Włodzimierz K.

Włodzimierz K. Student, Uniwersytet
Ekonomiczny w
Krakowie

Temat: Zerwanie umowy najmu

Witam . Jestem osobą która wynajmuje dom i teraz nastąpił problem gdyż najemca wczoraj telefonicznie poinformował mnie iż rezygnuje bo dom nie spodobał się jego żonie . Umowę zawarliśmy na czas określony tj. od dnia 01-10-2010 do 12-10-2012 a więc minął miesiąc. Najemca w tym czasie za pierwszy miesiąc zapłacił tylko 100zł ( z kwoty 900zł) gdyż umówiliśmy się że kupi wannę (400zł) oraz 400zł zostanie opuszczone z tytułu dodatkowych remontów które zaproponował że sam zrobi ( położył 14m2 paneli które kupiłem , zagipsował łącznie koło 5m2 ścian , zamontował bojler i kibelek ) . Teraz domaga się zwrotu kaucji oraz kosztów jego robocizny którą wycenia bardzo ekstremalnie(drogo) .
Oto fragmenty umowy które mówią o przypadkach zerwania umowy :

§7

Umowa niniejsza może zostać wypowiedziana przez Wynajmującego w przypadku gdy:
- Najemca dopuści się zwłoki za co najmniej jeden pełny okres płatności,
- Najemca korzysta z lokalu w sposób sprzeczny z umową lub zasadami porządku domowego.
Wypowiedzenie następuje wówczas z zachowaniem siedmiodniowego terminu wypowiedzenia. W pozostałych przypadkach wypowiedzenie następuje z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia


§11
W dniu zawarcia niniejszej umowy Najemca wpłaci 900 PLN na poczet kaucji służącej zabezpieczeniu zapłaty czynszu oraz innych roszczeń Wynajmującego, mogących wyniknąć z niniejszej umowy, w szczególności zwrotu kosztów usunięcia uszkodzeń dokonanych przez Najemcę w przedmiocie najmu.
Kaucja nie jest oprocentowana i podlega zwrotowi Najemcy w ciągu 14 dni od dnia wygaśnięcia niniejszej umowy, po dokonaniu odpowiednich potrąceń z tytułu roszczeń Wynajmującego, o których mowa powyżej.

§15

Jeśli wynajmujący zerwie umowę przed upływem terminu rozwiązania umowy najmu , nie zwraca się kaucji.


Proszę bardzo o pomoc w tej sytuacji bo nie wiem co mam robić , na dodatek najemca dzisiaj chce oddać mi klucze i nie płacić już za listopad :/

Pomocy !

konto usunięte

Temat: Zerwanie umowy najmu

Co do robocizny - to są to pobożne życzenia najemcy, chyba, że ma jakiekolwiek dowody, że umówił się z Tobą inaczej.
Co do wymówienia - brak w cytowanych przepisach jakichkolwiek sensownych ustaleń, więc zapewne obowiązują normy ogólnoprawne.

Kluczy bym nie przyjmował bez protokołu zdawczo-odbiorczego, bo nie wiadomo co jeszcze "naremontował". Zapowiedział z góry, że nie oddam kaucji dopóki nie ujści opłaty za cały miesiąc (a zapewne za czas wypowiedzenia, czyli... ale to z umowy nie wynika).
Włodzimierz K.

Włodzimierz K. Student, Uniwersytet
Ekonomiczny w
Krakowie

Temat: Zerwanie umowy najmu

Nie ma żadnych dowodów bo ich mieć nie może gdyż od samego początku była mowa jedynie o materiale za który owszem mu zwrócę bo są to groszowe sprawy a jestem też człowiekiem natomiast o robociźnie nie było nic mowy , pierwsze sygnały były kiedy po 2 tygodniach przyjechałem że powinienem coś opuścić z czynszu za to i na to się zgodziłem jeśli będzie faktycznie coś robione to ja w zamian z dobrej woli mogę coś opuścić ale to będziemy w każdym miesiącu osobno to rozpatrywać.

Z kluczami wynikła taka sytuacja że najemca zostawił je w drzwiach a gdy mówiłem o tym że ich nie przyjmę to mówił że w takim razie gdzie je ma położyć...
Ogólnie rzecz biorąc nie chce ze mną rozmawiać , nie dał mi żadnego wypowiedzenia na piśmie ani nic , z jego zachowania wnioskuję że ogólnie nie ma ochoty już nic podpisywać bo uważa mnie za oszusta( chodzi mu o punkt z utratą kaucji , co jest powszechnym punktem takich umów, było przy świadkach czytane na głos przy podpisywaniu oraz każda strona umowy została przez najemcę podpisana...)

Normy ogólnoprawne a więc miesiąc wypowiedzenia?

