Temat: Projekt typowy - za i przeciw
eh , nie wytrzymałem, kiedys powiedziałem sobie ,że nie będę dyskutował z zakompleksionym facecikiem ( budowlańcem) wszak , aby zostac architektem należy wykazać sie odrobiną talentu ( jezeli go masz to sprawdź sie , zrób drugi fakultet:) )
Czyli wiedza na tyle tajemna ze tylko architekt to potrafi. Ciekawe. Analiza kierunkow swiata, przesłaniania to doprawdy wielka wiedza tajemna.
tam gdzie jest czysta matematyka , każdy inzynier powinien sobie z tym poradzić
>Pewnie jak i zloty podzial.
to równiez jest wiedza ogólodostęona ,lecz nie kazdy potrafi to wykorzystać, stosowac
Za zycie ludzkie w projektowaniu odpowiada konstruktor i fizyk budowli, nie arhcitekt.
fałsz, konstruktor dba o to by budynek sie nie zawalił, za resztę odpowiada architekt ( za mało czasu by tłumaczyc dlaczego), fizyka budowli :) to twój argument , zły jak pisałem to tylko matematyka skoro mnie cytujesz to powinieneś wiedzieć , że ten temat to tylko jeden semestr w szkole i wystarczy dla osób świadomych , by sobie z tym problemem radzić), jedyna rzecz gdzie ja się poddaje to akustyka, ale to w przypadku domu nie jest zbyt skomplkowane :)
Według mnie rozważanie ceny projektu typowego i indywidualnego to ślepa uliczka. Oceniać należy faktyczną wartość dzieła architektonicznego i całkowite zaangażowanie finansowe w jego realizację.
plus ,
Czy każdy budynek MUSI byc dzielem architektonicznym? Chyba tylko architekci tak sądzą.
minus :)
w obecnych czasach gdy:
Tusk twoerzy architekture euopy:)
X jest architektem tranferu Y do .....:)
powstają pojęcia typu: architektura korporacji, architektura it i jeszcze wiele innych , zawód ten traci na znaczeniu, a jego działalnośc w wielu przypadkach sprowadza sie do adaptacji projektu gotowego, natomiast w przypadku projektu indywidualnego architekt powinien dążyć do stworzenia dzieła , czasami to sie udaje czasami nie, zresztą pojęcie dzieła jest śliski , bo jak go rozpatrywać, dla jednego będzie to np pieta, dla kogoś innego jeleń na rykowisku :), jakkolwiek jedno i drugie wymaga umiejętności :)
Zresztą jak ma dobrze projektować ktoś, kto nigdy nie prowadził budowy ?? A na budowie jeszcze nie widziałem architekta ktory by odbywal obowiazkową praktykę do uprawnień. Typowka to typowka. Ktos na nie pozwolil i teraz niech ponosi tego konsekwencje. Kto rozpoczal taka dzialanosc, czy bylo to etyczne? Odpowiedzcie sobie najpierw na to pytanie.
Widzisz, to właśnie tutaj wychodzą twe kompleksy :)
Nie możesz uogólniać, że architekci maja w d... budowę, ewentuanie jej prowadzenie.
Rolą inż bud jest dbanie by obiekt został wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną,
rolą architekta jest to by obiekt został wykonany zgodnie z projektem, z czego wynika tzw służebność Twojej profesji do mojej:)
Przepisy prawa budowlanego dają duże kompetencje zarówno mnie jak i Tobie, lecz nie wymagaj i niech ludzie nie wymagają,że jeżeli ktoś robi fuchę w postaci adaptacji projektu gotowego, by siedział non stop na budowie, jeżeli ani inwestor nie jest tym zainteresowany, ani nie jest to projekt autorski:), zresztą o roli architekta w innych krajach na budowie możesz porozmawiać z Robertem:)
Jeżeli projekt indywidualny pozwoli zaoszczędzić na całkowitych kosztach inwestycji kilkadziesiąt tysięcy złotych, a przy tym daje optymalne rozwiązania projektowe, których nie zapewni projekt typowy głównie dlatego, że nie jest powiązany z kontekstem lokalizacyjnym, to rozsądne jest
budować wg proj. indywidualnego.
to nie jest jedyny argument
Tylko dlaczego ten projekt ma opracowac dyletant z dziedziny fizyki budowli czy materialow budowlanych. jakim jest architekt?
Konstrukcje podzleci, ale spraw technicznych juz nie. Jak wiec ma architekt dobrac optymalna ilosc izoalcji termicznej, odpowiednie zabezpieczenia p.wilgociowe. Optymalne, nie standardowe lub minimalne wg warunków.
to nie jest wiedza tajemna, przypominam,że architekt, to nie tylko artysta ( mocno powiedziane), lecz również inżynier :)
Jakość lokalnej architektury jest związana z miejscowymi planami. Piszecie, że skoro
Ale kto ma się tym zając jeżeli nie właśnie osoby kończące architekturę i URBANISTYKĘ. Wieje mi tutaj hipokryzją. Kot pozwala na zapisy typu dach dwuspadowy bez określenia kąta? No mi się wydaje, że właśnie architekci. Kto te plany opracowuje na zlecenie gmin? Ja wszedzie widzę podpisy architektów. Szanowni Panowie i Panie architekci. Zajmijcie się w końcu ładem przestrzennym
i znowu jesteś w błedzie :), za plany odpowiada dużo więcej rożnych profesji,niż Ci sie wydaje, faktem jest, że tak jak w przypadku budynku architekt ( urbanista jest tu osobą koordynującą), inie zapominaj o najważniejszej -INWESTOR
Zresztą w czołówce światowej sławy jest i było wielu architektów bez formalnego wykształcenia.
Corbusier :) np, lecz jego projekty podpisywali inni :)
ale to są jednostki nie masówka:)
I pokutuje poglad ze projekt budynku to tylko architekt. Przecietnie z kwoty adaptacji zysk ponad 30%.
marża na piwo jest zbliżona :) lecz piw możesz wypić jednego dnia 10, następnego dnia o tym zapomnisz :)))))
Bogdan A. edytował(a) ten post dnia 14.02.12 o godzinie 22:49