Artur Prokop

Artur Prokop Starszy prezenter
handlowy Mediaexpert
TERG S.A

Temat: Zwrot nadpłaty alimentów.

Witam , chciałbym prosić o pomoc. Obecnie jestem studentem pierwszego roku , studiuję w mieście oddalonym o 131 km od miejsca mojego zameldowania. Mój ojciec jest zobowiązany przez wyrok sądu do wpłaty 220 zł alimentów , wyrok zapadł w '98 roku ,jednak od 2007 roku , zobowiązał się (własnowolnie) do podniesienia alimentów do 500 złotych miesięcznie . Stosunki pomiędzy nami do niedawna układały się dość pozytywnie , jednak wszystko się diametralnie pozmieniało . Wystąpiłem już o podniesienie alimentów do sądu (ponieważ 220 złotych , to jest około 66% tego co muszę wydać miesięcznie na same rachunki za stancje) , od niego się dowiedziałem iż chce on wystąpić o zwrot nadpłaty , oraz o wydziedziczenie. Chciałbym wiedzieć czy ma do tego prawo , jeżeli nigdy nie przerwałem edukacji , nie mam środków dochodu , i jestem w większości na utrzymaniu już wystarczająco zadłużonej matki.

Temat: Zwrot nadpłaty alimentów.

Moim zdaniem Pana ojciec może jedynie żądać zaliczenia nadpłat na poczet przyszłych wpłat z tytułu zasądzonych alimentów. Natomiast żądanie przez Pana ojca zwrotu nadpłat na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu moim zdaniem nie będzie możliwe z uwagi na przepis art. 411 kc, który stanowi, iż nie można żądać zwrotu świadczenia:
1) jeżeli spełniający świadczenie wiedział, że nie był do świadczenia zobowiązany, chyba że spełnienie świadczenia nastąpiło z zastrzeżeniem zwrotu albo w celu uniknięcia przymusu lub w wykonaniu nieważnej czynności prawnej;
2) jeżeli spełnienie świadczenia czyni zadość zasadom współżycia społecznego;
3) jeżeli świadczenie zostało spełnione w celu zadośćuczynienia przedawnionemu roszczeniu;
4) jeżeli świadczenie zostało spełnione, zanim wierzytelność stała się wymagalna.

Natomiast Pana ojciec mógłby wydziedziczyć Pana w przypadku, gdyby:
- wbrew jego woli postępowałby Pan uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego,
- dopuściłby się Pan względem swojego ojca albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci,
- uporczywie nie dopełniałby Pan względem swojego ojca obowiązków rodzinnych.

Zatem jak widać, by móc kogoś wydziedziczyć muszą istnieć konkretne, poważne powody zawinione przez uprawnionego, czyli Pana.

Pozdrawiam
Artur Prokop

Artur Prokop Starszy prezenter
handlowy Mediaexpert
TERG S.A

Temat: Zwrot nadpłaty alimentów.

Do świadczenia (500 zł miesięcznie i więcej) , nie był nigdy zobowiązany, stanowiło to tylko gest Jego dobrej woli (nigdy nie był do tego zobowiązany na piśmie) , ponadto , aktualny adres jego zamieszkania jest dla mnie nieznany , gdyż posiada On dwa mieszkania (jedno jest jego żony, z którą jest po rozwodzie z tego co się orientuję, jednak wciąż utrzymują konkubinat, i wszystkie alimenty były prawdopodobnie wysyłane z adresu na który zarejestrowana jest właśnie jego żona (ale to wszystko to tylko domysły)) . Co mogę zrobić , aby poznać Jego aktualny meldunek , iż gdziekolwiek się z tym udaję , słyszę tylko o ochronie danych osobowych , i nikt nie mówi mi żadnych konkretów co z tym zrobić. Póki co pozew o alimenty wysłany został prze zemnie na adres jego obecnego zakładu pracy. Moje pytanie brzmi , czy zrobiłem dobrze ?

Temat: Zwrot nadpłaty alimentów.

Adres można uzyskać m.in. przez dawne Centralne Biuro Adresowe - http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/381/32/

Nie wiem czy dobrze rozumiem czy w pozwie, który złożył Pan w Sądzie w miejscu, gdzie powinien Pan wskazać adres zamieszkania Pana ojca podał Pan adres zakładu pracy, w którym pracuje?
Artur Prokop

Artur Prokop Starszy prezenter
handlowy Mediaexpert
TERG S.A

Temat: Zwrot nadpłaty alimentów.

Właśnie tak zrobiłem , bo od Niego usłyszałem iż meldunku nie otrzymam , a nigdzie go nie mogłem uzyskać.



Wyślij zaproszenie do