Temat: Call Center - uwarunkowania prawne
Witam
Trochę późno ale zawsze ;-)
Jeśli chodzi o prawny aspekt rejestracji rozmów to wykładnia jest niejednoznaczna - prawnicy się asekurują, a ustawodawstwo jest nieprecyzyjne a interpretacje poszczególnych przepisów, zapisów zaprzeczają sobie nawzajem.
Polskie prawo nie zakazuje nagrywania rozmów, więc gdy nie jest to zabronione można to wykonywać.
Wszyscy potrzebujący nagrywają. Niektórzy Prawnicy, pomimo wymogów ustawodawczych zalecają:
- zapisy w regulaminie pracy (podpisany przez pracownika)
- regulamin zewnętrzny dotyczący kontaktów z działem handlowym (zapis w umowie z drugą stroną, czyli klientem).
- powszechna informacja w dokumentacji z klientem o tym, że w trosce o dobrą obsługę klienta wszystkie rozmowy prowadzone z działem obsługi, handlowym i technicznym są nagrywane.
Takie formy są dopuszczalne, z naszych obserwacji rynku powszechnie praktykowane.
Jeżeli te warunki są niewystarczające to wtedy powinna być zapowiedź słowna (najlepiej generowana na centrali albo przez IVR).
Treść korespondencji telefonicznej w przypadku takich instytucji jak ratownictwo, policja, banki, firmy świadczące usługi Call Center, powinna podlegać szczególnej ochronie, ponieważ w trakcie rozmów telefonicznych z tymi służbami poruszane są aspekty podlegające szczególnej ochronie prawnej: adresy, numery telefonów, miejsce pracy, dane innych osób – uczestników zdarzenia, opis zdarzenia przekazywany często w szoku lub pod wpływem emocji. Nagrane rozmowy zawierają też cenne i poufne informacje np. z przebiegu interwencji. W przypadku Call Center dane dotyczące warunków umowy, danych osobowych, numeru klienta, wartości zamówienia, jego statusu itp..
Pliki powinny być należycie zabezpieczone przed niepowołanym odsłuchem i niekontrolowana dystrybucją.
I tak:
W prawie telekomunikacyjnym Dz.U. nr 171 poz. 1800 Dział VII Art. 159 nagrywanie rozmów jest dopuszczalne w praktyce handlowej dla celów zapewnienia dowodów transakcji handlowej. (poniżej fragment ustawy)
„DZIAŁ VII
Tajemnica telekomunikacyjna i ochrona danych użytkowników końcowych
Art. 159. 1. Tajemnica komunikowania się w sieciach telekomunikacyjnych, zwana dalej "tajemnicą telekomunikacyjną", obejmuje:
1) dane dotyczące użytkownika;
2) treść indywidualnych komunikatów;
3) dane transmisyjne, które oznaczają dane przetwarzane dla celów przekazywania komunikatów w sieciach telekomunikacyjnych lub naliczania opłat za usługi telekomunikacyjne, w tym dane lokalizacyjne, które oznaczają wszelkie dane przetwarzane w sieci telekomunikacyjnej wskazujące położenie geograficzne urządzenia końcowego użytkownika publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych;
4) dane o lokalizacji, które oznaczają dane lokalizacyjne wykraczające poza dane niezbędne do transmisji komunikatu lub wystawienia rachunku;
5) dane o próbach uzyskania połączenia między określonymi zakończeniami sieci telekomunikacyjnej.
2. Zakazane jest zapoznawanie się, utrwalanie, przechowywanie, przekazywanie lub inne wykorzystywanie treści lub danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną przez osoby inne niż nadawca i odbiorca komunikatu, chyba że:
1) będzie to przedmiotem usługi lub będzie to niezbędne do jej wykonania;
2) nastąpi za zgodą nadawcy lub odbiorcy, których dane te dotyczą;
3) dokonanie tych czynności jest niezbędne w celu rejestrowania komunikatów i związanych z nimi danych transmisyjnych, stosowanego w zgodnej z prawem praktyce handlowej dla celów zapewnienia dowodów transakcji handlowej lub celów łączności w działalności handlowej;
4) będzie to konieczne z innych powodów przewidzianych ustawą lub przepisami odrębnymi.
3. Z wyjątkiem przypadków określonych ustawą, ujawnianie lub przetwarzanie treści albo danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną narusza obowiązek zachowania tajemnicy telekomunikacyjnej.
4. Przepisów ust. 2 i 3 nie stosuje się do komunikatów i danych ze swojej istoty jawnych, z przeznaczenia publicznych lub ujawnionych postanowieniem sądu, postanowieniem prokuratora lub na podstawie odrębnych przepisów.”
Inne ustawodawstwo dotyczące działalności branż typu Policja, Operatorzy Telekomunikacyjni, Ratownictwo a także banki i firmy ubezpieczeniowe narzuca rejestrację rozmów w określonych działaniach.
Wewnętrzne procesy w niektórych przedsiębiorstwach również są monitorowane np. nagrywanie rozmów na dyspozytorniach w przemyśle energetycznym czy gazowniczym, działań wojskowych itp.
Niektórzy w swych opiniach powołują się na Konstytucję i Konwencję o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności (Dz.U.1993r. nr 61 poz. 284), która to gwarantuje m.in. prawo do poszanowania życia prywatnego i tajemnicy korespondencji, gdzie dopuszcza się tak naprawdę tylko tajną kontrolę władzy publicznej na szczególnych warunkach. Czyli pozostała działalność w tym zakresie powinna być jawna i należy uprzedzać obie strony rozmowy o rejestracji rozmów.
Niewiele instytucji to robi, ponieważ jest to często niemożliwe technicznie lub bardzo kosztowne.
___________________________________________________________________________
Posiadam opinię prawną na temat nagrywania rozmów telefonicznych w bankach wydaną przez kancelarię prawną na życzenie jednego z naszych klientów. Jeżeli ktoś chciałby zobaczyć ten dokument to mogę go udostępnić ([email]agnieszka.janiszewskaXsim.com.pl[/email]).
„Opinia prawna w sprawie dopuszczalności rejestracji wszystkich rozmów telefonicznych prowadzonych z bankiem oraz warunków archiwizacji”
Zapraszam na stronę SIM – producenta cyfrowych rejestratorów rozmów telefonicznych
http://
http://sim.com.pl
Pozdrawiam
Agnieszka
Agnieszka Janiszewska edytował(a) ten post dnia 18.04.08 o godzinie 15:03