Juliusz Grzegorz Sumorok

Juliusz Grzegorz Sumorok Właściciel, P.P.H.U.
Biolinija

Temat: zażalenie na postanowienie sadu karnego

Mam taką nietypową ( albo typową sprawę). jechałem sobie tuż przed 1 listopada w sznurze samochodów, widziałem tablicę oznaczająca miejscowość, zacząłem zwalniać. około 100 m za tablicą stał patrol drogówki i kosił, okazało się, że miałem 76 km/h, ok tylko powstaje pytanie czy to moja prędkość, czy innego pojazdu, oraz czy pomiar złapał mnie przez tablicą czy za? Policja dał mi łaskawie 100 zł i 4 punkty, przyjąłem bo nie miąłem czasu dyskutować. W domu naszły mnie powyższe wątpliwości. Napisałem do komendy policji w tym rejonie pytanie, oddzwonił pan rzecznik i powiedział, że mandatu nie cofną ale mogę poprzez nich złożyć sprawę do sadu, ponieważ zajarzył mnie mocno ( był impregnowany na moje argumenty) zgodziłem się. Rozprawa została wyznaczona akurat w terminie kiedy byłem za granica , dostałem postanowienie, że po rozpatrzeniu wyjaśnień policji oddala się mój wniosek o uchylenie mandatu bez prawa wniesienia zażalenia. To ostatnie mnie wk...... to znaczy, że gliniarze przesłali kwity, że maja rację sąd to przyklepał, a ja mam mordę w kubeł????
Nie chodzi o kasę bo to śmieszna kwota tylko o kompletne sobiepaństwo organów, które maja teoretycznie nas chronić. Czy z tym fantem można coś zrobić???
Sylwia Zaręba

Sylwia Zaręba radca prawny,
Kancelaria Radcy
Prawnego Sylwia
Zaręba

Temat: zażalenie na postanowienie sadu karnego

Jeżeli ktoś kwestionuje, że popełnił wykroczenie, to powinien odmówić przyjęcia mandatu. Wówczas policja sporządza wniosek o ukaranie do sądu, który ustala czy obwiniony faktycznie popełnił zarzucone mu wykroczenie np. czy przekroczył dozwoloną prędkość, czy urządzenie pomiarowe było sprawne itp. Jak sąd uzna, że obwiniony popełnił zarzucane mu wykroczenie oprócz kary obciąża sprawcę także kosztami sądowymi.

Po przyjęciu mandatu, sprawa wygląda zupełnie inaczej. Obwiniony przyjmując mandat uznaje swoją winę i akceptuje nałożoną za popełnienie wykroczenia karę, a w konsekwencji cele postępowania zostają w ten sposób osiągnięte.
Postępowanie dotyczące uchylenia mandatu przybiera postać środka nadzwyczajnego, uruchamianego na zasadzie wyjątku, stąd tak duże ograniczenia w zakresie kwestionowania zasadności ukarania mandatem.
Prawomocny mandat karny podlega uchyleniu tylko, jeżeli grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie ( np. za noszenie kolczyka w uchu). Sąd nie bada czy np. obwiniony rzeczywiście przekroczył dozwoloną prędkość. Przedmiotem badania jest jedynie kwestia, czy mandatem karnym ukarano sprawcę za czyn, który jest w świetle prawa wykroczeniem. Ustalenie, że tak skutkuje odmową uchylenia mandatu karnego.
Zatem w Pana sprawie sąd badał jedynie czy jazda samochodem z prędkością ustaloną przez policję w terenie zabudowanym jest wykroczeniem. Pan miał 76km/h w terenie zabudowanym, więc nie było podstaw do uchylenia mandatu, gdyż takie zachowanie stanowi w świetle prawa wykroczenie. To, że Pan jechał rzeczywiście mniej nie ma znaczenia.
Na postanowienie o odmowie uchylenia mandatu nie przysługuje zażalenie. Orzeczenie to może zostać wzruszone w wyniku wniesienia przez uprawniony do tego organ nadzwyczajnego środka odwoławczego - kasacji (art. 110-113 KPW) bądź wznowienia postępowania (art. 113 KPW).
W Pana przypadku nie widzę podstaw do wzruszenia orzeczenia.
Juliusz Grzegorz Sumorok

Juliusz Grzegorz Sumorok Właściciel, P.P.H.U.
Biolinija

Temat: zażalenie na postanowienie sadu karnego

Witam,

Nie wiem, czy pani zauważyła, ze to policja twierdziła, że jechałem z taka prędkościowa w obszarze zabudowanym, ja uważam, że pomiar został dokonany przed granica obszaru zabudowanego wobec tego nie było czynu zabronionego. rzecz w tym, że policjanci nie mieli żadnej podstawy do oceny, czy jestem już w obszarze zabudowanym czy jeszcze nie.
Ale ok nie mam czasu na jekies odwołania następnym razem nie przyjmę i koniec.
Juliusz Grzegorz Sumorok

Juliusz Grzegorz Sumorok Właściciel, P.P.H.U.
Biolinija

Temat: zażalenie na postanowienie sadu karnego

Ja kwestionuję zasadność ustalenie policji.
Sylwia Zaręba

Sylwia Zaręba radca prawny,
Kancelaria Radcy
Prawnego Sylwia
Zaręba

Temat: zażalenie na postanowienie sadu karnego

Jak Pan przyjął mandat, to Sąd w postępowaniu o uchylenie mandatu nie bada czy Pan faktycznie przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. Sąd sprawdza jedynie czy czyn opisany w mandacie jest w świetle prawa kwalifikowany jako wykroczenie. To jest trochę tak, jakby Sąd przyjmował, że popełnił Pan czyn opisany w mandacie. Pan nie może tego skutecznie kwestionować. Istotne jest jedynie czy zachowanie, za które wystawiono mandat jest wykroczeniem w świetle prawa. Kiedyś Trybunał Konstytucyjny badał czy przepis art. 101 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia jest zgodny z konstytucją w zakresie w jakim ogranicza w postępowaniu o uchylenie mandatu badanie Sądu jedynie do formalnego sprawdzenia czy dany czyn opisany w mandacie jest wykroczeniem. TK uznał, że nie ma w tym zakresie niezgodności z Konstytucją.



Wyślij zaproszenie do