Temat: Wasze doświadczenia - dom z siliki
Sławomir Kuziak:
Andrzej Daczkowski:
Wczoraj kupiłem żelazko o mocy 1800 W - i to mnie nadtchnęło, by spojrzeć na moce w instalacji rekuperacyjnej, Oto jeden z przykładów:
Rekuperator Mistral 400 duo:
Łączna moc wentylatorów [ kW ]: 135/160/185/270 W
Łączna moc i ilość nagrzewnic [ kW ]: brak, nie ma takiej potrzeby.
Nie ma potrzeby tylko w reklamówkach producenta lub przy połączeniu z GWC albo dogrzewaniu innymi źródłami ciepła. Pominę fakt że Mistral 400 ma niską sprawność odzysku ciepła, nowy około 70% a po paru miesiącach niewiele ponad 50%.
Poza tym Mistal 400:
http://allegro.pl/rekuperator-mistral-400-pro-vent-sup...
ma w opcjach nagrzewnice elektryczną :)
Łatwo obliczyć jaką będziemy mieli temperaturę na wlocie do mieszkania przy -20stopniach na zewnątrz i +20w środku... niewiele ponad zero.
No to znakomicie - ja bym sobie życzył świeżego powietrza o temp. ok. 0 st. C w tak siarczysty mróz (statystycznie kilka razy w roku). Co masz w zamian? Wentylację grawitacyjną i wpadanie przez szpary okienne powietrza o temp. minus 20 st. C. Oczywiście pod parapetem znajduje się grzejnik, który ogrzeje to powietrze, ale we wnęce okiennej masz kilkanaście st. C, a tuż przy ramach nawet kilka st. C.
Wszedłem na allegro i pooglądałem dane pierwszego lepszego Mistarala za normalne pieniądze, czyli około 8000 bez rur i sterowników:
http://allegro.pl/rekuperator-mistral-600-duo-ec-pro-v...
Tu są istotne fragmenty:
Dopłata do wersji podstawowej
sterowanie stycznikowe nagrzewnicy elektrycznej (załącz / wyłącz)
sterowanie elektroniczne nagrzewnicy elektrycznej - PULSER (płynna regulacja mocy nagrzewnicy)
funkcja GEO - sterowanie przepustnicami Bypass-u oraz GWC / czerpnia ścienna
sterowanie pracą centrali na podstawie wilgotności (higrometr)
sterowanie pracą centrali na podstawie stężenia dwutlenku węgla (czujnik CO2)
Niektóre funkcje sterownika dodatkowo płatne
Wyposażenie dodatkowe (opcja)
Elektryczna nagrzewnica kanałowa wstępna - 2 kW / 230V
Elektryczna nagrzewnica kanałowa wtórna - 2 kW / 230V
Wtórna nagrzewnica kanałowa wodna
Rekuperator MISTRAL 650 może współpracować z nagrzewnicami elektrycznymi kanałowymi. Nagrzewnice elektryczne mogą być stosowane jako wstępne i wtórne.
To nie jest pierwszy lepszy rekuperator... Duo, czyli podwojony wymiennik, instalacja dla domów od 210 m kw do 310 m kw. + potężne opcjonalne wyposażenie. To taki mercedes wśród rekuperatorów, przeznaczony do dużych domów.
Reasumując, jak nie chcesz aby do środka wpadał mróz, podłączasz reku do GWC albo dajesz grzałę. I nie chodzi tu tylko o to że oszroniony reku przestaje działać prawidłowo ale również o to że do środka wdmuchuje z wielką siłą zimne powietrze.
Ależ skąd. Jeśli przez kilkanaście nadmuchów w domu powietrze wdmuchiwane jest z wielką siłą (mowimy o pracy normalnej) to z jeszcze potężniejszą siłą musiałoby być wyciągane przez kilka wydmuchów - w domu panowałby wieczny silnie odczuwalny przeciąg. Byłem w zbyt wielu domach z rekuperatorem, widziałem jak się sprawdza siły strumieni wdmuchiwanych i wydmuchiwanych - i z takim zjawiskiem, o którym Ty piszesz, ani razu się nie spotkałem. W dobrze zaprojektowanej instalacji podmuch czuć, gdy przyłożysz dłoń bardzo blisko anemostatu.
Przy okazji popatrz na inne istotne dane, jak na przykład wydajność reku. Te mniejsze, domowe jak na przykład Mistral 400, na najniższych obrotach wdmuchują i wydmuchują z domu 6000m3/doba, przy dobrej wentylacji grawitacyjnej zgodnej z normami jest to około 1000-15000m3/doba.
