Piotr Kluczyk

Piotr Kluczyk SZUKAM PRACY.

Temat: Problem z sasiadem

Witam Serdecznie,
Proszę o pomoc w następującej sprawie:
Gmina ma zamiar na swój koszt wybudować kanalizacje w miejscowości w której mieszkam. Moja posesja przylega do drogi prywatnej stanowiącej współwłasność wszystkich właścicieli działek do niej przylegających. Jedni z włascicieli nie zgadzają się na budowe i blokują całą inwestycję. Wszelkie próby polubownego załatwienia sprawy zawiodły (Posadzilem sobie drzewka przy drodze I nikt mi ich nie wykopie) . Inwestorem ma być Gmina i to Gmina składać będzie wniosek o pozwolenie na budowę.
Co w takiej kwestii zrobic? Czy sasiad ma wogole takie prawo wstrzymac prace?

Z góry dziękuję za pomoc.

konto usunięte

Temat: Problem z sasiadem

Piotr K.:
Co w takiej kwestii zrobic? Czy sasiad ma wogole takie prawo wstrzymac prace?

Sąsiad - nie. (Współ)Właściciel działki, na której mają być wykonywane prace - jak najbardziej.
Dlatego to niezbyt dobry pomysł, by drogę robić na wspólnej działce. Bo wtedy brak zgody choćby jednego współwłaściciela (nie koniecznie ze złośliwości - może wyjechać w hen, może umrzeć a sprawa spadkowa się przeciąga albo spadkobiercy wszystko mają w nosie itd. itp.) może narobić sporo kłopotów.
Działkę trzeba było jak najszybciej oddać gminie albo zorganizować to tak, żeby był jeden właściciel - a pozostali ustanowione służebności z prawem do przechodu i przejazdu, ale też doprowadzenia prądu, gazu, kanalizacji, telewizji kablowej, internetu przewodowego i co tam tylko teoretycznie można sobie wymyślić niezależnie od tego, czy planowane jest to w dającej się przewidzieć przyszłości.

A w obecnej sytuacji. jak nie da się przekonać po dobroci (przynajmniej do zgody na to - a jeszcze lepiej do przekazania drogi gminie, bo przecież utrzymywać trzeba, podatek płacić trzeba, a po co, jak może to robić gmina?), to pozostaje KC:
Art. 199.
Do rozporządzania rzecząwspólnąoraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądaćrozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

konto usunięte

Temat: Problem z sasiadem

Jest jeszcze 2 opcja (niestety dość długa i kosztowna): właściciel infrastruktury, która ma biec po danej działce może żądać ustanowienia służebności przesyłu, która będzie związana z działką gruntu, a nie z właścicielami działek (art 305 1 do 305 4 KC). Do takiej służebności stosuje się przepisy o służebnościach, które mogą powstać w drodze orzeczenia sądu lub decyzji administracyjnej. W zasadzie, w przypadku opisanym powyżej, jest to jedyna droga...



Wyślij zaproszenie do