Temat: zniesienie wspolwlasnosci ziemi rolnej
Rozumiem, że dla tego terenu nie obowiązuje plan miejscowy:)
Sprawa wygląda następująco:
Dla ułatwienia przyjmujemy, że działka o pow. 1,3ha ma nr 10, a działka o pow. 0.7ha ma nr 11.
Wszystko zależy od tego, jaki wniosek sporządzisz i w jakim trybie chcesz znosić współwłasność.
Są takie możliwości:
- wniosek o powiększenie nieruchomości sąsiedniej: czyli wydzielenie pasa o pow. 0.3ha z działki nr 10 na powiększenie działki nr 11, a potem zniesienie współwłasności już u notariusza.
Osobiście tej opcji nigdy nie zatwierdziłam pozytywnie, z uwagi na definicję "nieruchomości" w ustawie o gospodarce nieruchomościami, ale wspominam o takiej możliwości mimo wszystko, gdyż spotkałam się z takimi przypadkami w innych gminach i tam został on pozytywnie zaopiniowany. Może Tobie się uda, a jak nie to opcja nr 2 lub kolejna:)
- zniesienie współwłasności u notariusza - Ty dostajesz działkę nr 10, wspólnik działkę nr 11, a potem składasz wniosek o podział Twojej działki na powiększenie nieruchomości sąsiedniej oznaczonej jako działka 11. Potem znowu notariusz i umowa np darowizny.
Tą opcję ja zatwierdzam bez żadnych problemów, gdyż jest zgodna z ustawą o gospodarce nieruchomościami. Zaznaczam, ze przy podziale, gdzie powiększana jest nieruchomość sąsiednia jest ustawowy termin przeniesienia własności, który wynosi max 6 m-cy od dnia, kiedy decyzja podziałowa stała się ostateczna.
- wniosek o podział działki poprzez wydzielenie działek o powierzchni co najmniej 0.3 ha. Działkę nr 10 dzielimy na dwie części o pow. 0,6999ha i 0,3001ha (trudno powiedziec czy mozna 0.3 równe czy nie, wiec znajomi geodeci wolą dla bezpieczeństwa poświęcić ten 1 m kw.), a potem zniesienie współwłasności u notariusza.
Opcja ta jest najtańsza i polecana przeze mnie:))) Ale każdy ma swoje zdanie:)