracownika. Jeśli pracodawca drąży temat, zastanówmy się, czy chcemy u kogoś takiego pracować.
A ajk Wy reagujecie na takie pytania?
Ewa Bracha

Ewa Bracha Specjalista d/s
rachunkowości

Temat: Jak nie odpowiadać na pytania rekrutera

A jak nie odpowiadać na pytania o oczekiwaną wysokość zarobków? Nie znam firmy, ani warunków pracy, tylko zakres obowiązków. Chciałabym zarabiać jak najwięcej, ale wiadomo że nie jest to możliwe?
Jak zareagowac na takie pytanie? Ważne, bo można z niewiedzy przekroczyc budżet o 200 zł i nasze CV ląduje w koszu.
Klaudyna Mortka

Klaudyna Mortka Specjalista ds. PR

Temat: Jak nie odpowiadać na pytania rekrutera

Rzeczywiście temat wynagrodzenia należy do trudniejszych podczas rekrutacji, jest on jednak nieunikniony. Pracodawcy chcą poznać oczekiwania finansowe kandydata, co zrozumiałe.Pytanie o oczekiwane wynagrodzenie nie należy do tych, którego pracodawca nie może zadać.Tendencją jest podawanie możliwie jak najwyższej kwoty, która potem staje się przedmiotem negocjacji. Możliwie najwyższej, tzn. takiej, która mieści się w standardach danej branży i stanowiska. Żeby kwota ta nie była przesadzona, warto skorzystać z dostępnych na portalach HR-owych (np. Pracuj.pl) kalkulatorów wynagrodzeń, gdzie można wpisać nie tylko branżę, ale także lata doświadczenia. Zanim pójdziemy na rozmowę, korzystne jest ustalenie "widełek" wynagrodzenia - takiego minimaxu, którego nie będziemy przekraczać.
Bardzo ważne jest, aby wybierając się na rozmowę poznać firmę. Można w tym celu odwiedzić jej stronę internetową, popytać wśród znajomych, poszukać informacji prasowych na jej temat.Co więcej, taka wiedza potrzebna jest już przy konstruowaniu listu motywacyjnego. Jeśli nie znasz zakresu obowiązków, nie bój się zapytać o to pracodawcy podczas rozmowy. Nie wychodź ze spotkania, zanim nie rozwiejesz swoich wątpliwości. Pytaj, bo może się okazać, że firma oferuje warunki, na które nie będziesz w stanie się zgodzić (np. 12-godzinny tryb pracy, częste wyjazdy). Wykorzystaj zatem moment, w którym na rozmowie rekruter zapyta Cię, czy masz jakieś pytania.
Karolina U.

Karolina U. freelance - projekty
tłumaczeniowe
(rosyjski) oraz
public...

Temat: Jak nie odpowiadać na pytania rekrutera

Katarzyna Żytniewska:
Ewa, nie obawiaj się. Jeśli bardzo przekroczy się przewidziany przez pracodawcę budżet, rekruter dopyta o możliwości negocjacji.

Jeśli kandydat jest dobry, to kwota na pewno nie będzie decydowała o wyrzuceniu CV do kosza.
Zawsze można podać kwotę "w haczykach" i dodać, że jest się także otwartym na propozycje pracodawcy.
Klaudyna Mortka

Klaudyna Mortka Specjalista ds. PR

Temat: Jak nie odpowiadać na pytania rekrutera

Zawsze można przygotować sobie listę płacowych zamienników i zapytać o nie pracodawcę. Mogą to być szkolenia, studia podyplomowe, samochód służbowy lub komórka z możliwością prywatnego użytkowania, zniżki, bony etc. Być może któryś z tych zamienników firma oferuje, a dla Ciebie mogą być istotne. Może się np. okazać, że firma gwarantuje udział w ekskluzywnych szkoleniach i warsztatach oferując nieco niższą pensję, co bywa bardzie opłacalne. Wszystko zależy od priorytetów na Twojej liście zamienników



Wyślij zaproszenie do