Czy w zaistniałej sytuacji powinienem podać najemcę do sądu? Tylko czy jest jakiś sens to robić bo może się okazać że gra nie warta jest świeczki kiedy odliczymy czas i nerwy jaki trzeba poświecić w sądzie oraz koszty sądowe. W chwili obecnej bez odliczenia materiałów najemca jest mi winien 800zł za pierwszy miesiąc i 900 zł za listopad przy założeniu że kaucja przepada z racji zerwania przez najemcę przedwcześnie umowy)

I jeszcze jedno kluczowe pytanie czy w związku z zaistniałą sytuacją ( najemca przy świadkach wyprowadził się z domu i nie ma zamiaru płacić ) mogę wynajmować dom dalej kolejnym osobą jeszcze w listopadzie czy może dopiero od grudnia ?
Bogna Węgorska

Bogna Węgorska Mistrz NLP,
Certyfikowany
ThetaHealer®DNA 3,
chirurg fant...

Temat: Zerwanie umowy najmu

Ewidentnie coś kombinuje a żona to pretekst. Trzymaj się umowy...

konto usunięte

Temat: Zerwanie umowy najmu

Włodzimierz Sokół:

1. Zmień przynajmniej jeden zamek w mieszkaniu, żeby nie ogołocił go z tego co tam jest, albo nie narobił kłopotów.
2. Wyślij SMS i spróbuj się dodzwonić (nagrać na pocztę), treści: "Porzucone klucze do odbioru w lokalu, w dniu lub po uzgodnieniu. Rozliczenie możliwe po uregulowaniu kosztów najmu za okres najmu i czas wypowiedzenia, w ramach kaucji."
3. Wyślij na widniejący w umowie adres meldunku informację o rozwiązaniu umowy z umownym terminem wypowiedzenia na podstawie... no to zależy co masz w umowie, ale choćby porzucenia kluczy mogącego skutkować okradnieciem mieszkania.
4. Rozlicz się z nim następująco: miesiąc rozpoczęty - płatny w całości, pełen miesiąc kalendarzowy od wypowiedzenia, płatny w całości + zwrot kaucji i nakładów na zakupione rzeczy o ile nic nie zdewastował.

Musisz mieć wszystko na piśmie, w SMSach, mailach i nagraniach na komórce. To na wypadek procesu, choć nie sądzę by do niego doszło. Pewnie bardziej będzie Ci się opłacało wziąć kaucję i zapomnieć...
Niestety nie bardzo masz jak teraz wynajmować mieszkanie ani co zrobić z tym ambarasem. Najprościej byłoby Pana niezdecydowanego spławić oddając pieniądze i rozliczając się "za porozumieniem stron, bez roszczeń z obu stron"... albo załatwiać to jak opisałem powyżej.
Gdyby doszło do spotkania z nim - także rejestruj - choć to nie bardzo dowód może być... zawsze lepiej mieć taką informację niż nie mieć.
Włodzimierz K.

Włodzimierz K. Student, Uniwersytet
Ekonomiczny w
Krakowie

Temat: Zerwanie umowy najmu

Dziękuję za wartościową odpowiedź .

Mam jeszcze jedno pytanie :
Jak Pana zdaniem było by to odebrane w sądzie jeśli zrobiłbym następujące rzeczy:
-Wysłał do nieszczęsnego najemcy list z rozwiązaniem umowy w związku z jego rezygnacją, pozostawieniem kluczy czy też najprościej nie zapłaceniem za pierwszy miesiąc bo jest w umowie że jeśli dopuści się nie zapłacenia to po miesiącu mogę rozwiązać umowę . Wtedy z kaucji potrąciłbym sobie za ten pierwszy miesiąc z tym że pozostanie nam ta delikatna nie opisana w umowie sprawa jego remontów , gdzie koszt materiałów to będzie jakieś maksymalnie 200zł a on zażyczy sobie pewnie z tego co zrozumiałem z jego wypowiedzi coś koło 1000zł...i jeśli będzie uparty jak osioł to się nic nie poradzi...W obwodzie pozostaje jeszcze ten miesiąc wypowiedzenia no ale to w tym przypadku nie wiem czy by dalej obowiązywał?

-A następnie podpisał umowę z kimś na okres od 1grudnia 2010 roku.
Włodzimierz K.

Włodzimierz K. Student, Uniwersytet
Ekonomiczny w
Krakowie

Temat: Zerwanie umowy najmu

Weźmy pod uwagę jeszcze jedną sytuację :
Uda mi się spotkać z nieszczęsnym najemcą oraz podpisze on wypowiedzenia czy też zerwanie umowy . Czy wówczas mógłbym dalej wynajmować mieszkanie pomimo iż najemca nadal domagałby się zwrotu kaucji i tej jego robocizny grożąc sądem?
Natalia Ż.

Natalia Ż.
Zarządzanie/administ
rowanie
nieruchomościami
komercyjnymi...

