Tomasz O.

Tomasz O. Director, Energy at
Maintpartner Group,
Poland

Temat: zniesienie wspolwlasnosci ziemi rolnej

Witam.

Jestem wspolwlascicielem 2 dzialek (grunty orne) lezacych obok siebie o lacznej pow. 2.0ha. Jedna z dzialek ma 1.3ha, druga 0.7ha. Czy jest mozliwy podzial tych dzialek na dwie odrebne po 1.0ha kazda?

Wspolwlasnosc jest w czesci ulamkowej (1/2 czesci kazdej dzialki).

Z gory dziekuje za pomoc.

konto usunięte

Temat: zniesienie wspolwlasnosci ziemi rolnej

Tomasz Olszewski:
>Jedna z dzialek ma 1.3ha, druga
0.7ha. Czy jest mozliwy podzial tych dzialek na dwie odrebne po 1.0ha kazda?

Tu nikt nie wywróży. Musisz złożyć wniosek do urzędu, który zajmuje się prowadzeniem ewidencji gruntów. Najczęściej jest to urząd gminy, czasami starostwo. Dowiedz się w urzędzie, na terenie którego znajdują się działki.

U mnie był to urząd gminy, geodeta sporządził mapy, złożyłem wniosek i po kilkunastu dniach była decyzja.

Jeśli lokalny plan zagospodarowania (o ile istnieje) dopuszcza taką powierzchnię to raczej nie powinno być kłopotów. Pewne znaczenie ma jeszcze możliwość dojazdu do obu działek z drogi publicznej.
Tomasz O.

Tomasz O. Director, Energy at
Maintpartner Group,
Poland

Temat: zniesienie wspolwlasnosci ziemi rolnej

Dzieki za informacje, pozdrawiam

konto usunięte

Temat: zniesienie wspolwlasnosci ziemi rolnej

Rozumiem, że dla tego terenu nie obowiązuje plan miejscowy:)

Sprawa wygląda następująco:
Dla ułatwienia przyjmujemy, że działka o pow. 1,3ha ma nr 10, a działka o pow. 0.7ha ma nr 11.

Wszystko zależy od tego, jaki wniosek sporządzisz i w jakim trybie chcesz znosić współwłasność.
Są takie możliwości:
- wniosek o powiększenie nieruchomości sąsiedniej: czyli wydzielenie pasa o pow. 0.3ha z działki nr 10 na powiększenie działki nr 11, a potem zniesienie współwłasności już u notariusza.
Osobiście tej opcji nigdy nie zatwierdziłam pozytywnie, z uwagi na definicję "nieruchomości" w ustawie o gospodarce nieruchomościami, ale wspominam o takiej możliwości mimo wszystko, gdyż spotkałam się z takimi przypadkami w innych gminach i tam został on pozytywnie zaopiniowany. Może Tobie się uda, a jak nie to opcja nr 2 lub kolejna:)
- zniesienie współwłasności u notariusza - Ty dostajesz działkę nr 10, wspólnik działkę nr 11, a potem składasz wniosek o podział Twojej działki na powiększenie nieruchomości sąsiedniej oznaczonej jako działka 11. Potem znowu notariusz i umowa np darowizny.
Tą opcję ja zatwierdzam bez żadnych problemów, gdyż jest zgodna z ustawą o gospodarce nieruchomościami. Zaznaczam, ze przy podziale, gdzie powiększana jest nieruchomość sąsiednia jest ustawowy termin przeniesienia własności, który wynosi max 6 m-cy od dnia, kiedy decyzja podziałowa stała się ostateczna.
- wniosek o podział działki poprzez wydzielenie działek o powierzchni co najmniej 0.3 ha. Działkę nr 10 dzielimy na dwie części o pow. 0,6999ha i 0,3001ha (trudno powiedziec czy mozna 0.3 równe czy nie, wiec znajomi geodeci wolą dla bezpieczeństwa poświęcić ten 1 m kw.), a potem zniesienie współwłasności u notariusza.
Opcja ta jest najtańsza i polecana przeze mnie:))) Ale każdy ma swoje zdanie:)



Wyślij zaproszenie do