Marlena K.

Marlena K. Specjalista ds
Marketingu

Temat: Pytanie o oksydowanie

Witam wszystkich i proszę o podpowiedź.
Wzięłam się za oksydowanie bo "zwykłe" łączenie elementów już mi nie wystarcza. Kupiłam oksydę i zadziałałam wg instrukcji. Napisali, że od czasu zamoczenia zależy efekt. Wszystko pięknie tylko niezależnie od czasu zanurzenia wszystko robi się brązowe, a a ja mam ochotę na czerń. Dla testu polerowałam, czasem schodzi momentalnie, czasem głęboko rysuje srebro. Próbowałam ściereczką do czyszczenia srebra - nie wychodziło, czyścikiem do naczyń - powstały głębokie bruzdy, co psuje efekt końcowy przy elementach karbowanych, nie do końca w moim stylu. Na gwiazdkę mąż chciał mnie uszczęśliwić i kupił mi mini szlifierkę, ale przy najmniejszej mocy nalot znika całkiem w kilka sekund.
Stąd następujące pytania:
1) Może praparat jest marnej jakości - nazywa się Darksil i nawet nie śmierdzi, oże za słaby na czernienie srebra?
2) Może elementy srebrne nie są "dość" srebrne?
3) Czym wy polerujecie srebro?
4) Jak długo? Ja jestem mało cierpliwa ale może poprostu muszę przywyknąć.

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za wskazówki -
Marlena K.
Darek Moleda

Darek Moleda Senior UX / UI
Designer, Art

Temat: Pytanie o oksydowanie

Dawno się tym niezajmowałem, ale może choć odrobinę pomogę. Co do gotowych oksyd, to są to gotowe tzw. bezpieczne mikstury - nie cuchnące, jak te, "prawdziwe", robione samemu wg "starej szkoły" - a jak gotowe, to nie do wszystkiego się nada. Jeśli ten przedmiot, to coś, kupione w sklepie z pamiątkami, to najpewniej taką gotową oksydą nie poczernisz na głęboką czerń, po prostu może być słaby stop srebra - jak pisałaś, nie "dość" srebrne". Jeśli chcesz gotową, to spróbuj może taką na gorąco, temperatura też robi swoje. Nie pamiętam, żebym oksydował kiedyś na zimno, czy to było srebro, miedź czy mosiądz, przed zanurzeniem traktowałem metal ogniem. Oksydę zawsze też miałem robioną, nie sklepowego gotowca, więc kontrola była pełna nad "mocą", niestety nie podam Ci składu bo już nie pamiętam, ale polecam Ci zgłębić temat wyrobu własnej, zwłaszcza, jeśli ma to dotyczyć słabego srebra. Zawsze lepiej mieć nad tym kontrolę, od brązu po głęboką, granatową wręcz czerń :)

Co do polerowania. Czyścikiem do naczyń? Proszę Cię :) Jeśli chcesz korzystać z mini szlifierki - domyślam się, że ręczna a la "djaks" - to spróbuj dopasować specjalne końcówki polerskie, ale w sklepie lub hurtowni dla jubilerów. Są też specjalne gąbki ścierne, o różnej gradacji specjalnie do powierzchni tlenionych, oksydowanych, patynowanych etc. Ja takiej używałem do oksydowanych grawerunków, ręcznie traktujesz, zbierając najpierw nalot, a potem, wg uznania jedziesz gąbką dalej albo przesiadasz się na polerkę.

Może przydadzą się poniższe linki, może składniki receptur dla stali jakoś Cię naprowadzą.

http://www.createforum.com/phpbb/viewtopic.php?mforum=...

Pozdrawiam i życzę cierpliwości
Aga R.

Aga R. Kreatywna pasja
przeciw masowej
tandecie

Temat: Pytanie o oksydowanie

Ja z kolei tylko na zimno i gotowca używam :) Efekt zależy nie tyle od czasu ( a dzieje się to w trymiga), ale również od proporcji (oksyda/woda). Przede wszystkim jednak zawsze należy wcześniej wyczyścić biżuterię (osad, tłuszcz, itp). Jak już p. Darek powiedział wcześniej, od ilości srebra zależy stopień czernienia. I ten fakt odkrywamy dopiero po fakcie :)
Do ściągania nadmiaru oksydy używam wełny stalowej czy jak to się nazywa. Zarysowuje ona fakturę, ale to właśnie jest powód, dla którego jej używam. Dopiero potem polerka, np. odpowiednią ściereczką.
Marlena K.

