Temat: Andrzejkowe wrozby :)
Ok, tak jak obiecałam, wkleja nieco informacji o Andzrejkach i Katarzynkach :)
Andrzejki i Katarzynki
Andrzejki (30.11) i nieco zapomniane Katarzynki (24.11) to w Polsce od dawien dawna czas związany z wróżbami miłosnymi, a kiedyś także z zalotami i kojarzeniem małżeństw.
Katarzynki, czyli wieczór wróżb dla chłopców, obchodzono kiedyś 24 listopada, zaginął w pomroce dziejów. Andrzejki, czyli czas wróżb dla dziewcząt się jakoś się ostały - pewnie za sprawą tego, że dziewczyny zwykle lubią sobie wróżyć i często myślą o swoim przyszłym, a chłopcy niekoniecznie.
Początki wróżb miłosnych w tych dniach sięgają starożytności. Niektórzy badacze wiążą Andrzejkowe zwyczaje z Freyrem, męskim bóstwem płodności, miłości i małżeństwa, inni dopatrują się początków Andrzejek w Grecji, w obrzędach mieszkańców Sporadów, wysp znajdujących się na morzu Egejskim. Imię Andrzej pochodzi właśnie z greki i pochodzi od słów andreios - tzn. męski, mężny, oraz aner, andros - mąż, mężczyzna.
Katarzynki, obchodzone w wilię imieniny Katarzyny, także pochodzą z Grecji. Katharos oznaczało dziewczynę czystą, bez skazy, prawą. Poprzez nazwy dochodzimy do sedna andrzejkowych i katarzynkowych obrzędów - mężczyźni szukali kobiet prawych i godnych zaufania, a kobiety oczekiwały, że ich wybranek będzie silny, męski i opiekuńczy. Apulejusz wspomina, że w Grecji używano do czarów wosku i ołowiu.
W Andrzejki na terenie Polski zwyczajowo poszczono i bardzo często, dla wywołania proroczych snów jedzono słonego śledzia na kolację. Na Podlasiu dziewczęta dodatkowo poza tak ciężkostrawną kolacją wkładały sobie męskie spodnie pod poduszkę, a chłopcy w Katarzynki – ukradzione dziewczętom halki... W niektórych rejonach chłopcy myjąc się wieczorem, wycierali się kobiecymi spódnicami.
Tekst jest oczywiście copyright, jak go gdzieś zobaczę bez swojej zgody zamieszczony, to urwę głowę ;)