Mariusz Trocha

Mariusz Trocha Grafik, Rewers

Temat: Zgubiona umowa kupna - sprzedaży pojazdu....

Witam,

Najprościej rzecz ujmując - kupiłem samochód nie przerejestrowany przez kilku właścicieli (wiem - mój błąd - był naprawdę okazją)

Usiłuję go zarejestrować, ale jedna z poprzednich umów kupna sprzedaży zaginęła. Jej kopia - potwierdzona za zgodność z oryginałem pieczątką i podpisem urzędnika, leży w wydziale komunikacji. Ten wydział wysłał mi jej ksero - poświadczone za zgodność z kopią podpisem i pieczątką.

Mój wydział uparcie twierdzi, że to nie wystarczy do zarejestrowania auta....Czy jeśli urzędnik potwierdził zgodność z oryginałem własnoręcznym podpisem i pieczątką - mają prawo kwestionować taką umowę? Po co w takim razie ten urzędnik tam siedzi i za stawianie tych stempli mu płacą?

Będę wdzięczny za pomoc, bo poziom paranoi w naszych urzędach nawet mnie zaskoczył...

pozdrawiam!
Adam Bulandra

Adam Bulandra doktor nauk
prawnych, radca
prawny

Temat: Zgubiona umowa kupna - sprzedaży pojazdu....

Mariusz Trocha:

Jeśli urzędnik cokolwiek twierdzi to ma obowiązek wskazać podstawę prawną swoich twierdzeń. Trzeba go zapytać. Ponadto urzędnik jest zobowiązany odmówić rejestracji pisemnie poprzez wydanie odpowiedniej decyzji, która jest zaskarżalna.

poza tym wydaje mi się, a zwykle wydaje mi się dobrze, iż do rejesracji wystarczy umowa kupna samochodu zawarta między nabywacą (poanem) a bezpośredniem poprzednim właścicielem (zbywcą). Poprzednie umowy są całkowiecie niepotrzebne. Zresztą na jakiej zasadzie ktokolwiek miałby ujawniać nowemu nabywcy za ile i od kogo kupił poprzednio samochód. To jego słodka tajmnica.

Art. 72. Prawa o ruchu drogowym:1. Rejestracji dokonuje się na podstawie:
1) dowodu własności pojazdu lub dokumentu potwierdzającego powierzenie pojazdu, o którym mowa w art. 73 ust. 5; (to jest dokument sprzedaży, ale między Panem a bezpośrednim zbywcą)
2) karty pojazdu, jeżeli była wydana;
3) wyciągu ze świadectwa homologacji albo odpisu decyzji zwalniającej pojazd z homologacji, jeżeli są wymagane;
4) zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu, jeżeli jest wymagane albo dowodu rejestracyjnego pojazdu lub innego dokumentu wydanego przez właściwy organ państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederację Szwajcarską lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, potwierdzającego wykonanie oraz termin ważności badania technicznego;
5) dowodu rejestracyjnego, jeżeli pojazd był zarejestrowany;
6) dowodu odprawy celnej przywozowej, jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej i jest rejestrowany po raz pierwszy;
6a) dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium kraju albo dokumentu potwierdzającego brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju albo zaświadczenia stwierdzającego zwolnienie od akcyzy, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, jeżeli samochód osobowy lub pojazd rodzaju "samochodowy inny", podrodzaj "czterokołowiec" (kategoria homologacyjna L7e) lub podrodzaj "czterokołowiec lekki" (kategoria homologacyjna L6e) został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej i jest rejestrowany po raz pierwszy;
7) (uchylony)
8) zaświadczenia wydanego przez właściwy organ potwierdzający:
a) uiszczenie podatku od towarów i usług od pojazdów sprowadzanych z państw członkowskich Unii Europejskiej lub
b) brak obowiązku, o którym mowa w lit. a
- jeżeli sprowadzany pojazd jest rejestrowany po raz pierwszy, z zastrzeżeniem ust. 1a;
9) dowodu wpłaty, o którym mowa w art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, lub oświadczenia o podleganiu obowiązkowi zapewniania sieci zbierania pojazdów, o którym mowa w art. 11 ust. 4 tej ustawy, albo faktury zawierającej takie oświadczenie, jeżeli pojazd jest rejestrowany po raz pierwszy.Adam Bulandra edytował(a) ten post dnia 07.10.10 o godzinie 12:53

konto usunięte

Temat: Zgubiona umowa kupna - sprzedaży pojazdu....

§ 4. 1. Dowodem własności pojazdu lub jego pojedynczych zespołów jest w szczególności jeden z następujących dokumentów:

1) umowa sprzedaży;

2) umowa zamiany;

3) umowa darowizny;

4) umowa o dożywocie;

5) faktura VAT;

6) prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności.

2. W przypadku gdy dane odnoszące się do zbywcy pojazdu zawarte w dowodzie własności pojazdu dołączonym do wniosku o rejestrację są niezgodne z danymi właściciela zawartymi w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu, jeżeli była wydana, jako dowód własności wymagany do rejestracji rozumie się wszystkie dokumenty potwierdzające fakt przeniesienia prawa własności pojazdu.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów



Wyślij zaproszenie do