Marlena K. Specjalista ds
Marketingu

Temat: Pytanie o oksydowanie

Agnieszka Radziejewska:
Ja z kolei tylko na zimno i gotowca używam :) Efekt zależy nie tyle od czasu ( a dzieje się to w trymiga), ale również od proporcji (oksyda/woda). Przede wszystkim jednak zawsze należy wcześniej wyczyścić biżuterię (osad, tłuszcz, itp).

Agnieszko, Darku - dziękuję za wskazówki.
Co do oksydowania - chodzi o biżuterię robioną w domowym zaciszu z elementów kupionych przez internet w Artfan, Qnszt, ŚwiatKoralików, Korallo i na Allegro. Stąd miałam nadzieję, że jakość towarów jest właściwa. Preparat też tak kupiłam - na Allegro. W instrukcji było napisane że gotowy do użycia bez konieczności rozrzedzania, stąd pomyślałam, że już rozrzedzony. Też oksyduję na zimno, po tym jak odtłuszczę powierzchnię. Na tworzenie własnego specyfiku nie bardzo mam czas i miejsce. Czyścik do naczyń - fakt, brzmi jak profanacja srebra, ale wiem skądinąd, że niektórzy stosują to jako narzędzie.
Darek Moleda

Darek Moleda Senior UX / UI
Designer, Art

Temat: Pytanie o oksydowanie

Ten czyścik, po prostu gryzło mi się z polerowaniem :) Nie ma nic złego w twórczym wykorzystaniu takich rzeczy jako narzędzia, jeśli tylko daje ciekawe i porządane efekty, czemu nie.

Pozdrawiam i życzę sukcesów
Anna Mazoń

Anna Mazoń socjolog, psycholog
do tego artysta ;)

Temat: Pytanie o oksydowanie

Ja bardzo polecam zwykły wielosiarczek potasu (tzw. wątroba) to użytku na gorąco. Nie tylko da się uzyskać piękna czerń, ale i wszelkie odcienie tęczy.
Jakub Sawa

Jakub Sawa sawaprojekt.pl

Temat: Pytanie o oksydowanie

a ja dodam taką ciekawostkę, oksydę można usunąć ... palnikiem :)
tak, wystarczy podgrzać zoksydowany element i oksyda ładnie schodzi - oczywiście w uzasadnionych przypadkach :D

pozdrawiam
Jakub Sawa
http://colia.com.pl

Temat: Pytanie o oksydowanie

Małe pytanko, wiecie jak reaguje na oksydę piryt i hematyt ?? Nigdy jeszcze nie oksydowałam wyrobów z tymi minerałami i nie wiem czy powinnam uważać i pędzlować srebro oksydą, czy mogę śmiało wrzucić całość ??

Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam
Marta

konto usunięte

Temat: Pytanie o oksydowanie

Anna Mazoń:
Ja bardzo polecam zwykły wielosiarczek potasu (tzw. wątroba) to użytku na gorąco. Nie tylko da się uzyskać piękna czerń, ale i wszelkie odcienie tęczy.
a gdzie go można nabyć ?
Anna Mazoń

Anna Mazoń socjolog, psycholog
do tego artysta ;)

Temat: Pytanie o oksydowanie

Ja kupowałam z sklepie Szafir (Kraków, ulica Rakowicka), ale można też online zdaje się, tylko trzeba pytać (http://szafir.com.pl/sklep/)
Tomasz Kulesza

Tomasz Kulesza Projektant Form
Złotniczych

Temat: Pytanie o oksydowanie

Wątróbkę można kupić czasem w centralach chemicznych, choć mało juz ich zostało...:-(
Anna Bizera

Anna Bizera ekspert ds.
administracji

Temat: Pytanie o oksydowanie

a dla niewtajemniczonych w temat oksydowania, podaję Wam kilka przykaładów jak taka biżuteria wygląda:

https://ankabizuteria.pl/pl/search?orderby=position&ord...

A.

Następna dyskusja:

Kwarc lodowy - pytanie




Wyślij zaproszenie do