Temat: Szkolenia okresowe a przerwa w pracy
Grzegorzu, z całym szacunkiem do Ciebie i Twojej wiedzy, proszę Cię nie odpisuj w ten zdawkowy sposób! Jeżeli mamy sobie pomagać, to napisz chociaż z dokładnie jakiego rozporządzenia i których dokładnie punktów ma skorzystać pytający!!! Po raz kolejny Twój spam robi tylko sztuczny tłok w rozmowie i nic nie wnosi!
Henryku:
W ROZPORZĄDZENIU MINISTRA GOSPODARKI I PRACY z dnia 27 lipca 2004 r.
w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeƒstwa i higieny pracy, czytamy:
"4. Pierwsze szkolenie okresowe osób zatrudnionych
na stanowiskach wymienionych w § 14 ust. 2 pkt 1 przeprowadza się w okresie do 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach, natomiast
osób zatrudnionych na stanowiskach wymienionych w § 14 ust. 2 pkt 2—5 — w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach.
5. Ze szkolenia okresowego, o którym mowa
w ust. 4, może być zwolniona osoba, która:
1) przedłoży aktualne zaświadczenie o odbyciu w tym
okresie u innego pracodawcy wymaganego szkolenia okresowego;
2) odbyła w tym okresie szkolenie okresowe wymagane
dla osoby zatrudnionej na stanowisku należącym do innej grupy stanowisk, jeżeli jego program uwzględnia zakres tematyczny wymagany
programem szkolenia okresowego obowiązującego na nowym stanowisku pracy."
Czyli, jeżeli np. ta osoba pracuje na stanowisku robotniczym, przepracowała 6 miesięcy i miała szkolenie - to jest ono ważne przez najbliższe 3 lata.
Ale można również pytanie zrozumieć w ten sposób:
Gość pracował przez 6 miesięcy i nie miał okresowego (bo jest na to 12 miesięcy). Po jakimś czasie znowu go zatrudniono na tym samym stanowisku i od kiedy należy liczyć czas 12 miesięcy na odbycie szkolenia okresowego? Dla mnie sprawa jest jasna - ja liczyłbym od pierwszego zatrudnienia - jestem przekonany, że przy jakimkolwiek problemie PIP zakwestionowałby liczenie okresu 12 miesięcy od 2 zatrudnienia.