Roman M.

Roman M. codziennie od nowa

Temat: zaskarżenie wyroku

szukam kogoś, kto powiedziałby mi, w jaki sposób można zaskarżyć wyrok sądu apelacyjnego.
dodatkowe pytanie - w jakim czasie od wydania wyroku sądu apelacyjnego na piśmie można go zaskarżyć?

szczegóły sprawy na priv.
Michał M.

Michał M. Analityk ds.
Windykacji, PKO Bank
Polski S.A.

Temat: zaskarżenie wyroku

Rozumiem, że chodzi Ci o skargę kasacyjną?

Temat: zaskarżenie wyroku

Termin wynosi 2 miesiące i liczy się go od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia wraz z uzasadnieniem.
Skarga kasacyjna może być wniesiona wyłącznie przez pełnomocnika profesjonalnego strony - tj. adwokata bądź radcę prawnego.
Michał M.

Michał M. Analityk ds.
Windykacji, PKO Bank
Polski S.A.

Temat: zaskarżenie wyroku

Sposób i przesłanki wniesienia skargi kasacyjnej w postępowaniu cywilnym:

Art. 398^1.
§ 1. Od wydanego przez sąd drugiej instancji prawomocnego wyroku lub postanowienia w przedmiocie odrzucenia pozwu albo umorzenia postępowania kończących postępowanie w sprawie strona, Prokurator Generalny lub Rzecznik Praw Obywatelskich może wnieść skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
§ 2. Wniesienie skargi kasacyjnej przez stronę wyłącza - w zaskarżonym zakresie - wniesienie skargi kasacyjnej przez Prokuratora Generalnego lub Rzecznika Praw Obywatelskich.

Art. 398^2.
§ 1. Skarga kasacyjna jest niedopuszczalna w sprawach o prawa majątkowe, w których wartość przedmiotu zaskarżenia jest niższa niż pięćdziesiąt tysięcy złotych, w sprawach gospodarczych - niższa niż siedemdziesiąt pięć tysięcy złotych, a w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych - niższa niż dziesięć tysięcy złotych. Jednakże w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych skarga kasacyjna przysługuje niezależnie od wartości przedmiotu zaskarżenia w sprawach o przyznanie i o wstrzymanie emerytury lub renty oraz o objęcie obowiązkiem ubezpieczenia społecznego.
§ 2. Skarga kasacyjna jest niedopuszczalna także w sprawach:
1) o rozwód, o separację, o alimenty, o czynsz najmu lub dzierżawy oraz o naruszenie posiadania,
2) dotyczących kar porządkowych, świadectwa pracy i roszczeń z tym związanych oraz o deputaty lub ich ekwiwalent,
3) rozpoznanych w postępowaniu uproszczonym.
§ 3. Niedopuszczalna jest skarga kasacyjna od wyroku ustalającego nieistnienie małżeństwa lub orzekającego unieważnienie małżeństwa, jeżeli choćby jedna ze stron po uprawomocnieniu się wyroku zawarła związek małżeński.

Art. 398^3.
§ 1. Skargę kasacyjną strona może oprzeć na następujących podstawach:
1) naruszeniu prawa materialnego przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie,
2) naruszeniu przepisów postępowania, jeżeli uchybienie to mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy.
§ 2. Prokurator Generalny może oprzeć skargę kasacyjną na podstawach określonych w § 1, jeżeli przez wydanie orzeczenia doszło do naruszenia podstawowych zasad porządku prawnego, a Rzecznik Praw Obywatelskich - jeżeli przez wydanie orzeczenia doszło do naruszenia konstytucyjnych wolności albo praw człowieka i obywatela.
§ 3. Podstawą skargi kasacyjnej nie mogą być zarzuty dotyczące ustalenia faktów lub oceny dowodów.

Art. 398^4.
§ 1. Skarga kasacyjna powinna zawierać:
1) oznaczenie orzeczenia, od którego jest wniesiona, ze wskazaniem, czy jest ono zaskarżone w całości czy w części,
2) przytoczenie podstaw kasacyjnych i ich uzasadnienie,
3) wniosek o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania i jego uzasadnienie oraz
4) wniosek o uchylenie lub uchylenie i zmianę orzeczenia z oznaczeniem zakresu żądanego uchylenia i zmiany.
§ 2. Ponadto skarga kasacyjna powinna czynić zadość wymaganiom przewidzianym dla pisma procesowego, a w sprawach o prawa majątkowe powinna zawierać również oznaczenie wartości przedmiotu zaskarżenia. Do skargi kasacyjnej dołącza się także dwa jej odpisy przeznaczone do akt Sądu Najwyższego oraz dla Prokuratora Generalnego, chyba że sam wniósł skargę.

Termin do wniesienia skargi wynosi dwa miesiące i biegnie od momentu doręczenia stronie odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem.

