Mariusz Dubowik

Mariusz Dubowik Główny Specjalista,
BOT GiE SA

Temat: Egzekucja świadczeń niepieniężnych

Otóż posiadam wyrok sądu, który zgodnie z sentencją nakazuje:
przywrócenie stanu zgodnego z prawem poprzez rozebranie płotu i wymienione elementy płotu do rozebrania.
Teren na którym stoi płot jest współwłasnością i sąsiad złożył pozew o rozbiórkę tego płotu i otrzymał wyrok o przywrócenie stanu zgodnego z prawem wg art. 222 par 2 kc.
Wobec wyroku usunąłem część ogrodzenia tak aby współwłaściciel mógł swobodnie wejść na teren wcześniej ogrodzony i umożliwić mu korzstanie z jego prawa współwłasności.
Obecnie rozpatrywaney jest wniosek o zniesienie współwłasności.
Pozostała część ogrodzenia stoi obecnie na miejscu w którym będzie przebiegała granica działek i jest po dokonaniu czynności geodezyjnych przez biegłego wyznaczonego przez sąd.
Sąsiadowi odpowiadało usunięcie tylko części ogrodzenia do dnia wykonania pomiarów geodezyjnych dla celów postępowania znoszącego współwłasność. Po czynnościach przeprowadzonych przez geodetę udał się do komornika w celu egzekucji wyroku sądowego.
Komornik wezwał mnie do dobrowolnego wykonania wyroku oraz zawiadomienie o wszczęciu postępowania egzekucyjnego i wezwanie do zapłaty należności. W wezwaniu do zapłąty umieścił jedynie informację o wysokości kosztów egzekucji ok. 1300 zł bez podania podstawy prawnej obliczenia kosztów. W wezwaniu do dobrowolnego wykonania wyroku jako podstawę wszczęcia egzekucji podał at. 1046 par. 1 kpc.
Złożyłem odpowiedź do komornika w celu podania podstawy prawnej naliczonej opłaty i zasadności stosowania art. 1046 par. 1 kpc w odniesieniu do wyroku określającego jednoznaczne wykonanie czynności.
Proszę o podpowiedź czy komornik w tej sytuacji może wszcząć postępowanie (art. którym posługuje się komornik dotyczy postępowań eksmisji), czy wierzyciel powinien wystąpić do sądu zgodnie z art. 1049 lub 1050 kpc? Artykuły te mówią o egzekucji świadczeń niepieniężnych - 1049 w przypadku świadczeń zastępowalnych, 1050 jeśli czynność może być wykonana jedynie przez dłużnika. Do wszczęcia egzekucji w tym zakresie moim zdaniem jest sąd a nie komornik.
Obecnie oczekuję odpowiedzi od komornika, ale czy jeśli nadal będzie się upierał przy 1046 kpc to mogę w jakiś sposób zatrzymać egzekucję do zakończenia postępowania o zniesienie współwłasności?
Nadmienię że sąsiad jest nader złośliwy i zmienia zdanie co chwilę.
Proszę o podpowiedzi co zrobić z egzekucją komorniczą i czy wogóle jest w tym przypadku zasadna?