Łukasz Matwiej

Łukasz Matwiej właściciel firmy DRM
(www.e-drm.pl),
specjalista w
zakres...

Temat: Kontakt w Abaqus

Witam!

Czy ktoś z Was zajmuje się może obliczeniami kontaktu w Abaqusie?
Krzysztof D.

Krzysztof D. Det Norske Veritas
Poland Sp. z o.o

Temat: Kontakt w Abaqus

Cześć,

czasami liczę kontakt w Abaqusie.


pozdr, KDKrzysztof D. edytował(a) ten post dnia 05.04.10 o godzinie 11:04
Łukasz Matwiej

Łukasz Matwiej właściciel firmy DRM
(www.e-drm.pl),
specjalista w
zakres...

Temat: Kontakt w Abaqus

Witam Panie Krzysztofie

w takim razie poproszę Pana o pomoc. Najpierw przedstawię o co chodzi: zajmuję się modelowaniem zjawiska kontaktu dwóch ciał nieliniowych. Jest to fragment leżyska, inaczej mówiąc materaca (pianka poliuretanowa) i część biodra użytkownika z tym, że to biodro narazie też jest modelowane przy użyciu pianki tak, by sprawdzić jak zachowuje się ten układ w przypadku dwóch ciał silnie nieliniowych. Idea jest taka, by sprawdzić jakie powstają naprężenia na styku tych obiektów oraz ich ugięcie jeżeli materac będzie 1,5x, 2x, 3x, i 4x bardziej sztywny, niż fragment ciała użytkownika. by upewnić się, że ten układ jest poprawnie zamodelowany wcześniej przeprowadziłem serię badań laboratoryjnych na prostych układach wielowarstwowych, przygotowanych w postaci kostek wykonanych z pianek. Podobne układy wykonałem w Abaqusie i okazało się, że różnica w wynikach wynosi od 2 do 25%, co przy ciałach nieliniowych wg literatury jest dosyć dobrym wynikiem. Założyłem więc, że modele są poprawnie wykonane (tym bardziej, że podczas analizy numerycznej system nie wyrzucał żadnych ostrzeżeń "warningów"). Przystąpiłem więc do bardziej złożonych modeli, tych z fragmentem specjalnie ukształtowanego biodra. Na biodro nałożyłem sztywną naporę i na jej końcach przykładam dwie siły skupione, po 25 N każda. Razem daje to obciążenie skupione 50 N. Tak przygotowany model liczy się, ale pianki ulegają prawie całkowitemu ściśnięciu. A przy tak niewielkiej sile to nie powinno się zdarzyć. Dodam, że wszystkie dane (stałe materiałowe, geometrię, siły) wprowadzam w jednostkach zalecanych przez helpy Abaqusa, czyli: siła w N, wymiary geometrii w mm, masa w t (tonach), gęstość materiału w t/m3 itd. Jak przyłoże małą siłę, np. 2 N to model "ściska się" do około połowy, zadanie kończy się sukcesem, ale cóz to za siła 2 N dla takich pianek. Obawiam się, że cos tu jest nie tak.

Zatem pytanie i prośba o pomoc: co może być tutaj nie tak? Co mogę robić źle?

Jeśli potrzebuje Pan więcej szczegółów to oczywiście je podam.

Z góry serdeczne dzięki!

Ł.M.

konto usunięte

Temat: Kontakt w Abaqus

Łukasz Matwiej:
Dodam, że wszystkie dane (stałe materiałowe, geometrię, siły) wprowadzam w jednostkach zalecanych przez helpy Abaqusa, czyli: siła w N, wymiary geometrii w mm, masa w t (tonach), gęstość materiału w t/m3 itd. Jak przyłoże małą siłę, np. 2 N to model "ściska się" do około połowy, zadanie kończy się sukcesem, ale cóz to za siła 2 N dla takich pianek. Obawiam się,
że cos tu jest nie tak.

Jeśli mogę się wtrącić. Gęstość w tym układzie to [t/mm^3], ale jeżeli nie ma grawitacji albo dynamiki w analizie to nie bardzo ma znaczenie. 25N to mała wartość i opisane zachowanie materiału faktycznie powinno budzić wątpliwości. Proponuje jeszcze raz na spokojnie przeglądnąć własności materiałów, obciążeń i warunków brzegowych. Czasami gdzieś to zero za mało albo za dużo potrafi sporo krwi napsuć.Tomasz K. edytował(a) ten post dnia 07.04.10 o godzinie 13:13
Stanisław K.