Art. 398^5.
§ 1. Skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie, w terminie dwóch miesięcy od dnia doręczenia orzeczenia z uzasadnieniem stronie skarżącej.
§ 2. Termin do wniesienia skargi kasacyjnej przez Prokuratora Generalnego i Rzecznika Praw Obywatelskich wynosi sześć miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia, a jeżeli strona zażądała doręczenia orzeczenia z uzasadnieniem - od chwili doręczenia orzeczenia stronie.

O wydanie odpisu wyroku z uzasadnieniem strona powinna wystąpić w terminie tygodniowym od momentu ogłoszenia, na podstawie przytoczonego poniżej przepisu.

Art. 398^21. Jeżeli nie ma szczególnych przepisów o postępowaniu przed Sądem Najwyższym, do postępowania tego stosuje się odpowiednio przepisy o apelacji, z tym że skargę kasacyjną cofnąć może również sama strona, a termin na sporządzenie uzasadnienia orzeczenia przez Sąd Najwyższy wynosi miesiąc.
Roman M.

Roman M. codziennie od nowa

Temat: zaskarżenie wyroku

właśnie nie wiem, czy chodzi o skargę kasacyjną
wiem, że wyrok w 1-ej instancji wydał sędzia, który z mocy ustawy nie powinien prowadzić sprawy, a sąd apelacyjny podtrzymał wyrok.
strona nie była świadoma (oczywiście nieznajomość prawa nie zwalnia itd...), że sędzia 1-ej instancji nie mógł prowadzić tej sprawy i nie uwzględniła tego w odwołaniu do sądu 2-iej instancji,.
Michał M.

Michał M. Analityk ds.
Windykacji, PKO Bank
Polski S.A.

Temat: zaskarżenie wyroku

Teoretycznie mógłbyś w tej sprawie żądać wznowienia postępowania:

Art. 401. KPC
Można żądać wznowienia postępowania z powodu nieważności:
1) jeżeli w składzie sądu uczestniczyła osoba nieuprawniona albo jeżeli orzekał sędzia wyłączony z mocy ustawy, a strona przed uprawomocnieniem się wyroku nie mogła domagać się wyłączenia;
2) jeżeli strona nie miała zdolności sądowej lub procesowej albo nie była należycie reprezentowana bądź jeżeli wskutek naruszenia przepisów prawa była pozbawiona możności działania; nie można jednak żądać wznowienia, jeżeli przed uprawomocnieniem się wyroku niemożność działania ustała lub brak reprezentacji był podniesiony w drodze zarzutu albo strona potwierdziła dokonane czynności procesowe.

Przy czym pewnie mogłeś domagać się wyłączenia sędziego, tylko o tym nie wiedziałeś.

Jednocześnie jest to przesłanka do wniesienia kasacji, a to na podstawie art. 398^3. § 1 pkt 2) KPC - naruszenie przepisów postępowania, w tym wypadku art. 48 § 1 KPC, którego brzmienie poniżej:

Art. 48.
§ 1. Sędzia jest wyłączony z mocy samej ustawy:
1) w sprawach, w których jest stroną lub pozostaje z jedną ze stron w takim stosunku prawnym, że wynik sprawy oddziaływa na jego prawa lub obowiązki;
2) w sprawach swego małżonka, krewnych lub powinowatych w linii prostej, krewnych bocznych do czwartego stopnia i powinowatych bocznych do drugiego stopnia;
3) w sprawach osób związanych z nim z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli;
4) w sprawach, w których był lub jest jeszcze pełnomocnikiem albo był radcą prawnym jednej ze stron;
5) w sprawach, w których w instancji niższej brał udział w wydaniu zaskarżonego orzeczenia, jako też w sprawach o ważność aktu prawnego z jego udziałem sporządzonego lub przez niego rozpoznanego oraz w sprawach, w których występował jako prokurator.
§ 2. Powody wyłączenia trwają także po ustaniu uzasadniającego je małżeństwa, przysposobienia, opieki lub kurateli.
§ 3. Sędzia, który brał udział w wydaniu orzeczenia objętego skargą o wznowienie, nie może orzekać co do tej skargi.
Nina S.

Nina S. radca prawny

Temat: zaskarżenie wyroku

Pamiętaj tylko, że nie w każdej sprawie przysługuje skarga kasacyjna. Jak już wspomniano i tak musi ją przygotowac profesjonalny pełnomocnik, więc udaj się czem prędzej.
Roman M.

Roman M. codziennie od nowa

Temat: zaskarżenie wyroku

dziękuję za odpowiedzi.

powyższe informacje są już dla mnie wystarczające.
a teraz - jak zostanie doręczony wyrok na piśmie, osoba zainteresowana uda się czym prędzej do odpowiedniej osoby.



Wyślij zaproszenie do