Artur Król

Artur Król Profil nieaktywny,
proszę o kontakt
mailowy. Psycholog,
t...

Temat: Rodzaje coachingu

Michał B.:
Ja z chęcią bym się dowiedział na jakimś przykładzie od Artura jak to jest w NLP z coachingiem dyrektywnym, czyli to, co Ty Artur nazywasz dyrektywnym case'm w coachingu.

Znów - dla mnie cały coaching jest dyrektywny, bo nawet jak "otwarcie" nie sugerujemy klientowi rozwiązania, to nie ma opcji, żeby nie zasugerować go niewerbalnie, przez reakcje zachodzące poniżej progu świadomości. Zresztą tak jak napisałeś, samo stosowanie modelu coachingu jest dyrektywne i pozycjonuje ludzi w pewnym bardzo określonym kierunku. Świetnie podsumował to Piotrek Jaczewski w tym poście http://www.goldenline.pl/forum/1678002/nie-kazdy-coach...

Tak naprawdę niedyrektywne komunikaty mogą być dużo bardziej dyrektywne i dużo mocniej manipulować klientem, niż komunikaty dyrektywne, które przynajmniej trafiają do jego pola świadomości. Zresztą pisałem o tym tutaj: http://www.goldenline.pl/forum/1052124/mit-niedyrektyw...

Różnica może być co najwyżej w narzucaniu treści i w tym obszarze NLP daje różne opcje - od pracy bardzo konkretnie na treściach, przez np. ubranie nielubianej osoby w wyobraźni w strój klauna, po pracę zupełnie bez treści, jak w new-code NLP, czy - w wersji bardziej zaawansowanej - w Clean Language.
Artur Król

Artur Król Profil nieaktywny,
proszę o kontakt
mailowy. Psycholog,
t...

Temat: Rodzaje coachingu

Łukasz Wieczorek:
Popatrz, tak samo jak Ty - też nie podajesz, bawisz się tylko słowem i logiką do analizy wypowiedzi innych oskarżając ich o manipulację. Ale nie od dzisiaj wiemy, że my się raczej nie dogadmy, więc porzucam wszelką nadzieję :)

Tyle tylko, że to nie ja udowadniam tezę. Ty ją udowadniasz, ja jedynie poddaję pod wątpliwość argumenty, które podajesz, jako niepełne.
Artur, tak samo Ty nie przyjmujesz moich, jak ja Twoich. Przypomina mi to politykę trochę...

Nie Łukasz. Ja, gdy Twoich nie przyjmuję, podaję konkretne argumenty.
Po raz kolejny generalizujesz - Twoim zdaniem bez pokrycia, a własnie Ci udowodniłem, że nie masz racji, podając konkretne liczby.

Problem w tym, że te konkretne liczby nie mają się nijak do siebie. Zarówno ze względu na współczłonkostwo, jak i na fakt, że raport o którym piszesz powstał w 2008 roku, opiera się więc na danych z 2008 albo i 2007 roku (a co roku na rynku przybywa masa coachów - ten sam raport cytuje polskie zdolności "produkcyjne" jako 850 osób rocznie, czyli niemal 1/60 całego raportu!), podczas gdy inne liczby, do których porównujesz pochodzą z końca 2009 lub później. A różnica 1-2 lat przy tak rozwijającym się rynku jest ogromna.
Tego już nie wiem. Zaraz się zapytasz kto go przeprowadzał i wysuniesz wywód, że to niedoświadczony analityk i że badania są sfałszowane :)

Nie, po prostu zapoznam się z metodologią.
Tutaj link do strony na której czytałem te dane - http://www.coachingpolska.pl/raporty/144

Dzięki. To np. pozwoliło na wskazanie, że danych tych nie da się ze sobą zestawić, bo raport jest z 2008 roku, a porównujesz go z danymi z 2009 i później.

Na tym polega właśnie dyskusja, Rafał. Na podważaniu nieuprawnionych wniosków i wskazywaniu nieodpowiedniego doboru faktu, bo można przecież założyć, że mając dostęp do podobnych faktów i wyciągając z nich wszystkie uprawnione wnioski doszlibyśmy do tych samych wyników.
Ale fakt wymienienia jeszcze 5 dużych organizacji coachingowych już raczyłeś zignorować ? :) wybacz, al nie będę kupował rpotów i szukał kolejnych liczb dla nich tylko po to, żey nakarmić trolla.