Temat: Zerwanie umowy najmu

Proponuję w pierwszej kolejności :
- wysłać list polecony do nieszczęsnego Najemcy, że rozwiązuje Pan umowę najmu domu w trybie NATYCHMIASTOWYM zgodnie z paragrafem ... np. niezapłaceniem za miesiąc listopad ( w zależności jaki jest termin płatności), porzucenie kluczy ( w zależności co Pan ma w umowie) oraz z informacją, że zgodnie z umową najmu paragrafem 15 "Jeśli wynajmujący zerwie umowę przed upływem terminu rozwiązania umowy najmu , nie zwraca się kaucji." Proszę o sporządzenie protokołu proszę pamiętać aby w tym czasie była z Panem osoba obca dla Pana , nie spokrewniona (np. sąsiad), która podpisze się na protokole. Powinien zawierać ewentualne zniszczenia dokonane przez Najemcę

Po tym Najemca na pewno się odezwie albo telefonicznie bądź sam przyjedzie do Pana.

- Zmienia Pan zamki w drzwiach aby Najemca nie ogołocił domu :( dodatkowo obciąża Pan Najemcę kosztami jakie poniósł Pan z tego tytułu.

- Najemca może zapomnieć o pieniądzach jakie zainwestował w Pana dom gdyż w umowie nie ma wzmianki o jakiejkolwiek rekompensacie z tego tytułu, po drugie powinien mieć Pana zgodę na wykonanie tego remontu (jeśli nie ma pisemnej zgody to kto mu udowodni że dał mu Pan taką zgodę ?!)
Musi udowodnić, że dokonał remontu za 1000zł (podejrzewam że dokonał go sam albo ktoś po znajomości go dokonał) w sądzie (jeśli do tego dojdzie) i tak trzeba będzie powołać biegłego aby oszacować ten remont.

- według mnie może Pan po tym wszystkim spokojnie wynająć dom, komus innemu gdyż umowa formalnie została rozwiązana przez PANA.

Na przyszłość radzę wpisać w umowie najmu że jakiekolwiek przeróbki dokonywane przez Najemcę tylko i wyłącznie za pisemną zgodą Wynajmującego , i nie podlegają żadnej rekompensacie w postaci zwolnienia z czynszu bądź zapłacie.

Nie proponuję iść z tym do sądu, gdyż jest to kwota bardzo mała , jedynie zostanie do zapłacenia miesiąc który nie zapłacił (ale zatrzymuje Pan kaucję, którą wpłacił Najemca), jeśli uda się Panu od razu wynająć dom to nie będzie Pan stratny aż tak wiele.

Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Zerwanie umowy najmu

Włodzimierz Sokół:
Weźmy pod uwagę jeszcze jedną sytuację :
Uda mi się spotkać z nieszczęsnym najemcą oraz podpisze on wypowiedzenia czy też zerwanie umowy . Czy wówczas mógłbym dalej wynajmować mieszkanie pomimo iż najemca nadal domagałby się zwrotu kaucji i tej jego robocizny grożąc sądem?

Niech Pan trzyma się słów Pani Natalii z odpowiedzi powyżej.Jerzy Bielec edytował(a) ten post dnia 01.11.10 o godzinie 21:14
Włodzimierz K.

Włodzimierz K. Student, Uniwersytet
Ekonomiczny w
Krakowie

Temat: Zerwanie umowy najmu

Dziękuję bardzo za pomoc .
Włodzimierz K.

Włodzimierz K. Student, Uniwersytet
Ekonomiczny w
Krakowie

Temat: Zerwanie umowy najmu

Jeśli dobrze rozumiem umowę to zgodnie z tym :
§7

Umowa niniejsza może zostać wypowiedziana przez Wynajmującego w przypadku gdy:
- Najemca dopuści się zwłoki za co najmniej jeden pełny okres płatności,
- Najemca korzysta z lokalu w sposób sprzeczny z umową lub zasadami porządku domowego.
Wypowiedzenie następuje wówczas z zachowaniem siedmiodniowego terminu wypowiedzenia. W pozostałych przypadkach wypowiedzenie następuje z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia

Najemca nie zapłacił za wrzesień a więc pełny okres płatności to miesiąc od dnia w którym miał zapłacić a więc 15-ty września czy może do końca września?
Natalia Ż.

Natalia Ż.
Zarządzanie/administ
rowanie
nieruchomościami
komercyjnymi...

