Łukasz
Roj
V-ce Dyrektor
Rozwoju / Product
Manager w dziale
Handlowy...
Temat: Dlaczego systemy BMS tak wolno przyjmują się na polskim...
Każdy kto kiedykolwiek zetkną się z systemami IB docenia niepowtarzalne zalety tego rozwiązania. W dobie smartfonów, tabletów i wszechogarniającej Nas zaawansowanej technologii wydawałoby się, że rzeczą naturalną jest wdrożenie zdobyczy najnowszej elektroniki i IT w domowe instalacje elektryczny. Zyskuje każdy:Building Manager:
- osoba zarządzająca budynkiem: ze swojego domowego biurka może zestawić zużycie energii elektrycznej wszystkich podnajemców
- logując się do systemu monitoringu zarządca może sprawdzić co aktualnie dzieje się w kluczowych miejscach zarządzanego obiektu
- w szczególnych przypadka jest on w stanie zdalnie wyłączyć media w wybranym punkcie lub wysterować dowolnym urządzeniem do którego ma on prawo dostępu
Mieszkaniec:
- posiada bezkompromisowy komfort i bezpieczeństwo
- automatyka budynkowa dba o jego wygodę
- nowoczesna instalacja to prestiż
Instalator:
- wybierając wygodny i elastyczny system przeprowadzi instalację oraz integrację niemal odruchowo
- w każdym momencie może przekonstruować zestawioną instalację
- oferowane przez instalatora usługi stają się bardziej konkurencyjne, ze względu na korzyści jakie niosą ze sobą funkcje nowoczesnych instalacji elektrycznych
Zatem dlaczego nie widzimy jeszcze ogromnego bumu na rynku BMS? Rozważając to pytanie dochdzę do kilku wnioskow:
- Zaporowa cena systemu. Biorąc pod uwagę stosunkowo niskie zarobki w Polsce, jak również wysokie ceny instalacji certyfikowanych przez loga ogólnoświatowych gigantów, Polaków, nawet tych zamożnych, nie stać na wygodę.
- Konieczność przygotowania instalacji na etapie projektu. Jeżeli nie przewidzimy istnienia systemu na tym etapie, niestety później mało kto decyduje się na kucie ścian i prowadzenie dodatkowego okablowania.
- Konieczność jednorazowej instalacji całości systemu. W przypaku integrowania systemów inteligentnych w praktyce w 90% instalacja dokonywana jest jednorazowo. Następnie bardzo rzadko zostaje modyfikowana i poszerzana. Dlaczego? Kłopot tkwi w skomplikowanej integracji systemu. Trudno wrócić do założeń pierwotnej wersji systemu i nadbudować je o dodatkowe funkcje. W momencie gdy pierwszy integrator wypada z rynku, kolejny praktycznie nie ma szans na poprawne "dokonfigurowanie" systemu - czeka go cała praca od nowa.
Czy istnieje zatem jakieś rozwiązanie pośrednie? Czy dostępny jest na rynku jakiś system, który cechuje się:
- niskim kosztem
- możliwością wejścia na inwestycje w dowolnym jej etapie bez konieczności kucia ścian
- możliwością elastycznej konfiguracji i rekonfiguracji systemu
- możliwością stopniowego rozbudowywania systemu w miarę pojawiających się potrzeb
odpowiedź brzmi TAK!
Mam ogromną przyjemność przedstawienia systemu Exta Free. Jest on kontynuacją klasycznych rozwiązań automatyki budynkowej serii Exta. Exta Free to system zdalnego, radiowego sterowania pracujący na bezpiecznej częstotliwości 868MHz. Pozwala on na bezprzewodowe sterowanie oświetleniem, żaluzjami, roletami, napędami bram, sprzętem AGD oraz dystrybucją energii w domu. Dzięki modułowi Translatora RS-485/Exta Free możemy sterować domową instalacją zdalnie, wykorzystując komputer lub PLC. W systemie występują:
Nadajniki:
- dopuszkowe, montowane pod łącznikiem, zasilane z LN 230V AC lub bateryjnie. Design przycisku staje się zatem zupełnie niezależny.
- łączniki Exta Free dedykowane dla systemu. Przycisk taki można z łatwością umieścić w dowolnym miejscu
- piloty zdalnego, radiowego sterowania
- moduły na szynę TH35 umożliwiające integrację systemu z automatyką budynkową montowaną w rozdzielni
- czujnik ruchu z radiową komunikacją o wykryciu ruchu
- nadajnik nożny
Odbiorniki:
- dopuszkowe (np. przekaźniki NO/NC, ściemniacze tranzystorowe o sterowaniu fazowym z warunkiem ZV, sterowniki silników rolet, bram wjazdowych)
- na szynę TH35 w formie radiowych przekaźników 1 i 2 kanałowych oraz przekaźników sterowanych z posiomu GSM
- gniazda zdalnie sterowane
- mufa radiowego sterowania oświetleniem
Więcej informacji znajduje się na stronie:
http://zamelcet.com