konto usunięte
Temat: Kategorie wydatek i koszt, a budżet zadaniowy
Intryguje mnie wiele kwestii związanych z budżetem zadaniowym, ale w tym wątku chciałbym skupić się na jednym – kategorii wydatku.Obecne budżetowanie w jednostkach sektora finansów publicznych (JSFP) oparte jest na metodzie kasowej. Plany i ich wykonanie jest oparte na wartości poniesionych wydatków.
Oficjalne materiały, firmowane przez MF operują kategorią wydatku. Na przykład w materiałach
http://www.mf.gov.pl/_files_/budzet_zadaniowy/e-szkole... podana jest definicja prof. A. Schicka, w której mowa jest o WYDATKACH.
„Budżetowanie zadaniowe – metoda budżetowania, w której wydatki ujmuje się w zadania, (…)”
„Budżetowanie zadaniowe – metoda planowania wydatków,(…)”
To samo jest w przepisach prawa.
Ustawa finansach publicznych, w art. 3 mówi, że „Finanse publiczne obejmują procesy związane z gromadzeniem środków publicznych oraz ich rozdysponowywaniem, w szczególności: (…) 2) wydatkowanie środków publicznych”.
W rozporządzeniu w „sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa” w § 3 mowa jest o „odrębnych kontach księgowych w zakresie faktycznie (kasowo) zrealizowanych podatkowych i niepodatkowych dochodów i wydatków budżetu państwa”
Nie mogą to być więc konta kosztów (zespół 4 i 5).
W praktyce JSFP sprawozdania z wykonania budżetu (Rb) sporządzane są w oparciu o dwie metody. Bezpośrednią - opartą na obrotach Ma konta księgowego 130 rachunek bankowy.
Pośrednią – opartą na korekcie kosztów zaewidencjonowanych na kontach zespołu 4 o różnicę zmiany wartości zobowiązań. Co jest rozwiązaniem nieprawidłowym, ale tolerowanym przez NIK i Izby Rozrachunkowe.
Jak to powinno być w przypadku sprawozdawczości budżetu zadaniowego? We wszystkich dostępnych materiałach do jakich zdołałem dotrzeć mowa jest tylko o rozwiązaniach opartych na doświadczeniach firm komercyjnych – czyli budżetowaniu kosztów. Nawet szkolenia reklamowane w tej grupie organizowane przez Polska Akademia Rachunkowości S.A. (10-06-2011) w programie szkoleń będą dotyczyć kosztów w kontekście budżetu zadaniowego (Istota rachunku kosztów, rachunek kalkulacyjny kosztów, metody kalkulacji kosztów).
Nie rozwijam na razie wątku. Zadam ogólne pytanie.
Jak ewidencjonować i rozliczać według metody kasowej wydatki w układzie budżetu zadaniowego na potrzeby sprawozdawczości budżetowej?