Temat: Kominek - serce każdego domu
Właśnie w tym momencie realizowany jest przez nas kominek tego typu, na bazie wkładu Spartherm Arte 1vh.
http://www.twojekominki.pl/?pid=products_details.pl.100
cięzko w chwili obecnej o węższy wkład kominkowy.
Wracając do zagadnienia płaszcza wodnego to należy pamiętać o podstawowym minusie takiego rozwiązania - czystość szyby.
Woda dużo lepiej odbiera ciepło z wkładu niż powietrze co powoduje zaniżenie temperatury spalin w środku wkładu. Niższa temperatura powoduje zaś dużo większe i szybsze zabrudzanie szyby.
Nie musze chyba tłumaczyć, że automatycznie przekłada się to na efekt wizualny kominka.
Płaszcz wodny ma jednak także swoje plusy. Podstawowym jest możliwość ogrzewania wody użytkowej i to ze względu na tą właśnie jego ceche radze zastanawiać się nad zastosowaniem tego rozwiązania.
Padła też teza podłączania kominka pod system rekuperacji w domu. To również nie do końca jest dobre rozwiązanie. Przy zastosowaniu obu rozwiązań (Rekuperacja plus Dystrybucja Gorącego Powietrza - DGP) lepiej jest zrobić dwie oddzielne instalacje, anie podłaczać bezpośrednie DGP do rekuoeracji. Wtedy owszem podpisuje się obiema rękami.
Pamiętajmy również, że posiadanie systemu rekuperacji zobowiązuje nas do zakupu wkładu z bezpośrednim dolotem powietrza z zewnątrz do komory spalania. Niestety mamy wtedy dosyć ograniczoną gamę produktów. Rozwiązania takie posiada np.: Spartherm, Hajduk, Tarnava a ostatnio nawet wkłady firmy Kratki. Niestety zdecydowana większość wkładów np. Francuskich firm (nawet tych naprawde renomowanych) tego nie posiada.