No, nie - to się dobiera zupełnie inaczej... Przeczytaj (ze strony:
http://www.rekuperator.waw.pl/artykuly/jaki-rekuperato...:
----------------------------------------
Dla przykładu weźmy dom, w którym wykonana została przez nas Instalacja wentylacji z odzyskiem ciepła.
Jest to dom składający się z następujących pomieszczeń:
● Kuchnia
● Łazienka
● Garderoba
● Salon
● Pokój 1
● Pokój 2
● Pokój 3
I tak mamy trzy pomieszczenia, skąd powietrze będzie usuwane (wywiewane) oraz cztery pomieszczenia gdzie powietrze będziemy nawiewać.
Zalecane strumienie ilości powietrza:
● Kuchnia 70 m3/h
● Łazienka 50 m3/h
● Garderoba 20 m3/h
Całkowita ilość powietrza wywiewanego
V wyw 140 m3/h
Powietrze nawiewane:
● Salon 50 m3/h
● Pokój 1 30 m3/h
● Pokój 2 30 m3/h
● Pokój 3 60 m3/h
Całkowita ilość powietrza nawiewanego
V naw 170 m3/h
Dla potrzeb ilości powierza nawiewnego zostaje również zwiększony wywiew w kuchni do 90m3/h. Zatem ilość powietrza nawiewanego jest równa ilości powietrza wywiewanego i wynosi 170 m3/h
Taka ilość powietrza spowoduję 0.6 wymiany powietrza na godzinę co daje blisko 15 wymian powietrza na dobę. Wskaźnik ilości wymian powietrza dla domu jednorodzinnego powinien wynosić 0.5-0.8
Należy zwrócić uwagę,że nocą strumień objętości powietrza wentylującego może być zredukowany do 20m3/h osobę. Zaleca się ponadto projektowanie urządzeń wentylacyjnych umożliwiających okresowe zwiększanie strumienia objętości powietrza do co najmniej 100 m3/h, w celu tzw „przewietrzania”
Tak więc dla tego domu odpowiednim urządzeniem będzie centrala ILTO 270 o całkowitym wydatku powietrza 280 m3/h Prawidłowo dobrany rekuperator powinien spełniać trzy warunki pod względem ilości powietrza wentylacyjnego ( wydatku centrali w m3/h )
● krotność wymiany powinna 0.5-0.8
● musi być zapewniona minimalna ilość powietrza higienicznego 30 m3/h
● ilość powietrza usuwanego musi być zapewniona wg normy PN-83/B-03430/Az3:2000.
Reasumując, dobierając urządzenie do konkretnego domu , staramy się aby jego normalna praca było w zakresie 55-70% całkowitego wydatku, w razie potrzeby możliwość zwiększenia ilości powietrza wentylacyjnego w celu efektu przewietrzania.
Takie rozwiązanie pozwala na cichszą prace centrali, mniejsze zużycie prądu oraz większy odzysk ciepła niż w warunkach maksymalnej pracy centrali.
-------------------------------------------------------------
Wybacz że nie zajmę się obliczeniami.. bo jadę właśnie na budowę robić elektrykę w moim nowym domku bez reku, ale już na pierwszy rzut oka widać, że biorąc pod uwagę ilość wydmuchiwanego powietrza, w reku nie chodzi o oszczędność energii i kosztów :) Jedynie Bypass za reku jest w stanie sprawić że koszty spadną, ale jaki to będzie miało sens, by powietrze z kibla i kuchni trafiało ponownie do salonu ;)
Cóż, myślę, że każdy z nas użył wystarczająco dużo argumentów. Ja stoję na stanowisku, aby nie odrzucać z miejsca rekuperację jako sposób na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie domu. Należy do tego podejść profesjonalnie, dokonać obliczeń (wydatki kontra zyski) i wtedy zdecydować. Nie zawsze reku się opłaci, ale w wielu przypadkach może być dobrym rozwiązaniem, zmniejszającym koszty. One oczywiście nie zwrócą się w ciągu 3 lat, ale raczej kilkunastu. Z tego też należy zdawać sobie sprawę. Dochodzą do tego dodatkowo korzyści związane z dobrze wentylowanym powietrzem i możliwością zarządzania wentylacją we własnym domu.
Dziękuję za miłą rozmowę.
Pzdr
Andrzej Daczkowski
http://www.daczkowski.com
https://www.facebook.com/andrzej.daczkowski