Janusz Kalinowski Doradztwo
Temat: Kłopoty wątrobowo-jelitowe
Ważne uwagi dla pragnących schudnąć, a mających kłopoty z szybkością, z jaką się ten proces odbywa w organizmie:Jeżeli w diecie brakuje błonnika, niektóre rodzaje tłuszczu, a szczególnie cholesterol i toksyny, które wcześniej zostały wydalone przez wątrobę w żółci do jelita, na drodze recyklingu wracają ponownie do wątroby. Ten proces nosi nazwę krążenia wątrobowo-jelitowego i oznacza cyrkulację płynów z jelita ponownie do wątroby. Żyła wrotna zbiera krew z okolicy brzucha i wysyła z powrotem do wątroby. Cała żółć podlega takiej cyrkulacji sześć do ośmiu razy w ciągu jednego dnia. Jeżeli płyn podlegający krążeniu wątrobowo-jelitowemu zawiera dużo tłuszczu i toksyn, przyczynia się to do powstawania nadwagi.
Codzienne zwiększenie zawartości błonnika zmniejsza ilość tłuszczu i toksyn krążących między jelitem a wątrobą. To szczególnie ważne dla odchudzających się i pragnących obniżyć cholesterol. Osoby ze skłonnością do zaparć i nie spożywające dużej ilości włóknika w diecie mogą skorygować problem w postaci suplementu jelitowego Fibre System Plus, przyjmując 1 saszetkę i popijając pełną szklanką wody na rozpoczęcie dnia. Błonniki w nim zawarte działają niczym szczotka i oczyszczają ściany jelit z nagromadzonych produktów odpadowych,a także wiążą cholesterol i toksyny zawarte w jelitach.
Jeżeli filtr wątrobowy jest uszkodzony przez toksyny lub zanieczyszczony nadmiarem produktów odpadowych, jego zdolność do usuwania małych cząsteczek tłuszczu jest zakłócona. Ten stan powoduje odkładanie się tłuszczu na ściankach naczyń, a z czasem i w innych miejscach, w tym narządach, a także jako złogi pod skórą. W ten sposób powstaje także cellulit.
Jeżel wątroba funkcjonuje nieprawidłowo, nie wytwarza wystarczającej ilości cholesterolu dobrego HDL, który usuwa niezdrowy LDL ze ścianek naczyń krwionośnych.
Jeśli filtr wątrobowy jest bardzo sprawny, kieruje cholesterol pochodzący z pokarmów do wątroby w celu przetworzenia lub wydalenia z żółcią do jelita.
PRAWIDŁOWY FILTR WĄTROBOWY JEST KONIECZNY DO REGULACJI CHOLESTROLU.
Jeśli wątroba nie przetwarza tłuszczu sprawnie, pojawia się tendencja do wzrostu masy ciała, a tkanka tłuszczowa odkłada się przede wszystkim na przedniej części tułowia i brzuch zaczyna wystawać. Innym objawem jest tkanka tłuszczowa ukształtowana w formie opony w górnej części tułowia. To często bywa oznaką stłuszczenia wątroby. Prawie niemożliwe jest pozbycie się tłuszczu odłożonego na brzuchu, jeśli nie usprawni się wydatnie funkcjonowania wątroby. Tylko wtedy wątroba ponownie zacznie spalać tłuszcz zamiast usilnie go magazynować w wątrobie. Dobry tonik wątrobowy w postaci Detox zawiera skałdniki nie tylko usprawniające produkcję i krążenie żółci, ale także wspierające spalanie tłuszczu w wątrobie.
Wielu ludzi w średnim wieku z odłożoną tkanką tłuszczową ma stłuszczoną wątrobę. Niestety statystycznie przeważają kobiety, gdyż dokłada się u nich fizjologicznie wolniejszy w porównaniu z mężczyznami mechanizm spalania tłuszczu. Wątroba zdrowa waży około 2 kg, ma typowe, głębokoczerwone zabarwienie. Z kolei wątroba stłuszczona jest żółta, powiększona i wręcz “spuchnięta” od nagromadzonych w niej złogów tłuszczowych. To wielki magazyn tłuszczu. W zależności od ilości nagromadzonych w takiej wątrobie złogów, ususnięcie nadmiaru tłuszczu może trwać od trzech do dwunastu miesięcy, a nawet dłużej!!! W ciężkich przypadkach stłuszczenia wątroby pozbycie się nadwagi może trwać nawet kilka lat. Im szybciej zauważymy pojawienie się typowych objawów świadczących o zaburzeniach pracy wątroby i zaczniemy problem korygować, tym większe szanse na zauważenie polepszenia tempa spalnia tłuszczu. Większość lekarzy konwencjonalnych mówi swoim pacjentom, że problem jest powszechny i nie trzeba się nim zanadto przejmować, ponieważ nie zagraża życiu, ale ryzyko powiększającej się nadwagi, podwyższającego się cholesterolu, miażdżycy naczyń i cukrzycy typu 2, powinno być sygnałem ostrzegawczym dla każdego.
Dodatkowo wątroba może być znacznie przeciążona przez stosowanie leków (hormonalna terapia u kobiet, sterydy, leki na cholesterol, środki przeciwgrzybicze, antybiotyki) lub używek (kofeina, alkohol). Wówczas rezerwy energetyczne zasilające normalnie szlaki przemian biochemicznych w wątrobie zostają znacznie pomniejszone i możliwość spalania tłuszczu jest spowolniona, a to prowadzi do przybierania na wadze.
Warto poznać wiadomości dotyczące wpływu jednego ze składników Glutamine Prime, czyli glutaminy, na działanie wątroby. Wykorzystuje się ten składnik w przypadkach zatrucia lekami. W słynnym badaniu Harvarda zwierzętom doświadczalnym podawano prawie śmiertelne dawki leku antyrakowego 5-fluorouracyl. Połowa zwierząt otrzymała także glutamine. Większość zwierząt w tej drugiej grupie przeżyła, co więcej, sprawdzono analizując komórki wątroby, że zapasy glutationu, najsilniejszego antyutleniacza ochraniającego organizm przed toksynami zostały zachowane. W grupie nie otrzymującej glutaminy prawie wszystkie zwierzęta padły, poziom glutationu w komórkach wątroby znacznie się obniżył. Drugi eksperyment przeprowadzono z acetaminophenem (czyli Tylenolem), którego połknięcie hamuje produkcję glutationu na okres miesiąca i powodować może uszkodzenie wątroby przy podaniu dużych dawek. Grupa zwierząt otrzymująca dodatkowo glutamine nie padła pod wpływem toksycznych dawek acetaminophenu, zachowała nie tylko dobre poziomy glutationu, ale także poprawiła parametry wątroby.
Inne badania wskazały na znaczne pomniejszenie uszkodzenia wątroby przy podawaniu glutaminy (szczególnie wskazane dla palaczy, używających alkohol lub leki).
Przy podawaniu glutaminy zauważa się znacznie mniejszą skłonność do stanu zapalnego i stłuszczenia wątroby, a także zmniejszenie skłonności do powstawania kamicy pęcherzyka żółciowego.
Glutamina ma dobroczynne działanie na funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego. Zmniejsza apetyt na alkohol, powoduje poprawienie nastroju (są badania potwierdzające jej przydatność przy depresji), zmniejszenie nerwowości, nadpobudliwości (polecana przy ADHD), bezsenności.
http://www.transferfactor.info.pl/
http://www.facebook.com/TransferFactorInfoPl