Temat: Tilma św. Juana Diego
"Historia, której Diego stał się niespodziewanie jednym z bohaterów, do dziś przysparza współczesnym naukowcom materiałów do badań i wprawia ich w zdumienie.
Niewyjaśnione pozostają pytania, w jaki sposób jego tilma z nietrwałych włókien agawy, która powinna rozsypać się po 20 latach, przetrwała ponad 400 lat? Jak powstało na niej oblicze Madonny, skoro laureat Nagrody Nobla z dziedziny chemii, Richard Kuhn, orzekł, że na płótnie nie ma śladu żadnego znanego nauce barwnika? Mimo upływu czasu wizerunek na płótnie nie przyblakł, lecz zachował intensywne kolory.
Tkanina jest odporna na insekty i nie przylega do niej kurz. W jaki sposób obraz nie został uszkodzony, skoro podczas renowacji jeden z pracowników wylał na niego przypadkiem butelkę żrącego kwasu? Wreszcie jak to się stało, że obraz ocalał podczas zamachu, który miał go unicestwić? W 1927 roku zamachowcy umieścili dynamit w jednym z wazonów na kwiaty, stojącym bezpośrednio pod wizerunkiem Madonny. Siła eksplozji była tak potężna, że wygięła metalowy krzyż, który stał nieco niżej. Z okien katedry wyleciały wszystkie szyby. Na szkle osłaniającym obraz nie powstała ani jedna rysa. Wobec tych pytań nauka pozostaje bezradna. Tilma indiańskiego wieśniaka nie poddaje się prawom fizyki. Realne i prawdziwe są natomiast liczne uzdrowienia z nieuleczalnych chorób, jakich doznali pielgrzymi, którzy od kilku stuleci przybywają do Matki Bożej z Guadalupe. Niezmierzone są cuda, które dokonują się w sercach tych, którzy szukają pocieszenia u stóp Madonny. Bazylika Matki Bożej z Guadalupe jest aktualnie największym sanktuarium maryjnym na świecie. Rocznie przybywa do miasta Meksyk w Meksyku 12 milionów pielgrzymów. Dla porównania – kolejnymi co do wielkości ruchu pielgrzymkowego sanktuariami są: Lourdes - 6mln, Fatima - 5mln, Jasna Góra w Częstochowie - 4mln pielgrzymów rocznie. [poniżej zamieszczono zdjęcie obrazu Matki Bożej z Guadalupe, znajdującego się w Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe w Mexico City]