Stanisław K. Technical Director,
R&D and Innovation
Technologies

Temat: Kontakt w Abaqus

Na wstepie przyznam sie, ze moja wiedza o Abaqus'e ogranicza sie do tego, ze wiem iz cos takiego istnieje. Dlatego tez nie wiem czy i jak da sie moje uwagi w nim zrealizowac, ale moze na cos sie przydadza.

1. Sposob przykladania obciazen. od razu czy krokami (w ANSYS'e do wyboru sa opcje "ramped" and "stepped"). Mozna sprobowac drugiej opcji i sprawdzic jak uklad reaguje na zwiekszajace sie obciazenie.

2. Zamiast wymuszen silowych mozna sprobowac przemieszczeniowych, powinien odpasc problem z nadmierna deformacja. Wyniki (np. naprezenie w strefie kontaktu) powinny pomoc w identyfikacji problemow z definicja materialu(-ow), elementow kontaktowych, modelu kontaktu, warunkow poczatkowych, siatki, itp.

Przydaloby sie wiecej informacji o modelu (geometria, materialy, typy elementow, sposob definiowania kontaktu, solver...), latwiej byloby cos wykombinowac.
Łukasz Matwiej

Łukasz Matwiej właściciel firmy DRM
(www.e-drm.pl),
specjalista w
zakres...

Temat: Kontakt w Abaqus

Do Pana Tomasza:

Oczywiście gęstość definiuję w t/mm3, tutaj się pomyliłem. Ale faktycznie warto jeszcze raz wszystko przejrzeć, może gdzieś zgubiłem to jedno zero...:)

Do Pana Stanisława:

Wymuszenia przemieszczeniowe są ok. Ale mój problem polega na tym, że muszę sprawdzić, jakie są naprężenia przy działaniu konkretnego nacisku...

Spróbuję jeszcze wszystko sprawdzić i popróbować, jeszcze się tutaj odezwę na forum a póki co dziękuję za odzew i za rady.
Dr Inż Antoni S.

Dr Inż Antoni S. Project Manager,
Szef Grupy
Projektowej w
Saint-Gobain Se...

Temat: Kontakt w Abaqus

To jeszcze ja wtrącę swoje trzy grosze i zapytam jakiego rodzaju analizę przeprowadzasz - Standard czy Explicit?
Miałem kiedyś problemy z nierealistycznie dużym odkształceniem części wykonanej z gumy, ale problem występował podczas analizy dynamicznej. Zmiana modelu materiału oraz czasu pomogła. Nie wiem czy podobnie jest u Ciebie.
Podpisuję się pod zaleceniami forumowiczów - zacznij od szukania błędu spowodowanego przez człowieka :)
Krzysztof D.

Krzysztof D. Det Norske Veritas
Poland Sp. z o.o

Temat: Kontakt w Abaqus

Witam,
sprawdziłbym dokładnie wartości modułów Yanga.
Z tego co znalazłem są to wartości małe,
rzędu 0,0.... do 0,00... MPa.

Stąd mogą się brać takie przemieszczenia.

50N to jest około 5kg, nie dużo.
Na jakiej powierzchni przykłada Pan obciążenie (pole powierzchni)?
Jaka jest grubość pianki?

Postaram się zrobić jakiś prosty modelik i sprawdzić to.

pozdr, KD
Łukasz Matwiej

Łukasz Matwiej właściciel firmy DRM
(www.e-drm.pl),
specjalista w
zakres...

Temat: Kontakt w Abaqus

Znalazłem błąd w swoich modelach. Polegał on na niepoprawnym określeniu wartości grubości materiału w oknie tworzenia sekcji materiałowych (był 1mm a powinno być 100mm). Teraz wszystko jest już ok. Modele liczą się poprawnie, bez żadnych błędów.

Wszystkim dziękuję za głos w dyskusji i pozdrawiam!

Następna dyskusja:

Abaqus - zlecenie - kontakt




Wyślij zaproszenie do