Beata Korcewicz (Zembska)

Beata Korcewicz
(Zembska)
Kierownik Działu
Zamówień Publicznych
COLAS Polska Sp. z
...

Temat: Zasilek chorobowy - ciaza, jaka powinna byc wysokość...

Mam pytanie czy jeśli jest się na zasilku chorobowym od kilku miesięcy (ciąża) to czy wysokość tego zasilku powinna równać się pensji sprzed okresu zwolnienia? Czy to prawidlowe że pracodawca co miesiąc nalicza inną kwotę a jeśli tak to od czego to jest uzależnione?
Michał M.

Michał M. Analityk ds.
Windykacji, PKO Bank
Polski S.A.

Temat: Zasilek chorobowy - ciaza, jaka powinna byc wysokość...

Jeśli chodzi o wynagrodzenie na czas urlopu macierzyńskiego, Kodeks pracy odsyła do przepisów odrębnych, mianowicie do ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Art. 184. KP

Za czas urlopu macierzyńskiego przysługuje zasiłek macierzyński na zasadach i warunkach określonych odrębnymi przepisami.

Zgodnie z tą ustawą:

Art. 3.

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

[...]

3) wynagrodzenie - przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe;

A jednocześnie:

Art. 11.
1. Miesięczny zasiłek chorobowy, z zastrzeżeniem ust. 1a i 2, wynosi 80 % podstawy wymiaru zasiłku.
1a. Miesięczny zasiłek chorobowy, z zastrzeżeniem ust. 2, za okres pobytu w szpitalu wynosi 70 % podstawy wymiaru zasiłku.
2. Miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100 % podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy, o której mowa w art. 6 ust. 2:
1) przypada w okresie ciąży;
[...]

Art. 31.

1. Miesięczny zasiłek macierzyński wynosi 100 % podstawy wymiaru zasiłku.
2. Do zasiłku macierzyńskiego stosuje się odpowiednio przepisy art. 11 ust. 4 oraz art. 12 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 i 3.

Kluczowy jest tu art. 12 ust. 2 pkt 1 i 3

Art. 12.
1. Zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia. Okresy te wlicza się do okresu zasiłkowego.
2. Zasiłek chorobowy nie przysługuje również za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie:
1) urlopu bezpłatnego;
2) urlopu wychowawczego;
3) tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, z wyjątkiem przypadków, w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania.
3. Okresów niezdolności do pracy, o których mowa w ust. 2, w których zasiłek nie przysługuje, nie wlicza się do okresu zasiłkowego.

Tak więc kwota zasiłku mogłaby być pomniejszona w Pani przypadku jedynie w przypadku udzielenia urlopu wychowawczego lub bezpłatnego, lub też tymczasowego aresztowania. W innych przypadkach należy się Pani zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku, czyli dotychczasowego wynagrodzenia.

Pozdrawiam
Beata Korcewicz (Zembska)

Beata Korcewicz
(Zembska)
Kierownik Działu
Zamówień Publicznych
COLAS Polska Sp. z
...

Temat: Zasilek chorobowy - ciaza, jaka powinna byc wysokość...

Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź, również pozdrawiam

Następna dyskusja:

kto moze byc pelnomocnikiem...




Wyślij zaproszenie do