Ah, teraz jestem już trollem ;) Fascynujące. Czy każdy, kto się z Tobą nie zgadza i wskazuje na to, że wyciągasz nieuprawnione wnioski z posiadanych danych staje się dla Ciebie automatycznie trollem?
O, a jednk właśnie śmiało podważasz profesjonalny raport robiony przez jedną uznaną organizację PWC dla drugiej uznanej organizacji ICF. Może sam zaczniesz robić takie badania, bo wszyscy się mylą, tylko Artur ma zawsze rację.

Nie, jak się okazuję, nie podważam tego raportu ;) Raport z 2008 albo i 2007, to o czym pisze z 2010 - jedno drugiemu nie przeszkadza, a właśnie takie detale jak termin publikacji raportu mają znaczenie.
Z mojej strony EOT, bo wchodzimy w niepotrzebne przepychanki, które niczego nie wnoszą do dyskusji i psują wątek. Ten kto zechce odniesie się sam do ogranizacji i szkół coachingu i zapyta - czy macie tutaj coaching dyrektywny?

I co będzie z tego, że się odniesie? Czy to cokolwiek powie o tym, czy coaching jest dyrektywny, czy nie? Czy może jedynie powie coś o poglądach danej osoby z danej szkoły coachingu? ;)
Artur Król

Artur Król Profil nieaktywny,
proszę o kontakt
mailowy. Psycholog,
t...

Temat: Rodzaje coachingu

A, ponieważ dobrze jest czasem być upierdliwym i sprawdzać ;) Sięgnąłem do wspomnianego doktoratu Viki Brock, jest dostępny w necie. Kobyła, ale można przelecieć by znaleźć ciekawe dane http://www.vikkibrock.com/wp-content/uploads/2008/11/b...
Niestety, za wiele tam o ilości coachów na świecie tak naprawdę nie ma.

A raport PCW dla ICF, jak się udało sprawdzić, jest z 2007 roku, więc znowu - nie ma jak porównywać tamtejszych danych do danych z 2009/10 o członkostwie organizacji ;) Dodatkowo, jak wczytasz się w raport, (http://www.coachfederation.org/includes/docs/064Global..., to obejmuje on członków ICF oraz osoby, które zarejestrowały się na stronie badania PCW ;)

Po drodze trafiłem też na inny, świeższy raport ICF-u:
http://www.coachfederation.org/includes/redirects/arti...

Podane tam dane to:
1) Szacunkowa liczba coachów: 30-80 tysięcy.
2) Szacunkowa liczba nowych coachów wchodzących na rynek co roku...

15 tysięcy!

Nawet się czegoś nowego nauczyłem, nie sądziłem, że aż tyle ;)
Łukasz Wieczorek

Łukasz Wieczorek Międzynarodowy
trener biznesu,
mentor, coach,
mówca, kons...

Temat: Rodzaje coachingu

A i bardzo dobrze, że znalaześ więcej czasu na dokładniejsze grzebanie.
Tak czy siak nadal nie mamy danych o ilości członków akredytowanych ze wszystkich organizacji, więc ja mogę sobie pisać, że wg mojego doświadczenia, jeżeli raport był na 60 tys i mineły 2 lata (15 tys/rok) = 90 tys coachów i że 3 duże organizacje ICF mają razem ponad 30 tys, co stanowi 1/3, a organizacji coachingowych jeste jeszcze wiele, wiele więcej uważam, że większość coachów na swiecie posiada jakąś akredytację i jest zrzeszonych w organizacjach coachingowych (czasem jak zauważyłeś w wicej niż 1dnej), a Ty nie masz za bardzo podstaw, żeby to podważać, bo musiałbyś udowodnic, że moje szacunki są niewłaściwe.
Artur Król

Artur Król Profil nieaktywny,
proszę o kontakt
mailowy. Psycholog,
t...

Temat: Rodzaje coachingu

Łukasz Wieczorek:
Ależ mam bardzo dobre podstawy. Mieszczące się w jednym zdaniu - ciężar dowodu spoczywa na przedstawiającym.

