Temat: żona wspierająca męża w prowadzeniu działalności...
ja znalazłam coś takiego :
"Jeżeli potrzebujesz pomocy współmałżonka, który nie posiada innego źródła dochodu, będziesz zobowiązany do zapłaty wysokich składek ZUS za osobę współpracującą, chyba że zawrzesz stosowną umowę zlecenia.
Małżonek przedsiębiorcy, zatrudniony przez tegoż przedsiębiorcę na podstawie umowy zlecenia, podlega ubezpieczeniom społecznym na takich zasadach, jak zatrudniony na podstawie umowy zlecenia, a nie jak osoba współpracująca z prowadzącym działalność gospodarczą.
Stosownie do postanowień art.8 ust.2 ustawy za osobę współpracującą należy uznać wyłącznie pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym małżonka, który współpracuje w wykonywaniu działalności gospodarczej swojego współmałżonka bez żadnej umowy albo na podstawie umowy o pracę. Jeżeli małżonek zatrudniony jest przez współmałżonka na podstawie umowy zlecenia, wówczas podlega on ubezpieczeniom społecznym jako zleceniobiorca - wg zasad opisanych wyżej.
Małżonek zatrudniony przez współmałżonka na podstawie umowy zlecenia może opłacać niższe składki, niż z tytułu współpracy w prowadzonej przez jego współmałżonka działalności gospodarczej.
Zawarcie przez małżonków umów, np. umowy spółki czy umowy zlecenia, jest w zgodzie z ogólną zasadą swobody umów i jest dopuszczana w nauce prawa czy doktrynie.
Powyższa opinia pozostaje w zgodzie ze stanowiskami w sprawie dopuszczalności zatrudnienia przez współmałżonka oraz w kwestii definicji osoby współpracującej, wyrażonym przez ZUS na jego stronie internetowej.
Uwaga!
W celu zapobieżeniu uznania umowy zlecenia za umowę o pracę nazwaną inaczej dla pozoru należy uwypuklić te cechy, które wyróżniają umowę zlecenia, od umowy o pracę. Najważniejszą i najbardziej przydatną w tym zakresie cechą jest: samodzielność w wykonaniu zlecenia."
katarzyna K. edytował(a) ten post dnia 30.08.10 o godzinie 15:33