Temat: przygotowanie do druku!pomocy!
Anna I.:
akurat jak napisać wiersz to bym ci powiedziała;p
No to powiedz jak?? Musi być fajny :) Taki wiesz trendy ;p.
Bo pomysły to ja już mam. A wiersz ma być... taki jak wiesz w książkach są :)
spoko, nie dopytałam, bo sie nie znam na tym wszystkim totalnie;p do tej pory pracowałam na zlecenia a technikaliami związanymi z drukiem ktoś inny sie zajmował. wygląda na to, ze chodziło im o nieskompresowany plik, który da się do druku przygotować...ale dzięki za pomoc:)
A co do nieskompresowanego pliku:
rozumiem, że to mają być pliki natywne w formacie, jaki jest u was powszechnie w użyciu??
Czyli wtedy bitmapy na cmyk, 300dpi, z podpiętym profilem (najlepiej Euroskala - powlekany lub nie), w zależności też w czym pracujesz. W Corelu lepiej, w Indesignie wystarczy jak się przy produkcji - drukowaniu na drukarkę postscriptową zada profil w opcjach - Indesign sam pięknie skonwertuje.
Jeżeli tekstów nieduże, to przekształcić je w "krzywe" - nie kursywa!!!!
http://groups.google.pl/group/pl.comp.dtp/browse_threa...
Wszelkie efekty - jakieś bajery (np soczewki, cienie, skomplikowane przeźroczystości w Corelu) zamienione na bitmapy (oczywiście 300 dpi).
Jeżeli plik ma być cały jako tiff, to lepiej mu zadać 600 dpi - będzie mniej pikselkowaty, fonty ostrzejsze (wtedy bez antyaliasingu/ wygładzania).
To tak na szybko co mi wpada do głowy. A tak poza tym - tylko duzo książek na temat i wizyta w drukarni jakiejś (jaiejkolwiek, która skłonna jest poświęcić parę chwil) pozwoli Ci powoli wejść w świat form drukowanych :)
Pozdrawiam
PS. Jeżeli jesteś baaardzo zielona - nie dawaj żadnych "egzotycznych" kolorów, pantonów i innych - wszystko z przestrzeni CMYK. I włącz sobie podgląd nadruku i color management (np w Corelu) - wtedy zobaczysz baaaardzo przybliżona (sic!) wersję tego jak to będzie wyglądało w druku.
Paweł Uniejewski edytował(a) ten post dnia 07.05.08 o godzinie 23:19