Zgodnie z Twoją logiką, ja mogę szacować, że coachów na świecie jest miliard (bo tak - jeśli uważasz, że moje szacunki są błędne, udowodnij), z czego w sumie 20 tysięcy w organizacjach i to Ty musisz mi udowodnić, że moje szacunki są niewłaściwe.

To absurd. Wykazałem już, dlaczego Twoje twierdzenie o 30 tysiącach w dużych organizacjach jest błędne, przyznałeś to, teraz znowu kręcisz i do niego wracasz. Wykazałem też, że szacunek 60 tysięcy jest nietrafny. Ale jak widać zrobisz wszystko, żeby nie przyznać, że możesz się mylić ;)

A po drodze, nawet nie zauważyłeś, że Twoja pierwotna argumentacja dawno już padła:
"Wystarczy wiedzieć, że największe organizacje coachingowe na świecie, a przez to lwia część coachów własnie w ten sposób działa - niedyrektywy."

Największe organizacje na świecie, nawet biorąc pod uwagę Twój powyższy post i przesadzone liczby z niego, to 1/3 wszystkich szacowanych coachów. Termin lwia część sugeruje przeważającą większość i na tym opierał się Twój argument (który, notabene, jest nielogiczny, to że większość coś robi nie znaczy, że tak jest).

Teraz wychodzi na to, że 1/3 wszystkich coachów jest stricte niedyrektywna - i z tym się mogę nawet zgodzić, wygląda mi to na bardzo rozsądny szacunek. Tyle, że nic niemówiący sam z siebie o dyrektywności i niedyrektowności w coachingu.

C.N.D.

Dziękuje, idziemy dalej :)Artur Król edytował(a) ten post dnia 17.06.10 o godzinie 15:00
Łukasz Wieczorek

Łukasz Wieczorek Międzynarodowy
trener biznesu,
mentor, coach,
mówca, kons...

Temat: Rodzaje coachingu

Artur, czytaj dokładnie co piszę...
60 tys + 2 x 15 tys (które podawałeś, jako roczny wzrost, a 2x, bo 2 lata mineły od badania) = 90 tys.
Nie upieram się więc przy 60tys, tylko zweryfikowałem to o dane, które przedstawiłeś - to jedno.

Po drugie - nadal nie zauważasz, że mamy dane tylko z 3 organizacji, a jest ich zdecydowanie więcej niż 3, więc 1/3 to znacznie niedoszacowanie, bazujące tylko na 3 organizacjach i z braku większej ilości organizacji... Upieram się więc jednak, że to może być lwia część coachów - tylko nie jesteśmy w stanie sprawdzić ilu coachów jest zrzeszonych tak na prawdę...
Artur Król

Artur Król Profil nieaktywny,
proszę o kontakt
mailowy. Psycholog,
t...

Temat: Rodzaje coachingu

O widzisz, teraz już coś innego - "to może być" i "nie jesteśmy w stanie sprawdzić".

Ano nie jesteśmy i do czasu, gdy nie będziemy w stanie, to niestety trudno tego używać jako argumentu. Jeśli kiedyś sprawdzimy - wtedy spoko.
Michał Bloch

Michał Bloch MCC ICF, Mentor
Freelancerów
/www.wolnylancer.pl
Mentor...

Temat: Rodzaje coachingu

Artur Król:
O widzisz, teraz już coś innego - "to może być" i "nie jesteśmy w stanie sprawdzić".

Ano nie jesteśmy i do czasu, gdy nie będziemy w stanie, to niestety trudno tego używać jako argumentu. Jeśli kiedyś sprawdzimy - wtedy spoko.

A do tego czasu odświeżmy temat ;)

Co sądzicie na temat coachingu interwencyjnego? Pojęcie jest mi od jakiegoś czasu znane w następującym kontekście:
Miałem klienta i relację z nim. Zakończyliśmy proces, ale umówiliśmy się, że jak klient będzie potrzebował coacha - da mi znać.

Jakie widzicie zalety i zagrożenia takiej relacji? Co daje i co odbiera klientowi taka relacja?



Wyślij zaproszenie do