Temat: Zwrot kosztów za remont przez wynajmującego najemcy

Witam,mam pytanie,czy jest taka możliwość aby w umowie najmu zawrzeć taki paragraf,że w razie zerwania umowy najmu wynajmujący spłaca pozostający kapitał pożyczki,którą najemca wziął na remont wynajmowanego mieszkania?Czy takie postanowienie w umowie najmu będzie ważne?dodam,że była to pożyczka o nie małej wysokości,a wiem,że w kodeksie cywilnym jest taki zapis,że ''drobne remonty,naprawy najemca ponosi na swój koszt''.To był duży remont,gdzie zostały poniesione spore koszta.Obie strony zgadzają sie na takie postanowienie,natomiast moje pytanie z tąd,czy w ogóle takie postanowienie będzie miało w ogóle moc prawną w razie czego przed sądem.

konto usunięte

Temat: Zwrot kosztów za remont przez wynajmującego najemcy

Rozumiem, że najem był na cele mieszkaniowe?

Jeżeli tak, to jeszcze Ustawa o ochronie praw lokatorów się kłania - Art. 6d i kolejne (najemca ma prawo ingerować tylko za zgodą wynajmującego w postaci umowy precyzującej zasady rozliczeń).
Michał M.

Michał M. właściciel, M&M
Meisnerowski

Temat: Zwrot kosztów za remont przez wynajmującego najemcy

i ważne jest też żeby dokładnie w umowie określić na jakich zasadach można umowę najmu rozwiązać. Jeżeli poniesione nakłady przez Najemcę są rzeczywiście wysokie to daje do przemyślenia czy nie warto zawrzeć umowy na czas określony.
a co do rozliczeń nakładów to rzeczywiście dokładnie to sobie na piśmie z Wynajmującym ustalić - bo defacto Właściciel może ale nie musi tych nakładów zwracać, a co więcej wszystkie trwałe nakłady poniesione przez Najemcę muszą zostać - no chyba że umowa inaczej mówi;)

konto usunięte

Temat: Zwrot kosztów za remont przez wynajmującego najemcy

Można i takie zapisy są w praktyce stosowane. Można wprowadzić zapis, że najemca jest upoważniony do dokonania nakładów na przedmiot najmu w określonym zakresie, lub do określonej kwoty. Dalej można wskazać, że w przypadku rozwiązania umowy w takim to a takim czasie nakłady staną się własnością wynajmującego, a ten będzie zobowiązany zwrócić ich równowartość najemcy, w całości, lub w części (jeśli np. umowa zostanie rozwiązana do roku czasu, to 100%, jeśli do dwóch lat to 70% itp.)

W tym zakresie strony mają dużą swobodę w samodzielnym kształtowaniu zasad rozliczeń nakładów.

Następna dyskusja:

zwrot kosztów za remont?




Wyślij zaproszenie do