Krzysztof Głowacki

Krzysztof Głowacki Administrator,
Poczta Polska

Temat: Zniesienie współwłasności

Mam takie pytanie.
Jestem właścicielem 2/3 nieruchomości. 1/3 posiadają 2 inne osoby również tam zamieszkujące. Jeżeli złałoże sprawe o zniesienie współwłasności to jakie są możliwe wyroki??
-nieruchomość ma dostęp do drogi z 1 strony
-jest to jedyna nieruchomość (mieszkanie) jakie posiadamy (ja i reszta współlokatorów)
-współlokatorzy co jakiś czas robią awantury w których musi interweniować policja.
Moim dążeniem było by spłacenie pozostałych.

Temat: Zniesienie współwłasności

Zniesienie współwłasności może przybrać różną formę, w szczególności może nastąpić przez
1. fizyczny podział rzeczy,
2. przyznanie jednemu ze współwłaścicieli całej rzeczy,
3. przez sprzedaż rzeczy i podział uzyskanej sumy.

W toku postępowania o zniesienie współwłasności, sąd powinien nakłaniać współwłaścicieli do zgodnego przeprowadzenia podziału.

Jeżeli dobrze rozumiem, to nie wchodzi raczej w grę podział mieszkania w naturze. Natomiast dostęp do drogi nie odgrywa w tej sytuacji najmniejszego znaczenia skoro mowa o mieszkaniu.

Nie mniej nie liczyłbym na "szybkie" zakończenie sprawy.
Krzysztof Głowacki

Krzysztof Głowacki Administrator,
Poczta Polska

Temat: Zniesienie współwłasności

Dom jest postawiony bokiem do drogi. część od drogi mam ja. Reszta ma 2-gą połowe domu. Ja mam w księgach 2/3. Odgrodzić się nie da bo nie będą mieli wejścia do swojej części. Tak naprawde to nie wiem jak sie za to zabrac.
Wiesław Jan Tomczak

Wiesław Jan Tomczak doradca podatkowy
(wpis Min Fin.
03697)

Temat: Zniesienie współwłasności

Nie rozumiem co znaczy "część od drogi mam ja. Reszta ma 2-gą połowe domu"

Przypuszczam, że będąc wspołwłacccielem nieruchomości w 2/3 korzystasz z połowy budynku a pozostali współwłaściciele korzystają z drugiej połowy mimo, że ich udział stanowi zaledwie 1/3 całosci nieruchomości.

Formalnie nie ma to znaczenia w której częsci mieszkasz, każdy ze współwłaścicieli ma takie samo prawo do poruszania sie po Twoim mieszakniu jak i Ty mozesz poruszać się po częsci zajmowanej przez nich.

Sprawa o zniesienie współwłasności może potrwać nawet wiele lat jak pisał Bartosz, ale tymczasowo można wystąpić do Sądu o ustalenie zasad współużytkowania nieruchomosci.

Bez znoszenia wspołwłąsności można wtedy określić kto może mieć na wyłączność pewne pomieszczenia, które pomieszczenia mogą być użytkowanie wspólnie na przykład wspólna kuchnia, wspólny garaż, wspólny piec c.o., jak mają być rozliczane wspólne wydatki, jak będą rozegrane sprawy dostępu do nieruchomości, jak podejmować decyzje o remontach, naprawach.

Myśle że Sąd może stanąć na stanowisku że Ty będziesz zajmował swoją część 3/6 a pozostali mogą korzystać z drugiej części płacąc Tobie za korzystanie z częsci twojej 2/6 oraz będą mieli prawo do swobodnego dojścia do drogi. To rozwiązanie tymczasowe ale... w niektórych przypadkach gdy nie da sie podzielić fizycznie nieruchomości - zdaje to egzamin jak w przypadku stanowiącego wspólną własność wszystkich właściciceli mieszkań powierzchnią parkingową lub garażem podziemnym, który nie jest podzielony ale... każdy z lokatorów ma prawo do wyłącznego korzystania z konkretnego miejsca parkingowego.
Krzysztof Głowacki

Krzysztof Głowacki Administrator,
Poczta Polska

Temat: Zniesienie współwłasności

Mnie najbardziej by interesowała spłata (odkupienie) pozostałej części i pozbycie się lokatorów. np znalezienie innego lokum.



Wyślij zaproszenie do