Bartosz Ormanty

Bartosz Ormanty Specjalista w
Departamencie
Marketingu

Temat: Właściwości cementu portlandzkiego wieloskładnikowego CEM...

Dodatki mineralne to pełnowartościowe składniki cementów powszechnego użytku spełniających wymagania normy PN-EN197-1. Są one głównymi składnikami cementów CEM II ÷ CEM V. W ostatnim okresie obserwuje się trudności w pozyskaniu najczęściej stosowanych dodatków, jakimi są popioły lotne krzemionkowe (V) i granulowany żużel wielkopiecowy (S). Stąd też coraz częściej producenci cementu zaczynają stosować w charakterze składnika głównego wapień (L, LL).

Jest to niedoceniony składnik cementu, dostępny praktycznie u każdego producenta cementu. Wapień może być składnikiem głównym cementów portlandzkich wapiennych CEM II/A,B-LL(L) i cementów portlandzkich wieloskładnikowych CEM II/A,B-M oraz stanowić dodatek drugorzędny w składzie praktycznie wszystkich rodzajów cementów powszechnego użytku (CEM I ÷ CEM V).

W niniejszej pracy autorzy skupili uwagę na przeanalizowaniu właściwości cementów portlandzkich wieloskładnikowych CEM II A,B-M zawierających, obok wapienia, dodatek popiołu lotnego (CEM II/A,B-M(LL-V) lub granulowanego żużla wielkopiecowego CEM II/A,B –M(LL-S).
piszą w swym artykule dr hab. inż. Zbigniew Giergiczny, mgr inż. Magdalena Piechówka oraz mgr inż. Marcin Sokołowski

Zapraszam do dzielenia się uwagami po przeczytaniu tegoż artykułu.Bartosz Ormanty edytował(a) ten post dnia 07.09.09 o godzinie 15:36
Radosław Marciniec

Radosław Marciniec Technolog BETONU i
CHEMII BUDOWLANEJ

Temat: Właściwości cementu portlandzkiego wieloskładnikowego CEM...

Przemysł cementowy jest jednym z największych emitentów ditlenku węgla. Podstawowymi źródłami emisji CO2 z przemysłu cementowego są: proces dekarbonizacji surowca oraz spalanie paliw. Przemysł cementowy stara się obniżyć emisję CO2 poprzez różne działania (jednym z nich są dodatki minerale mielone wspólnie z klinkierem). Co inteligentniejszy jednak producent wyrobów budowlanych sam chce sterować ilością i rodzajem dodatków do czystego cementu portlandzkiego. Osiąga korzyści zarówno ekonomiczne jak i technologiczne (zarówno w chemii budowlanej jak i w prefabrykacji oraz produkcji betonów towarowych). Technolog projektujący materiał dobierający stos okruchowy na dostępnych wypełniaczach dobiera dodatki zarówno aktywne hydraulicznie jak i pucolanowe w celu ograniczenia nasiąkliwości, absorpcji kapilarnej, polepszenie mrozoodporności – uzyskanie trwałego elementu. Najbardziej popularnie stosowanym dodatkiem jest popiół lotny V. Skład ziarnowy popiołów jest zazwyczaj dość zróżnicowany. Przy produkcji zazwyczaj jest on mieszany z klinkierem. Najlepszy jednak przyrost wytrzymałości osiąga cement z popiołem zmielonym osobno, do bardzo dużych powierzchni i wymieszany w końcowym etapie w gotowym wyrobie budowlanym.

Następna dyskusja:

Grupowa zmiana Właściwości




Wyślij zaproszenie do