Joanna C.

Joanna C. Lubię, gdy człowiek
daje swoje światło.

Temat: Zmiany w świadectwie pracy

.Joanna C. edytował(a) ten post dnia 15.11.10 o godzinie 20:02
Wiesław Jan Tomczak

Wiesław Jan Tomczak doradca podatkowy
(wpis Min Fin.
03697)

Temat: Zmiany w świadectwie pracy

Joanna C.:
Zrobiłam to drogą telefoniczną, gdyż w tym momencie mogłam tylko w taki sposób, lecz moja prośba nie została uwzględniona, kazano mi w tym celu stworzyć pismo do władz w mojej byłej pracy itd.
Zrobienie czegoś drogą telefoniczną to prawie to samo co niezrobienie, odbierający telefon może nawet obiecywac że wszystko załatwi, wszystko napisze, a w razie konfrontacji zawsze może bezkarnie może odpowiedzieć że żadnych rozmów na taki temat nie pamieta.

Moje pytanie w związku z tym jest takie: kto w tej sytuacji ma rację, czy Urząd Pracy, który namawia mnie, by prosić mój były zakład pracy o zmianę treści na świadectwie pracy, czy mój były zakład pracy, który bardzo niechętnie odnosi się do zmiany w treści na wydanym już jakieś 5 miesiące temu świadectwie pracy?


Zgodnie z art. 97 § 2 (1) Kodeksu pracy jeżeli pracownik uważa, że świadectwo pracy, które otrzymał, zawiera informacje nieprawdziwe, może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa. Wniosek ten należy zgłosić w ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa pracy. Pouczenie o możliwości złożenia powyższego wniosku powinno być zawarte w świadectwie pracy.
Jeżeli pracodawca uwzględni wniosek pracownika, wydaje w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku nowe świadectwo pracy oraz równocześnie usuwa z akt osobowych i niszczy poprzednio wydane świadectwo pracy (§ 5 ust. 1 i 5 rozporządzenia) - przypuszczam że minęło już siedem dni.

Jednak nie wszystko jeszcze stracone gdyż zgodnie z art. 265 Kodeksu pracy jeżeli pracownik - bez swojej winy - nie dochowa powyższych siedmiodniowych terminów na złożenie wniosku lub wytoczenie powództwa, sąd pracy na jego wniosek postanowi przywrócenie uchybionego terminu. Wniosek o przywrócenie terminu wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. Jako przyczynę można podać nawet nieświadomość że ten dodatkowy dopisek może mieć istotny wpływ na zasiłek.

Istotne też jest w dokumentach związanych z rozwiazaniem umowy o pracę jest wzmianka o tym, że jest to nie tylko porozumeinie stron ale.. także że jest bardzo istotny powód tego porozumienia czyli zmiana miejsca zamieszkania.
Jesli tej wzmianki nie ma to równie dobrze mogłoby to znaczyć ze strony zgodnie postanowiły rozwiazac umowe o prace.

Jesli wzmianka taka była a pracodawca odmawia sprostowania i ponosimy z tego powodu niekorzystne konsekwencje to zawsze mozna żądać odszkodowania.
Zgodnie z art. 99 § 1 Kodeksu pracy pracownikowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracodawcę wskutek niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy.
Do powstania powyższej odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy niezbędne jest jednoczesne wystąpienie trzech przesłanek:
1) niewydanie w terminie lub wydanie niewłaściwego świadectwa pracy,
2) poniesienie przez pracownika szkody na skutek pozostawania bez pracy,
3) związek przyczynowy między niewydaniem w terminie lub wydaniem niewłaściwego świadectwa pracy a powstałą szkodą.
Odszkodowanie z powyższego tytułu przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, nie dłuższy jednak niż 6 tygodni (art. 99 § 2 Kodeksu pracy).
Zgodnie z art. 99 § 4 Kodeksu pracy orzeczenie o odszkodowaniu w związku z wydaniem niewłaściwego świadectwa pracy stanowi podstawę do zmiany tego świadectwa. Pracodawca zobowiązany jest wówczas wydać pracownikowi niezwłocznie nowe świadectwo pracy, nie później jednak niż w ciągu 3 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu w tej sprawie.
Roszczenie o powyższe odszkodowanie przedawnia się z upływem 3 lat od dnia, w którym stało się wymagalne, a więc od dnia, w którym poszkodowany pracownik uzyskał możność żądania zaspokojenia roszczenia
Joanna C.

Joanna C. Lubię, gdy człowiek
daje swoje światło.

Temat: Zmiany w świadectwie pracy

.Joanna C. edytował(a) ten post dnia 15.11.10 o godzinie 20:03



Wyślij zaproszenie do