Łukasz Jabłoński

Łukasz Jabłoński inżynier budowy,
specjalista ds.
BHP/P.POŻ/OŚ

Temat: Okresowy przegląd techniczny

Witam,
mam pytanie do kolegów Ekspertów w sprawie przeglądu technicznego.

Rozporządzenie Ministra spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych z dnia 16 sierpnia 1999 r mówi:

§ 5.
1. Okresowej kontroli, o której mowa w art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy, podlegają elementy budynku narażone na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania, których uszkodzenia mogą powodować zagrożenie dla:
1) bezpieczeństwa osób,
2) środowiska,
3) konstrukcji budynku.
2. W toku kontroli, o której mowa w ust. 1 , szczegółowym sprawdzeniem należy objąć stan techniczny:
1) zewnętrznych warstw przegród zewnętrznych (warstwa fakturowa), elementów ścian zewnętrznych (attyki, filary, gzymsy), balustrad, loggi i balkonów,
2) urządzeń zamocowanych do ścian i dachu budynku,
3) elementów odwodnienia budynku oraz obróbek blacharskich,
4) pokryć dachowych,
5) instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
6) urządzeń stanowiących zabezpieczenie przeciwpożarowe budynku,
7) elementów instalacji kanalizacyjnej odprowadzających ścieki z budynku,
8) przejść przyłączy instalacyjnych przez ściany budynku.

A więc:
Czy osoba posiadająca uprawnienia budowlane konstrukcyjno-budowlane wykonawcze bez ograniczeń wykonująca przegląd budynku może kwestionować złe wykonanie np.odwodnienia tarasu, czy też odwodnienia(np.złych spadków rynien)dachu?Czy też musi to być osoba posiadająca uprawnienia instalacyjne(sanitarne).
Proszę o odpowiedź.
Grzegorz Snochowski

Grzegorz Snochowski Project Management,
Kierownik Projektu,
Kierownik Budowy

Temat: Okresowy przegląd techniczny

Z tego co się orientuję takie przeglądy wykonuję się w "pełnym składzie specjalności". Raczej żaden inżynier z upraw. konstr-bud. nie podejmie się oceny instalacji elektrycznych czy sanitarnych.
No chyba że taki przegląd to sztuka dla sztuki lub inżynier jest zaawansowany wiekiem (czytaj "w razie wtopy go nie wsadzą") i posiada duże doświadczenie.

Przecież projekt odwodnienia dachu robi instalator, a taras można tak potraktować tylko co tu liczyć. Same obróbki blacharskie to już temat dla budowlańca.

Tak więc takie przeglądy powinne być wykonywane komisyjnie. (MOJE ZDANIE) :)

A tak na marginesie temat wykonania prawidłowo tarasu czy balkonu to temat rzeka (różni ludzie, różne pomysły, różne efekty, dziwne pieniądze)
Pozdrawiam
Marcin P.

Marcin P. mgr inż. bud.

Temat: Okresowy przegląd techniczny

Witam! Panie Łukaszu, poniżej odpowiedź Prawników z Serwisu Budowlanego (ma do niego dostęp m. in. każdy członek Śląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa) na Pana pytanie z dnia 09.04.2014r. (pozwoliłem sobie wysłać je do nich, ponieważ sam byłem ciekaw odpowiedzi innych osób, niż Budowlańców):

"Zasady i terminy dokonywania tzw. przeglądów okresowych reguluje przepis art. 62 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 z późn. zm.) - dalej pr. bud. Uszczegółowienie przedmiotowych zasad nastąpiło w przepisach rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. z 1999 r. Nr 74, poz. 836 z późn. zm.).

Krąg osób uprawnionych do dokonywania przeglądu stanu technicznego obiektów budowlanych i ich elementów określony został jednak w przepisach pr. bud. Odwołując się zatem do art. 62 ust. 5 pr. bud., należy stwierdzić, że kontrole elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu, a do takich należą elementy odwodnienia tarasu i odwodnienia dachu przeprowadzają osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.

Brak w tym przypadku konkretnej wskazówki, o jakie uprawnienia chodzi. Zasadą jest jednak, że osoba posiadająca uprawnienia budowlane upoważniona jest do wykonywania samodzielnych funkcji jedynie w zakresie posiadanych uprawnień budowlanych – pod kątem specjalności i zakresu uprawnień (tj. uprawnienia bez ograniczeń lub w ograniczonym zakresie).

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż do wykonania opisanych w pytaniu elementów odwodnienia nie wymaga się uprawnień sanitarnych, dlatego też do dokonania kontroli takich elementów również nie powinno wymagać się uprawnień w tej specjalności. Uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej będą jak najbardziej właściwe i wystarczające."



Wyślij zaproszenie do