Temat: Oprogramowanie BMS własnego autorstwa
Zrobienie softu całego systemu to na pewno nie lada wyczyn i wyzwanie, zwłaszcza chcąc odpowiedzieć na wszystkie potrzeby wymagającego klienta to również pewnie ogromny budżet. Wyżej pozwoliłem sobie na post promujący wykorzystanie interfejsu do PC systemu automatyki mojej firmy. Nie ukrywam, że propozycja wykorzystania tego otwartego protokołu ma charakter eksperymentalny... ale powstała w odpowiedzi na pewne potrzeby które są nam zgłaszane przez klientów. Nasz system automatyki nie opiera się na platformie podobnej do komputerów klasy PC... bardziej można go porównać do bardzo rozbudowanego sterownika przemysłowego i z powodu swoich ograniczeń hardwerowych nie da się w nim zaimplementować wielu funkcji, które mają ważny ale jednak uzupełniający charakter w stosunku do właściwych zadań systemu, które zresztą spełnia bardzo dobrze. Dlatego stworzyliśmy protokół, który w dużym skrócie pozwala na zarządzanie wejściami i wyjściami fizycznymi oraz logicznymi systemu bez możliwości naruszenia jego integralności. Właściwie cała tematyka związana z hardwerem jest obsługiwana przez nasz sprzęt. Dla nas istotne jest aby nawiązać kontakty z programistami, którzy chcąc wkroczyć w tematykę BMS mogli poprzez ten interfejs dopisać funkcjonalności których sami nie jesteśmy w stanie obsłużyć na bazie naszego sprzętu a, o które pytają klienci.
Dla przykładu może to być np. program do rejestracji i analizy zużycia energii w domu, na podstawie licznika gazu/energii, czujników temperatury, załączeń poszczególnych obwodów. Podaję tylko to jedno przykładowe zadanie a jestem pewien, że nie mało klientów sięgnęło by po nie płacąc nawet kilka set złotych za software po to by mieć możliwość sprawdzenia i takiego konfigurowania systemu automatyki by faktycznie wybrać optymalną drogę do tego by w domu zawsze mieć ciepło i nie zapłacić za energię więcej niż to konieczne.
Długo by mówić. Generalnie chodzi o to by po za systemem realizować różne smakowite funkcje na bazie zrealizowanych już rozwiązań. Kwestie licencjonowania, promowania i wspierania tak powstałego softwaru pozostawimy otwarte do dyskusji. Ważne, aby program znalazł swojego odbiorcę.
Zapraszam serdecznie programistów na nasze szkolenia instalatorskie, bo tam mniej więcej można się dowiedzieć co ta nasza maszyna licząca potrafi a co trzeba by było do niej do kleić w postaci uzupełniającego softu na PC.
Ps. Za kilka tygodni jak zostanie dokończony pierwszy program do tego interfejsu (programista na "naukowym" urlopie). Program polegać będzie na tym że klient będzie mógł na bazie fotografii pomieszczeń stworzyć sobie pulpit do zarządzania poszczególnymi obwodami. Czyli taki po prostu dodatkowy interfejs użytkownika w wersji na PC.
Paweł Irek edytował(a) ten post dnia 24.05.10 o godzinie 22:20