konto usunięte
Temat: Grodziska, kamienny krąg
Bydgoszcz W :Grodziska, kamienny krąg
Na terenie dzisiejszego przezacnego miasta Bydgoszczy znajdują się 2 wczesnośredniowieczne grodziska: Wyszogród i Zamkowa Góra.
Zamkowa Góra strzegła północnego, gdańskiego traktu, który biec musiał dzisiejszą ulica Armii Krajowej. Położona jest w ciągu malowniczych wzgórz stanowiących północną krawędź Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, roztacza się więc z niej w pogodne dni bajeczny widok na całe miasto i jego zalesione okolice. Grodzisko to, pochodzące z VI-poł. IX w., znajduje się w widłach ulic Zamczysko (której dało nazwę) i Sądeckiej, przy zielonym szlaku (Nadwiślańskim). Kształt ma stożkowaty i wyniosły, widoczne podgrodzie, ale brak mu widocznych wałów. Leży u końca pagórowego jęzora, z którym łączy się wąską naturalną „groblą”: musiała ona niegdyś służyć za dogodny do obrony wjazd do grodu. Okolica ta, miła oku i dzisiaj, musiała być zawsze kusząca dla osadnictwa, którego ślady pochodzą tu aż z neolitu. Ludzie kultury archeologicznej pomorskiej założyli na płd. stoku wzniesienia swoje cmentarzysko.
Wyszogród jest poniekąd przeciwieństwem Zamkowej Góry: jego dzisiejszym otoczeniem jest przykry i zasmucający krajobraz przemysłowy Fordonu, od którego jedynym wytchnieniem dla oka może być szeroki widok Wisły z ujściem Brdy. Za to samo grodzisko jest bardzo ciekawe. Wygląda na to, że Wisłą podmyła i zabrała jego znaczną część, ale nawet przedtem majdan nie mógł być chyba zbyt duży, w przeciwieństwie do fos i wałów, które i dziś są bardzo okazałe. Szczególnie intrygujący jest układ wałów, które w części płn. i zach. są podwójne, a wał wewnętrzny – potężny. Trudno uwierzyć, że taka konstrukcja podyktowana była względami praktycznymi, bo wał wewnętrzny w pewnym miejscu zupełnie zanika, a fosy nie mogły służyć za podgrodzia ze względu na szczupłość miejsca. Skłonny byłbym wobec tego podejrzewać, mimo oczywiście strategicznego położenia grodziska i jego późnego datowania (XI-XIV w.), jakieś pierwotne znaczenie kultowe. Zwłaszcza, że Wyszogród zwieńczono krzyżem, co zdarza się głównie świętym wzgórzom i grodziskom kultowym, a jeszcze w XVII-XVIII w. miał reputację góry sabatowej (podobnie jak Osowa Góra i Dębowa Góra k. Ostromecka). Wyszogród widać z ul. Fordońskiej za placem Słodowni Fordon, który można obejść opłotkami.
Prawdziwą jednak rozkoszą dla miłośników kamieni jest obecnie w Bydgoszczy krąg ze stojących głazów granitowych, wzniesiony w Leśnym parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku staraniem p. Andrzeja Lamparskiego. Jest po prostu wspaniały: głazy są bardzo dobrze dobrane i umieszczone na pięknie wyniesionym miejscu, w tym samym paśmie wzgórz co Zamkowa Góra. O ile jest to eksperymentalna próba odpowiedzi na pytanie o możliwość wykreowania dziś takiego miejsca mocy, jestem przekonany, że zakończy się sukcesem. Krąg znajduje się w płn. części Paku, w ogrodzie skalnym, do którego wchodzi się z ogrodu botanicznego: prosto na skrzyżowaniu ścieżek przy graniastym głazie (idąc od pałacu), a dalej najlepiej skręcić w lewo przed wejściem do ogrodu skalnego. Ścieżka ta wznosi się wijąc na wzniesienie z kręgiem, a po drodze omija zabagnione oczko – nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że wprost wymarzone dla wodno-bagiennych obrzędów. W kręgu jest wietrzno, z szerokim, szerokim horyzontem i tak, że się to potem dobrze pamieta. warto też zejść w dolinkę, gdzie u stawu postawiono ogromny menhir, a po drodze są jeszcze wspaniałe kopce, o bardzo matczynym wyglądzie.
Ze strony:
http://www.kamienne.org.pl/kamienne/index.htm
---
pozdr.czes;-)