Temat: Zerwanie umowy najmu

czyli mam rozumieć że czynsz za najem jest płacony z góry, jeśli tak to termin np.jest to 15.10.2010 a dziś jest np. 30.10.2010 i wypowiada Pan umowę gdyż Najemca nie zapłacił za pełen okres płatności (jeden miesiąc.

konto usunięte

Temat: Zerwanie umowy najmu

Włodzimierz Sokół:
Jeśli dobrze rozumiem umowę to zgodnie z tym :
§7

Umowa niniejsza może zostać wypowiedziana przez Wynajmującego w przypadku gdy:
- Najemca dopuści się zwłoki za co najmniej jeden pełny okres płatności,
- Najemca korzysta z lokalu w sposób sprzeczny z umową lub zasadami porządku domowego.
Wypowiedzenie następuje wówczas z zachowaniem siedmiodniowego terminu wypowiedzenia. W pozostałych przypadkach wypowiedzenie następuje z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia

Ten zapis jest niezgodny z Ustawą o ochronie praw lokatorów - a tym samym nieważny i obowiązują zapisy z Ustawy:
Art. 11.
1. Jeżeli lokator jest uprawniony do odpłatnego używania lokalu, wypowiedzenie
przez właściciela stosunku prawnego może nastąpić tylko z przyczyn określonych w ust. 2–5 oraz w art. 21 ust. 4 i 5 niniejszej ustawy.
Wypowiedzenie powinno być pod rygorem nieważności dokonane na piśmie oraz określać przyczynę wypowiedzenia.
2. Nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator:
1) pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z
umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki,
dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do
wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący
lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali, lub
2) jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co
najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o
zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego,
miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności,
lub
3) wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część
bez wymaganej pisemnej zgody właściciela, lub
4) używa lokalu, który wymaga opróżnienia w związku z koniecznością rozbiórki lub remontu budynku, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 4.
3.Właściciel lokalu, w którym czynsz jest niższy niż 3 % wartości odtworzeniowej lokalu w skali roku, może wypowiedzieć stosunek najmu:
1) z zachowaniem sześciomiesięcznego terminu wypowiedzenia, z powodu niezamieszkiwania najemcy przez okres dłuższy niż 12 miesięcy;
2) z zachowaniem miesięcznego terminu wypowiedzenia, na koniec miesiąca
kalendarzowego, osobie, której przysługuje tytuł prawny do innego lokalu
położonego w tej samej miejscowości, a lokator może używać tego lokalu,
jeżeli lokal ten spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego.
4. Nie później niż na pół roku naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, o ile zamierza zamieszkać w należącym do niego lokalu, jeżeli lokatorowi przysługuje tytuł do lokalu, w którym może zamieszkać w warunkach takich, jakby otrzymał lokal zamienny, lub jeżeli właściciel dostarczy mu lokal zamienny. W lokalu zamiennym wysokość czynszu i opłat, z wyjątkiem opłat niezależnych od właściciela, musi uwzględniać stosunek powierzchni i wyposażenia lokalu zamiennego do lokalu zwalnianego.
5. Nie później niż na 3 lata naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny lokatorowi, o ile zamierza zamieszkać w należącym do niego lokalu, a nie dostarcza mu lokalu zamiennego i lokatorowi nie przysługuje prawo do lokalu, o którym mowa w ust. 4.
Włodzimierz K.

Włodzimierz K. Student, Uniwersytet
Ekonomiczny w
Krakowie

Temat: Zerwanie umowy najmu

Czyli że w takim wypadku umowa generalnie rzecz biorąc musiała by obowiązywać dalej tylko to rodziło by sporo problemów ponieważ lokator nie ma zamiaru już tam mieszkać , nie chce już nic mi płacić i każdej złotówki musiałbym domagać się sądownie . Czyli wg Pana Mariuszu w tej sytuacji miałbym czekać na 3 pełne okresy i skierować sprawę do sądu o należne mi pieniądze? Myślę że nie jest to najlepsze rozwiązanie bo jedno że wolę dostawać normalne pieniądze od kogoś innego niż sadzić się z nieszczęsnym najemcą i obciążać go dodatkowymi kosztami gdyż on już tam na 100% nie będzie mieszkał bo pozabierał wszystkie rzeczy które tam zwoził 2 dni oraz zostawił te klucze w drzwiach...A jest jeszcze taka sprawa że jak dom będzie stał przez zimę to ulegnie zniszczeniu bo nie mam jak do niego zaglądać i kto mi to zrekompensuje bo to nie jest tak łatwo wyliczyć jakie to były by straty...

A czy rozmowa telefoniczna oraz ustna przy świadkach w której on wypowiada czy też zrywa umowę jest ważna czy jak to się ma do mojej sytuacji bo teraz to się już trochę zakręciłem...Z tego co zaobserwowałem to najemca nie respektuje umów i nie ma zamiaru umowy wypowiadać pisemnie ale z drugiej strony nie chce tam mieszkać...Włodzimierz Sokół edytował(a) ten post dnia 02.11.10 o godzinie 21:56

Następna dyskusja:

zerwanie umowy najmu - jaki...




Wyślij zaproszenie do