Piotr Pierzchała

Piotr Pierzchała Electrical Engineer

Temat: grzejniki płytowe podwójne bez elementów konwekcyjnych

Witam,

poszukuje informacji na temat działania grzejnika jak w temacie.
Nie jestem fachowcem w tej dziedzinie. Z tego co się dowiedziałem to należą do grupy grzejników typu konwekcyjnego, czyli ponad 50% ciepła oddawane jest na drodze konwekcji swobodnej ( czy to się tyczy grzejników płytowych z elementami konwekcyjnymi czy bez nich?). Czyli ciepło unosi się nad grzejnikiem. Pozostałe ciepło jest przekazywanie na zasadzie promieniowania.

Drugie pytanie mam odnośnie ekranów zagrzejnikowych refleksyjnych. Czy w przypadku grzejników płytowych jest sens je montować? W internecie wyczytałem sprzeczne opinie. Jedni mówią, że to nabijanie ludzi w butelkę, inni jak w tym artykule:
http://old.cieplej.pl/Porady/Gminy/1050524284.shtml Pan Żurawski widzi ich zalety.
Czy używacie wzoru podanego w tym artykule na wyliczenie korzyści przy zastosowaniu takich ekranów w praktyce?

Dziękuję wszystkim za pomoc i pozdrawiam,
Piotrek
Marcin Kwiatos

Marcin Kwiatos inżynier mechanik

Temat: grzejniki płytowe podwójne bez elementów konwekcyjnych

Witam,

Generalnie każdy grzejnik oddaje ciepło poprzez konwekcję i promieniowanie, przy czym konwekcja jest zjawiskiem znacznie silniejszym (cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu na skutek zmiany gęstości powietrza ogrzanego). Promieniowanie ma tym większy udział im większa powierzchnia grzejnika, zatem o istotnym wpływie promieniowania możemy mówić w przypadku grzejników płytowych.

Grzejniki płytowe to nic innego jak prostokątna płyta stalowa, w środku której przepływa czynnik grzewczy. Podwójny grzejnik płytowy ma dwie takie płyty umieszczone jedna za drugą, a pomiędzy nimi znajduje się przerwa powietrzna. Nie wiem czy informacja o tym że w tego typu grzejnikach 50% ciepła oddawane jest przez promieniowanie jest prawdą, ale wydaje się to realne. Zaletą promieniowania jest to, że możliwa jest sprawna praca takiego grzejnika przy nieco niższych temperaturach czynnika grzewczego.

Konstrukcję jak wyżej możemy uzupełnić o profile aluminiowe umiejscowione w przerwie powietrznej pomiędzy płytami. W trakcie pracy grzejnika, profile te nagrzewają się od płyt stalowych i oddają ciepło powietrzu przepływającemu między nimi. Zaletą grzejników płytowych z elementami konwekcyjnymi jest to, że grzejniki o takich samych rozmiarach jak bez elementów konwekcyjnych i przy standardowych temperaturach pracy mają większą moc cieplną. Wniosek jest taki, że dla danej mocy możesz zastosować grzejnik o mniejszych wymiarach. Mają też wady - po pierwsze profili aluminiowych pomiędzy płytami nie da się dokładnie wyczyścić, zatem zbiera się tam kurz, bród i grzejników takich nie powinno się stosować w placówkach służbach zdrowia lub jeśli domownik ma alergię na kurz. Po drugie, sprawność wymiany ciepła poprzez konwekcję spada znacznie wraz ze zmniejszaniem się temperatury pracy (wymiana ciepła proporcjonalna do różnicy temperatury grzejnika i temperatury otoczenia).

Jak widzisz wybór tego jaki grzejnik zastosować zależy o tego jaką masz temperaturę czynnika grzewczego w instalacji, tego do jakich celów jest Ci ten grzejnik potrzebny, itp.

Co do ekranów zagrzejnikowych, to ich skuteczność jest tym mniejsza im "lepsze" ściany t.j. im mniejszy współczynnik przewodzenia ciepła ma Twoja ściana. Wydaje mi się, że jeśli budujesz dom zgodnie ze współczesnymi normami, gdzie te współczynniki przewodzenia ciepła przez ściany są wyśrubowane to spokojnie możesz pominąć ekrany zagrzejnikowe. Dodatkowo ekrany zagrzenikowe mają tym mniejsze znaczenie im grzejnik jest bardziej konwekcyjny (powietrze ogrzane unosi się do góry).

Temat: grzejniki płytowe podwójne bez elementów konwekcyjnych

Kup http://mesign.pl/jak-skontrolowac-prace-pieca-gazowego/ jestem zachwycona.

Temat: grzejniki płytowe podwójne bez elementów konwekcyjnych

Ja mam https://naturawitasp.pl/niewielkie-grzejniki-lazienkowe/ mają naprawdę dobre grzejniki.

Następna dyskusja:

axis2 bez tomcata




Wyślij zaproszenie do