Monika G.

Monika G. TŁUMACZ

Temat: Jak zadbać o zdrowe serce?

Wiadomo, że nie sprzyja mu zła, wysoko-cholesterolowa dieta ale czy możemy zrobić coś więcej aby w pełni zadbać o zdrowie tego kluczowego i niestety często „chorującego” organu?
Ireneusz Adamczyk

Ireneusz Adamczyk Pomagamy Firmom
budować przewagę
konkurencyjną

Temat: Jak zadbać o zdrowe serce?

Moim zdaniem jest kilka niezależnych kierunków, aby serce służyło nam długo i dobrze.

1. Utrzymywanie prawidłowego ciśnienia krwi. 115/75 to optymalna wartość dla dorosłych - bez względu na wiek. Przy okazji warto wspomnieć, że popularny wzór na wartość ciśnienia skurczowego: 100+wiek, to zaproszenie do kłopotów. Sankcjonuje on jedynie pogarszający się stan układu krwionośnego i usypia czujność.

2. Dbanie o prawidłowe odżywienie mięśnia sercowego. Koenzym Q10, odpowiednia ilość potasu i magnezu oraz kwasy tłuszczowe omega-3 to najbardziej istotny zestaw.

3. Dbanie o naczynia krwionośne serca. Więc niski cholesterol LDL, ale też odpowiednio wysoki HDL, niski poziom trójglicerydów oraz możliwie jak najmniejszy poziom homocysteiny. Warto tu wspomnieć o roli wapnia i jego gospodarki, i roli, jaką pełni w tym procesie witamina K. Jej niedobór jest jednym z powodów "migracji" wapnia z kości do naczyń krwionośnych i ich utwardzenie, co skutkuje wieloma negatywnymi konsekwencjami. Generalnie dbanie o naczynia krwionośne - w tym o prawidłowy stan śródbłonka - jest kluczem do zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Właśnie z jego powodu mamy do czynienia z nadciśnieniem, miażdżycą, udarami i zawałami.

4. Wreszcie ćwiczenie mięśnia sercowego. Jak każdy mięsień - ćwiczony się wzmacnia. Skutkuje to mocniejszym skurczem i niższym tętnem, w tym spoczynkowym. Badania dowiodły jednak, że nie każdy wysiłek jest "ćwiczeniem" dla serca. Dopiero tętno powyżej pewnej minimalnej wartości daje korzyści. Dlatego umiarkowany wysiłek, bez przekroczenia tego minimalnego poziomu tętna, nic nie daje jeśli chodzi o serce. Istnieje wzór na obliczenie tej wartości. Nie pamiętam go, lecz jak znajdę, to go dopiszę. Uzależniony jest od tętna spoczynkowego i wieku.
Ireneusz Adamczyk

Ireneusz Adamczyk Pomagamy Firmom
budować przewagę
konkurencyjną

Temat: Jak zadbać o zdrowe serce?

Zgodnie z obietnicą podaję wzory na optymalny zakres tętna wysiłkowego, które poprawia wydolność sercowo-naczyniową (za: "Fitness i wellness", Corbin, Welk, Zysk i S-ka 2007) - metoda procentu rezerwy akcji serca HRR, tzw. metoda Karvonnena ( nawiasie przykład):

1. Obliczamy indywidualną maksymalną częstość akcji serca:

max HR= 208 - (0,7 x wiek) [208 - (0,7 x 35) = 184]

2. Obliczamy rezerwę akcji serca HRR:

maksymalna częstość akcji serca: max HR [184]
minus tętno spoczynkowe: - SP [60]
-----------------------
równa się rezerwa HRR: HRR [124]

3. Obliczenie wartości progowej akcji serca:

(HRR x 40%) + SP - progowe tętno [(124 x 40%) + 60 = 110]

4. Obliczenie górnej granicy akcji serca:

(HRR x 85%) +SP - górna granica tętna [(124 x 85%) + 60 = 165]

Z obliczeń wynika, że minimalne tętno w tym przypadku to 110 uderzeń na minutę. Poniżej tej wartości serce nie ma żadnej korzyści z wysiłku :)



Wyślij zaproszenie do