Temat: Jak przyjmować pochwały?
Piotr Jaczewski:
A jakie szybkie zmiany mogą nastąpić gdy nauczysz się i przyjmować i używać komplementów/pochwał? Czego się w ogóle dowiedziałaś o komplementowaniu i wpływie jego na życie podczas tej naszej małej dyskusji? Zaczęłaś w ogóle robić to o czym rozmawiałaś z Elą, udało ci się pomimo braku piegów?
Ja np. dowiedziałem się, że kobiety bez piegów też są urocze, a nawet potrafią uroczo buraczka strzelić z komplementem lub bez. A ty?Piotr Jaczewski edytował(a) ten post dnia 12.08.09 o godzinie 14:01
Dowiedziałam się, że komplementowanie stanowi naturalną formę komunikacji. Taką samą jak zdania oznajmujące czy pytania. Różnica polega na tym, że komplementowanie jest związane z emocjami - wdzięcznością, podziwem, szacunkiem. Okazywanie tego typu emocji okazało się nie być bardzo skomplikowane; wystarczy uśmiech, proste "dziękuję, to miłe", czy (dla wybranych ;)) przytulenie, rumieniec. Jeszcze nie wykonałam ćwiczenia Artura, mówiąc uczciwie nie miałam do tej pory czasu, żeby się do niego przyłożyć. W każdej wolnej chwili ćwiczę jednak mówienie o wdzięczności, wizualizuję sobie sytuacje, w których przyjmuję pochwały bez problemu..
i to przyniosło owoce :) Wczoraj udało mi się trafić w gusta słuchaczy, dostałam dosyć dużą owację na finale utworu, który zaśpiewałam. Udało mi się nie uciec ze środka! :) Ukłoniłam się, uśmiechnęłam i podziękowałam. Już nie czułam zakłopotania ani poczucia, że nie zasłużyłam.
Mój partner też zauważył, że pracuję nad przyjmowaniem pochwał.
Dziękuję Ci Piotrze, i Tobie Elu za bezcenne rady, które wskazały mi możliwości rozwiązania problemu. Twoje ćwiczenie Arturze nie zostanie zapomniane, wrócę do niego jak tylko wygospodaruję wolny wieczór :)